Maminky, pozor na zveřejňování fotografií svých dětí na sociálních sítích!
Nejen pubertální mládež, ale i maminky mají svou touhu, zveřejnit fota rodiny na sociálních sítích. Chlubí se tím, jak jim sluší těhotenství, jak se usmívají jejich miminka, ale také třeba i koupáním na pláži. Je to hezké, ale kouzlo internetu nemá jen samá pozitiva. Může být nebezpečný a to i tím, že se chlubíme svým štěstím.
Fotografie
Možná i vy patříte k maminkám, které hrdě vystavují na internetu fotky svého těhotenského bříška, fotky zachycující intimní chvilky kojení a fotografie svých pokladů v internetových fotogaleriiích. Ale je třeba si uvědomit, že takové fotografie jsou přístupné většinou komukoliv. Opatrní je třeba být zejména při fotografiích, které více odhalují než skrývají. Jednoduše, nemůžete vědět, kdo se na tyto vaše fotky bude dívat. Nedávejte proto na internet fotografie, které jsou příliš intimní, případně se ujistěte, že takové obrázky jsou dostatečně zabezpečeny a mohou je vidět pouze osoby, které vy sama schválíte. Totéž platí i o fotografiích miminek a malých dětí. Určitě nikdy nevkládejte na internet fotky nahých dětí. Svět je plný zla a různí pedofilové si obrázky vašich dětí mohou klidně prohlížet, stáhnout do svého počítače či vytisknout. A to jistě není příjemná představa ... Dávejte si také pozor při zveřejňování fotografií z ultrazvuků. Je hezké pochlubit se obrázky ukazujícími vaše miminko v bříšku, ale pozor je třeba dávat při zobrazování osobních údajů. Na mnoha takových fotkách je vidět totiž celé jméno ženy, také její rodné číslo. I když se nemusí stát vůbec nic, v dnešní době si je potřeba osobní údaje raději dobře hlídat. Nikdy nevíte, kdo může vaše údaje zneužít.
Pozor na internetové diskuze a sociální sítě
Pokud ráda diskutujete na různých internetových fórech, buďte opatrná v tom, co napíšete. Přestože budete vystupovat pod krycím jménem (nickem nebo přezdívkou), může se stát, že vás vypátrají "nežádoucí" osoby a odhalí vaši identitu. Určitě byste nechtěla, aby se osoba, které se to týká, dozvěděla, že ji na internetu pomlouváte, rozebíráte její problémy nebo se jí posmíváte. Jenže, i když se to zdá velmi nepravděpodobné, opravdu se může stát, že přijde odhalení. To může pak ohrozit vaše mezilidské vztahy nebo zkazit vaši pověst. Raději své negativní zkušenosti s druhými rozebírejte soukromě, přes soukromou poštu. To platí i o blogování. Mnohé maminky si vedou blog, tedy píší o životě na mateřské dovolené, o svých zážitcích, či jiných tématech. Opatrnosti je opět třeba v případě psaní negativních věcí o druhých lidech a také se zamyslete nad tím, kolik toho chcete odhalit o vlastní osobě a o své rodině. Chcete-li psát osobnější věci, zabezpečte si blog tak, aby ho mohli číst pouze osoby, kterým to vy povolíte. Sociální sítě (momentálně asi nejznámější Facebook) jsou dnes zcela běžné a těší se velké popularitě. Jenže, zde si zvykneme také zveřejňovat soukromé fotografie celé rodiny, dětí a také nejednou zveřejňujeme i kontaktní informace jako telefon, e-mail či adresu. Dávejte si proto pozor, koho si přidáte mezi přátele a také si pořádně překontrolujte nastavení vašeho soukromí. Pokud nechcete, aby vaše fotografie viděli i jiní, než vaši přátelé, kterým to sami povolíte, ujistěte se, že to takhle máte i v nastaveních soukromí. Internet je velkým pozitivem a výbornou pomůckou pro dnešní maminky. Ale tak jako všechno na tomto světě, má svá pozitiva i negativa. Jsou věci, které prostě na internet nepatří a to je třeba si uvědomit. Jinak se můžete dostat do situací, které vám nebudou příjemné. Pokud nechcete přijít o své soukromí, dobře si promyslete, co přesně o sobě zveřejníte.