a proto naši "pomocníci" by měli šetřit nejen elektrickou energií, ale především by nám měli šetřit čas. V současnosti je náš trh zaplaven špičkovým výrobky. O to těžší máme výběr.Musíme se seznamovat s novými pojmy a funkcemi těchto spotřebičů i s jejich obsluhou. Koupit si nový spotřebič vyžaduje znát své potřeby na chatě či chalupě a udělat si přehled o tom, co aktuálně nabízí trh. Co bychom tedy měli vědět, když si vybíráme varný panel, troubu, mikrovlnku ...?
Málokterou část kuchyně potřebujeme tak často, jak varnou desku, je proto moudré věnovat jejímu výběru náležitou pozornost. Klasické elektrické plotýnky mají vysoké tepelné ztráty, a tak se do centra našeho zájmu dostává sklokeramická deska, která snižuje ztráty energií, a zvyšuje uživatelský komfort a bezpečnost. Má víceokruhové varné zóny, informuje o jejich teplotě a funkcích. Užitečná funkce - udržování nízké teploty (35 ° až 45 ° C) - je vhodná například k rozpouštění másla, čokolády. Novějším, progresivnějším typem je indukční varná sklokeramická deska, která je výkonnější, rychlejší a bezpečnější. Indukční varná deska automaticky rozeznává velikost nádoby, ohřívá přímo jen její dno a tak zcela eliminuje ztráty tepla. Má ukazatele zbytkového tepla - varný okruh svítí tehdy červeně. Je vybavena podobnými funkcemi jako sklokeramická deska, stejně dobře se čistí a udržuje. Její menší nevýhodou je nutnost používat nádobí s feromagnetickým dnem (nerezový, smaltovaný, litinový) a vyšší pořizovací cena. V nabídce na trhu je i varné centrum pro náročné milovníky kulinářského řemesla, například v kombinaci elektrické sklokeramické varné desky, lávový gril a fritéza, případně vaření v páře, to vše sestaveno do jednoho varného panelu.
Na chatě či chalupě počítáme s každým centimetrem. Klasické trouby mají zpravidla větší rozměry. Rozumnou volbou je zabudovaná elektrická multifunkční trouba. Výška zabudování je libovolná, ve výšce očí však umožňuje lepší manipulaci s jídlem. Moderní multifunkční elektrické trouby mají kromě oboustranného ohřevu zabudované další funkce - horkovzdušný ohřev (spodní, horní), rozmrazování, předehřívání, grilování. Funkce "pizza" umožňuje upéct křupavý chléb či pizzu. Zabudovaná sonda pečení ukazuje na displeji dosaženou vnitřní teplotu potraviny.Teleskopický "výjezd" umožňuje snadnou a bezpečnou manipulaci s plechy. U dražších spotřebičů inteligentní dialogová technika přes displej komunikuje s uživatelem prostřednictvím symbolů či textu. Postará se o všechno, stačí nastavit požadovaný program a hmotnost potraviny, trouba se automaticky zapne, vypne, signálem upozorní, kdy je např.. třeba podlít kuře. Ke standardní vybavenosti patří úchyty, které se stejně jako sklo dvířek nezahřívají, a dětská pojistka. Díky kvalitní izolaci mohou být trouby umístěny kdekoli v kuchyni. Trouby s funkcí "AirClean" katalyzátorem odstraňují mastnoty z výparů a výrazně omezují i tvorbu zápachů při pečení. Kombinace elektrické trouby s mikrovlnkou je vhodná právě na chalupy či chaty, pro víkendových kuchaře a milovníky polotovarů. Pro stoupence zdravého stravování trh nabízí parní trouby. V nich se jídlo připravuje bez tuků, neztrácejí se v něm vitamíny, stopové prvky a jídlo má mimořádně dobrou chuť. Pokud jsme neochutnali brambory či mrkev připravené v parní troubě, vlastně nevíme jak chutnají.
Mikrovlnná trouba je pro chatu či chalupu elektrickým spotřebičem budoucnosti. Je malá, praktická a úsporná. Jídlo připravené v mikrovlnce si uchovává více vitamínů a minerálních látek. Šetří čas, peníze, energii. S ní souvisí i menší množství špinavého nádobí. Její výhodou je jednoduché mechanické nebo digitální ovládání. Nabízí více možností úpravy pokrmů od rozmrazování, přes pečení, vaření v páře až po grilování s horkovzdušným ohřevem. Skončení zvolené úpravy jídla automaticky ohlásí zvukovým signálem. Má snadné čištění a údržbu. Každá mikrovlnka má zabudovanou i dětskou pojistku. Velikost otočného talíře o průměru 28 cm upřednostňuje kruhové nádoby, neboť v nich je ohřívání rovnoměrné. Stejně jako při výběru ostatních spotřebičů, i při výběru mikrovlnky se třeba zamyslet, jakým způsobem ji budeme využívat, pro kolik osob má sloužit a kam ji umístíme, zda bude zabudována nebo volně stojící. Mikrovlnné trouby se vyrábějí v široké škále rozměrů a objemů.
Při výběru chladničky pomohou následující pravidla: Na jednu osobu je třeba počítat s objemem chladničky asi 60 l. Důležité je, jaké druhy potravin, v jakém množství a jak často potřebujeme chladit. Na základě tohoto zjištění si můžeme vybrat lednici s výparníkem, bezvýparníku, resp. s mrazicí částí. Kombinace chladničky s mrazničkou znamená výraznou úsporu místa. Třeba si všímat spotřebu energie, užitný objem, vnitřní vybavení, funkce. Chladnička s nejmenší spotřebou elektrické energie má na energetickém štítku umístěném na každém spotřebiči symbol A +.U kombinovaných chladniček je důležitý zmrazovací výkon mrazničky, životnost a ekologie chladící směsi. Chladnička s ekologickým chladivem R600a má nižší hladinu hlučnosti a delší životnost kompresoru. Důležitá je i odolnost chladničky při výpadku elektrického proudu, aby se potraviny nezkazily.Některé chladničky mají zabudovanou teplotní paměť, která ukazuje aktuální stav teploty vzduchu ve spotřebiči. Inteligentní chladnička s automatickým odmrazováním No Frost je z hlediska údržby velmi nenáročná, což je na chatě či chalupě přímo nenahraditelné. Na trhu jsou chladničky, které si přes elektronické monitorování teploty uskladněných potravin samy regulují spotřebu elektrické energie. Před koupí si je třeba ověřit možnost otevírání dveří - doprava, doleva. Pro chatu a chalupu je zajímavá funkce Stand-by, při které si chladnička uvnitř udrží teplotu vhodnou při nižší frekvenci otevírání dveří. Při výběru chladničky je třeba zvážit i klimatické třídy - počet hvězdiček od 1 - 4. Například při třemi hvězdičkami je teplota skladování -18 ° C, při délce uskladnění 2 až 3 měsíce. Funkce Party módu je velmi rychlé chlazení nápojů, přičemž po skončení zazní signál. Na elektrickém panelu, který má již velká část modelů, lze aktivovat dětskou pojistku, teplotu vzduchu v chladničce a mrazničce, hlášení poruch.
Neocenitelným pomocníkem se stále častěji stává myčka nádobí. Sortiment, který nabízí náš trh, je už dost velký a výrobci ve snaze upoutat zákazníka přicházejí s různými nápady na zvýšení uživatelského komfortu. Výběr typu myčky nádobí (zpravidla je zabudována do kuchyňské linky) závisí na počtu osob a prostorových možností. Důležitý je její energetický štítek s jeho technickými parametry. Energetická třída a třída účinnosti mytí a sušení se označuje podle stupnice A až G. Označení A mají přístroje energeticky nejúspornější, a proto nejvýhodnější. Například myčky nádobí o šířce 60 cm ve vyšší cenové relaci mají povinně energetickou třídu A, spolu s třídou účinnosti mytí a sušení. Spotřeba vody je také nižší (asi 10 až 14 l). Vždy mají inteligentní ovládání a programátor. Stojí za úvahu zda i pro druhé bydlení se nevyplatí zvolit vyšší cenovou relaci, která se nám bude vracet nejen v úspoře energii, ale také v uživatelském komfortu. I při vybavení kuchyně myčkou nádobí nesmíme zapomenout na kuchyňský dřez, s minimální hloubkou 19 až 25 cm, aby voda nestříkala na linku a podlahu.
Každé víno má svou teplotu, při které voní a chutná nejlépe, proto je dobré věnovat jeho správnému temperování odpovídající péči. Znalci dobrého vína ocení vinotéku i na chalupě či chatě. Kondici tohoto vzácného moku zajišťuje konstantní teplota za dvířky vyplněnými speciálním sklem s UV filtrem. Vinotéka je i pěkným doplňkem v interiéru, díky kterému se můžete pochlubit svou sbírkou vín, aniž byste museli opustit pohodlí obytného prostoru.
Malí velcí pomocníci - elektrické spotřebiče - jsou nenahraditelní kouzelníci. Usnadňují a urychlují práci v kuchyni. Představte si jen ráno na chalupě provoněné kávou z kávovaru či varné konvice. Topinkovač připraví dvě topinky najednou a díky automatickému řízení a elektronickému časování neskončí jako uhlíky. Sendvičovač, který připraví různé kulinářské lahůdky, hravě dokáží obsloužit i děti. Měl by mít vnitřní desky s kvalitním zdrsněným povrchem, abychom z něj nemuseli jídlo seškrabávat. Trh nabízí i multifunkční sendvičovače s třemi funkcemi - sendvičovač, kontaktní gril a vaflovač. Na chatě a chalupě nám postačí místo kuchyňského robota na rychlé zpracování potravin, například koktejlů, majonéz, krémů, piškotového těsta, tyčový mixér a šlehač. Elektrickou váhu potřebují ty hospodyňky, které dodržují přesně recepty.
Je to netradiční způsob stolování a zároveň zábava, která sbližuje všechny stolovníky a příprava jídla se stává rituálem. Dopřát si ho můžeme prostřednictvím různých typů stolních grilů, setem na fondue, víceúčelovou pánví. Sušička ovoce a zeleniny, bylin, hub a květin by měla patřit k základní výbavě na chatě i chalupě. Proč? Neboť je to nejstarší a nejzdravější způsob konzervace potravin. Na rozdíl od zavařování a mražení se opatrným sušením zachová až 80% vitamínů a minerálních látek. Kvalita produktů z různých firem je dnes srovnatelná, proto si při výběru můžeme dopřát takový luxus, že o koupi budeme rozhodovat na základě designu či barvy. I když bílá stále dominuje, popularitu si získává povrchová úprava s různými barevnými odstíny (nerez, antracit, nikl, mosaz), celá paleta barev smaltovaných povrchů, u varných desek barevné sklo. Plast je materiál, který dnes mnohem lépe odolává nárazům, mrazu, vysokým teplotám. Svou pestrou barevností je příjemným oživením interiéru s uplatněním zejména při malých spotřebičů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu