Léky, které léčí deprese a úzkostné stavy nejsou návykové, ale léčbu vždy řídí lékař

Antidepresiva jsou důležitým prvkem při léčbě deprese a úzkosti, ale i například poruch příjmu potravy. Deprese je těžké psychiatrické onemocnění, a také úzkostné stavy velmi významně narušují kvalitu života postiženého člověka. Počet lidí trpících na tato onemocnění stoupá. Při jejich léčbě se využívá často psychoterapie, ale v mnoha případech je třeba i tzv. "medikace" - podávání antidepresiv, protože zbavit se deprese není jednoduché.

deprese, léky, léčba

Cíl a účinek antidepresiv

Cílem je pomoci člověku zbavit se depresivních symptomů a působit preventivně před jejich návratem. Mají obnovit emocionální rovnováhu a pomoci pacientům vrátit se do normálního života. Působí také na zlepšení "patologicky" depresivní nálady a symptomů, jako jsou neklid, úzkost, poruchy spánku, sebevražedené myšlenky, úzkost, ztráta zájmu o okolí, celkový útlum aktivity, málo energie a podobně. Antidepresiva působí na fungování mozku a procesy v něm, protože depresivní poruchy jsou spojeny s takzvanými neurochemický změnami. Určité chemické látky v mozku jsou v nerovnováze a antidepresiva působí vyrovnávajícím účinkem. Účinek antidepresiv se projeví postupně, často až po 1 až 3 či více týdnech užívání.

Vývoj antidepresiv

Antidepresiva se při léčbě začala využívat od 50. let 20. století. Patří k nejpředpisovanějším lékům. Jejich "první generace" měla i mnohé vedlejší negativní účinky, kvůli vývoji nových látek. Později došlo ke zredukování těchto nepříznivých vlivů, ne však k jejich úplné eliminaci. Nežádoucí účinky jsou závislé na druhu antidepresiva. Mohou to být sucho v ústech, únava, ospalost, zácpa, pocity na zvracení, dokonce i nespavost, pocení, špatné sny, bolesti hlavy, sexuální funkční poruchy, nárůst hmotnosti a podobně. "Druhá generace" antidepresiv se začala používat teprve nedávno a předepisují se zejména tehdy, pokud pacient nereaguje dobře na jiný preparát. Nová antidepresiva mají specifičtější a významnější efekt při léčbě pacientů s depresí. Druhá generace má méně vedlejších účinků a pacienti na ně mají lepší toleranci. V případě, že první dávka v léčbě neúčinkuje, zvýší se dávka nebo se využijí jiná antidepresiva.

Dávkování

Antidepresiva jsou užívána denně. Cílem v prvních týdnech a měsících, během takzvané akutní fáze, je pomoci pacientovi "zbavit se" příznaků deprese a pokud je to možné, depresi "odstranit". Pokud se podaří dosáhnout těchto cílů, léčba pokračuje ještě minimálně 4 až 9 měsíců - to je takzvaná Doléčovací fáze deprese. Dlouhodobější a pokračující terapie antidepresivy je důležitá kvůli tomu, aby se zabránilo návratu příznaků deprese. Mnoho pacientů potřebuje užívat antidepresiva 6 měsíců až rok, někteří potřebují i delší dobu. Někteří lidé mohou brát antidepresiva i několik let. Délka léčby je závislá na tom, jak se stav vyvíjí a s ohledem na riziko návratu příznaků. Žádné z množství antidepresiv se neukázalo jako nejúčinnější a univerzální léčba pro každého pacienta, jelikož jsou zde individuální rozdíly, ale asi polovina pacientů pozitivně zareaguje hned na první podané antidepresivum. Pacient se nastavuje na vhodné léky a potřebnou dávku individuálně. Výběr antidrepresív, informování o jejich účincích (o nástupu vlivu) a podobně by měl zajistit lékař. Také celkový stav a užívání antidepresiv během léčby je třeba stále a pravidelně konzultovat. Odborník bere ohled na stav pacienta, vedlejší příznaky, reguluje dávku antidepresiv. Nedoporučuje se svévolně měnit dávky antidepresiv nebo jejich svévolně vysazovat. Výsledkem těchto změn mohou být horší vedlejší účinky.

Vysazování antidepresiv

Na závěr léčby antidepresivy se postupně snižuje dávka léků, což trvá několik týdnů. Postupné vysazování léků může souviset s dočasnými poruchami spánku, pocity na zvracení, bolestmi hlavy, neklidu a podobně. Tyto příznaky jsou typické i tehdy, pokud se antidepresiva vysadí náhle. Stává se, že pacienti si svévolně vysadí antidepresiva v situaci, kdy se najednou cítí lépe. Hrozí zde však riziko návratu poruchy. Ukázalo se, že efekt antidepresiv závisí na závažnosti poruchy, tedy deprese. Čím závažnější je stav, tím silnější je vliv na pacienta. Při mírnějších stavech deprese se doporučuje spíše psychoterapie.

Účinnost a závislost

Účinnost vlivu antidepresiv byla výzkumně prokázána. Závislost na antidepresivách není ani při dlouhodobém používání prokázána, a není proto třeba se jí bát. Důležité je, dbát pokynů ošetřujícího lékaře, nepřekračovat předepsané množství a neukončovat léčbu bez vědomí lékaře!

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Když vám problémy přerostou přes hlavu, nestyďte se a vyhledejte pomoc psychologa

Bolí vás duše? To je bolest, která není vidět, ale dokáže pěkně potrápit a dovést člověka až k tomu, že...
více…

Deprese matek po porodu je třeba odborně léčit

Poporodní deprese je diagnóza jejíž příčinu těžko vysvětlují i odborní lékaři. Spouštěčem tohoto závažného...
více…

Antibiotika chřipku neléčí

Antibiotika účinkují jen na bakterie, i to ne na všechny. Příliš krátké jsou i na rýmu, chřipku a většinu...
více…

Co dělat proti chřipce?

Venku chladno a vlhko, uvnitř přetopeno, kýchání kolegů a deprese ze šedých dnů. Sezóna chřipek jako...
více…

Podle čeho vybírat pracovní oděvy?

Pracovní oděvy jsou důležitou součástí některých povolání. Měly by být dostatečně pohodlné, aby neomezovaly...
více…

Bakterie má zacíleno na oslabenou imunitu

Polovina populace běžně na kůži nebo ve sliznicích krku nosí zlatého stafylokoka zcela bez obtíží, ovšem...
více…

Ty nejpádnější důvody, proč nezanedbat cestovní pojištění

Cestovní pojištění je důležité, pokud chcete mít jistotu, že si budete moci dovolit lékařskou péči při cestě do...
více…

Dezinfekce na ruce: Která je nejspolehlivější?

Dezinfekce rukou je velmi důležitá, avšak přesto na to mnoho lidí nemyslí. Obzvláště pokud se pohybujete na...
více…

Den matek se blíží! Víte, jak se slaví ve světě?

Asi pro většinu z nás je matka tím nejdůležitějším člověkem na světě. Prošla spoustou bolesti, aby nám mohla...
více…

Deprese se netýká jen dospělých, všímejte si svých dětí!

Nemocné dítě, to nemusí být je běžná viróza nebo infekční dětské nemoci. Dítě může mít nemocnou i duši....
více…