Kuchyňské spotřebiče zabudované a samostatně stojící

Neodmyslitelnou součástí moderní kuchyně je množství domácích spotřebičů. Rozhodnutí, kde a jak mají být umístěny, výrazně ovlivňuje funkčnost i vzhled kuchyně.

kuchyně, elektrické spotřebiče

Kuchyňské spotřebiče v podobě samostatně stojících zařízení

tvoří dodnes základ celého sortimentu bílé techniky. Volně stojící spotřebiče mají vlastní design, kterým může zajímavě oživit a dotvořit styl kuchyně. Snadněji se vyměňují a nejsou závislé na řešení kuchyňské linky, takže je můžete dokupovat i postupně. Jsou tedy vhodným řešením při doplňování již existujících kuchyní, bez nutnosti větších zásahů. Po všech stránkách se jedná o levnější alternativu. Segment volně stojících spotřebičů zasahuje, ve srovnání se spotřebiči určenými k zabudování, i do nižších cenových kategorií. Kromě toho, nemusíte investovat ani do skříňky, v níž by měl být spotřebič umístěn. To vše patří k jejich přednostem. Na druhé straně, pokud je však volně stojících elektrospotřebičů příliš mnoho a neustále přibývají nové, začnou zabírat i místo, které bylo původně vyčleněné na jiný účel. Vzhledem k vzrůstající počet větších elektrospotřebičů, které mají své stabilní místo v každé kuchyni, při rekonstrukcích a při řešení nových kuchyní se dnes ve větší míře počítá s vestavěnými spotřebiči. Ty umožňují mnohem racionálnější a efektivnější využití kuchyňského prostoru, přičemž se zachovává i kompaktnost a ucelený vzhled kuchyňské sestavy. Jejich umístění v rámci kuchyňské linky může být velmi individuální. Například, varná deska nezávislá od trouby se může v rámci kuchyňské linky umístit v ergonomické výšce 72 až 88 cm (oproti klasickým 85 až 90 cm) a časté je umístění varné plochy na kuchyňském ostrůvku. Za dvířka vysoké skříňky se obvykle "schovávají" chladničky a mrazničky; myčky si zase našly své místo ve spodní skříňce u dřezu, kde je zajištěn přívod vody i kanalizace. Trouby, mikrovlnné trouby nebo parní trouby se začaly umísťovat v praktické výšce 90 až 110 cm nad zemí, aby se k nim nebylo třeba ohýbat.

V jistém smyslu lze říci, že vzrůstající množství zabudovaných spotřebičů způsobilo revoluci

ve vnímání kuchyňského prostoru. Jelikož spotřebiče umístěny v ergonomické výšce zabraly prostor mezi horními a dolními skříňkami, v moderních provedeních kuchyní vedly k zániku kuchyňské linky v jejím klasickém pojetí. Pro zabudované spotřebiče se začaly zřizovat specifické skříňkové sestavy s výškou minimálně 150 cm nebo vysoké zabudované skříně na celou výšku místnosti.Vymezená pracovní plocha si našla nové místo na poloostrůvku nebo na samostatném kuchyňském ostrůvku.

Chladničky a mrazničky

Jednou z nejdůležitějších funkcí v kuchyni je uskladňování potravin. Chladničky a mrazničky proto najdeme v každé domácnosti a prostor, který je na ně vymezen, se neustále zvětšuje. Na rozdíl od varné techniky, volně stojící ledničky si udržují stejnou, ne-li větší popularitu jako zabudované. Při výběru volně stojící chladničky si  je třeba, mimo jiné, dávat pozor na její přesné rozměry. Existují totiž chladničky s různými výškami (85 až 220 cm), šířkami (50 až 65 cm) a hloubkami (55 až 65 cm). Kromě toho, výrobci doporučují udržování určitých vzdáleností od zadní stěny a bočních stěn, takže se snadno může stát, že 65 cm hluboká chladnička bude vyčuhovat z 60 cm linky až o 10 cm. Postupně se na našem trhu začaly zabydlovat americké dvoudveřové chladničky, které mají větší šířku než běžné chladničky, a samozřejmostí je u nich například výrobník ledu přístupný přes dvířka. U zabudovaných chladniček je umístění spíše věcí estetiky. Za vysokými dvířky splývajícími s kuchyňskou linkou se skrývají nejčastěji samostatné nebo kombinované chladničky. Při menších kuchyňkách je možné malou ledničku zabudovat pod pracovní desku. Mrazničky, ať už truhlicové, nebo zásuvkové, zůstávají povětšinou jako volně stojící spotřebiče, protože své místo nacházejí spíše v komorách a sklepích než v kuchyni.

Sporáky

Tradičním spotřebičem určeným na tepelnou úpravu jídel je sporák, který v sobě kombinuje funkci vaření a pečení. Sporák jako samostatný spotřebič může stát mimo kuchyňskou linku nebo je zakomponován do mezery mezi spodními skříňkami.Podobně jako u chladniček, i zde je třeba mít na zřeteli, že na trhu jsou spotřebiče s různými rozměry, přičemž malé odchylky (2,5 až 5 cm) si na první pohled ani nemusíte všimnout. U volně stojících sporáků zařazených do kuchyňské linky si třeba dávat pozor na odizolování okolních skříněk a nábytku a na udržení vzdálenosti od zadní stěny a bočních stěn tak, aby bylo zajištěno proudění vzduchu kolem spotřebiče. Nečistoty padající do spár kolem varné desky přivedli kohosi na myšlenku zabudovat sporák do kuchyňské linky tak, aby mezi varnou deskou a pracovní plochou nebyly žádné mezery. Trouba na pečení však stále zůstala vázána na varnou plochu. Byla to však první vlaštovka, která vedla k rozpadu sporáku na samostatnou varnou desku a troubu.

Varné desky

Samostatné varné desky určené k zabudování zahrnují široký sortiment produktů. Z hlediska designu a zakomponování do pracovní plochy jsou zajímavé rozměry a tvary varných desek.Vedle klasických rozměrů 50 až 60 cm x 60 cm jsou běžné i širší varné plochy (75 až 85 cm), které mají více varných políček, atypické varné plochy nebo varné zóny uspořádány neobvyklým způsobem: ve tvaru kosočtverce, lichoběžníku, v půlkruhu apod. I tvar samotné desky může být různý, například ledvinkový nebo půlkruhový, šestiúhelníkový .... Rozlišujeme varné desky určené k zabudování v jedné rovině s pracovní plochou (nejčastěji sklokeramické), zapuštěné hlouběji do plochy, které je možné přikrýt příklopem a zarovnat tak s pracovní plochu, nebo naopak, vařiče vyklenuté vzhůru (nejčastěji jde o rustikální provedení plynových desek).

Digestoře

K varným deskám neodmyslitelně patří digestoře. Mohou být nenápadné, zabudované do horní skříňky, nebo zasazené do kuchyňské linky jako solitér. Tvar digestoře je do značné míry otázkou designu. Do moderních kuchyní se hodí "lehké" ploché digestoře, ale výjimkou nejsou ani kovové digestoře jehlanovitého tvaru. V rustikálních kuchyních se často řeší jako zděné, respektive obezděné. Při této úpravě je možno použít i sádrokarton na lehké kovové konstrukci.Nejvýraznější jsou digestoře nad kuchyňskými ostrůvky, proto jsou na ně kladeny vysoké estetické nároky.

Trouby

Kromě varné desky je samozřejmou výbavou kuchyně trouba na pečení. V začátcích éry zabudovávání se trouby umisťovali klasicky pod varnou desku, ale brzy se přišlo na to, že je výhodnější umisťovat je do větší výšky, kde se k nim nemusíme sklánět, a přitom máme lepší přehled o tom, co se děje uvnitř. Trouba patří spolu s varnou deskou k jediným spotřebičům, které nelze při zabudovávání zcela skrýt. I spotřebiče určené na (částečné) zabudování proto vyrábějí v různých barevných a materiálových provedeních. Při zabudovaných troubách každého druhu je třeba klást důraz na dobrou izolaci jejich povrchu, aby nepoškodily okolní nábytek.Materiálově i technicky náročnější provedení se odráží i na ceně, v tomto případě však nelze podceňovat bezpečnostní hledisko.

Mikrovlnné trouby

Vedle klasických trub si našli v našich kuchyních své pevné místo i mikrovlnné trouby. Od počátku svého vzniku prošly výraznými změnami, co se týče jejich formy, ale i funkcí. Kromě volně stojících mikrovlnek, které zabírají místo na pracovní desce,  je dnes možné koupit mikrovlnky vhodné pro zabudování nebo k zavěšení pod horní skříňky. Jelikož mikrovlnným troubám přibyly funkce zapékání a grilování, je možné, že v některých případech nahradí klasickou troubu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak vybrat kvalitní chladničku a mrazničku?

Ve snaze zaujmout nás se výrobci předhánějí v představování inovativních technologií a designu domácích...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 2.díl

Troubu můžete "krmit" nejběžnějšími způsoby - tedy elektřinou nebo plynem - ona se vám za to odmění teplem,...
více…

Jak vybrat pečící troubu do domácnosti - 1.díl

Tak neznámo, jak to vlastně s tou troubou je. Kdo to vymyslel, že je prý trouba duté těleso válcovitého tvaru ......
více…

Kuchyně od přípravy po finále

Pokud již máte dobře promyšlené, jaká by měla být vaše kuchyň, jste pevně rozhodnuti v otázkách jejího...
více…

Gril raclette a fondue v kuchyni

Slovo raclette pochází z francouzštiny a znamená seškrábnout. Původ jídla raclette, které je stále...
více…

Od ručního strojku ke kuchyňskému robotu

Dříve než se přišlo na myšlenku pohánět kuchyňské strojky elektromotorem, v domácnostech se používaly strojky s...
více…

Jak si vybrat chladničku

Když kuchyně, tak jedině s lednicí. V neustálém nasazení musí být každý den, měsíc či dokonce několik let....
více…

Tři funkční celky - základ každé kuchyně

Která hospodyně už dnes tráví většinu času v kuchyni tak, jak to bylo standardním jevem v životě našich...
více…

Kuchyňský robot - další ruce na pomoc

Z práce spěcháme domů, přemýšlíme, co nakoupit a navařit, odpočinek nám vůbec nehrozí ... Vždyť proč také?...
více…

Nové technologie, které nám usnadní vaření a pečení

Výrobci domácích spotřebičů, které nám pomáhají v kuchyni při vaření, přicházejí každý rok na trh s...
více…