Masáž a baňkování - léčba onemocnění vnitřních orgánů
O léčebném účinku manuálních masáží není pochyb a mezi lidmi je tato rehabilitační a léčebná metoda známá, oblíbená a často vyhledávaná. Existuje totiž přímá souvislost mezi zatuhlinami na zádových svalech a činnosti vnitřních orgánů. Zatuhliny signalizují onemocnění vnitřních orgánů. A zde je účinnější metoda, zvaná baňkování nebo-li přikládání baněk.
Baňkování je léčebná metoda známá již ve středověku
V minulosti se více využívalo mokré / krvavé baňkování /, kde se kůže nejdříve nařízla a pak se přiložila banka, která zachycovala a vytahovala nahromaděnou "špatnou" krev. Podobně se využívalo i pouštění žilou a léčba pijavicemi. Na různých místech světa se používaly nejen skleněné baňky, ale i baňky z kravských rohů, bambusové baňky, či vyrobené z tykviček. V současné době mohou krvavé baňkování provozovat pouze v nemocničních zařízeních, ostatní terapeuti používají suché baňkování a baňkovou masáž.
Při suchém baňkování zůstává povrch pokožky neporušený,
baňka se přiloží k tělu tak, aby se vytvořil podtlak a vsaje do sebe část kůže i s podkožím, což způsobí mimo jiné popraskání drobných cévek, červené krvinky proniknou do prostoru, malý výron krve i lymfy zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku do okolí, nastane reakce organismu a aktivace životních procesů nejen přímo na místě přisátí baňky a v přímém okolí, ale i na odpovídajícím vnitřním orgánu.
Před baňkováním je potřeba vždy vyhmatat na zádech tato bolestivá,
chladná či horká místa, bulky a zatvrdliny a podle toho se rozhodneme, kde umístíme baňky. Pokud se rozhodneme baňkou aktivovat vnitřní orgán, vyhledáme k němu příslušející zónu, můžeme si pomoci i příčnou segmentací nebo podle akupunkturních drah meridiánů.
Před baňkováním provedeme krátkou zahřívací masáž vhodným rostlinným olejem,
vynikající kombinace je s éterickým olejem jalovcovým, který podporuje pohyb lymfy a pročištění organismu, případně použijeme i levanduli, grep, nebo lemongras, který výborně hojí popraskané cévky.
Velmi účinná na prokrvení a úlevu od menších bolestí zad nebo kloubů je baňková masáž
Větší baňku přisajeme na dobře naolejovanou pokožku a masírujeme s ní podél zad, i příčně, výtečně působí masáž podél dráhy močového měchýře a kolem trapézů. Vezmeme menší baňky a poklademe je na vybraná místa. Necháme je tam 15 - 25 minut, poté jemně sejmeme a na závěr promasírujeme. Následující dva dny je nutný důsledný pitný režim, aby se škodliviny, které vytáhneme z vnitřku do podkoží dostali pryč z těla. Vhodné je i saunování, které odvádí tyto toxiny pak rovnou z pokožky, a odlehčuje ledviny. Baňkování opakujeme dle potřeby, může to být i baňková kúra: první týden 2 x, pak ještě 6-9x jednou týdně, později 2 měsíce pauza. Na některých místech můžeme baňkování používat i častěji, jen počkáme dokud vzniklé podlitiny nezmizí.
Baňkování léčí bolesti
zad, šíje, kloubů, hlavy, působíme na ledviny, močový měchýř, žaludek, slezinu, slinivku, játra a žlučník, pohlavní orgány, lymfatický a imunitní systém, prokrvení dolních i horních končetin. Kromě zad můžeme při některých léčebných procesech přikládat baňky i na hrudník, břicho, podbřišek, stehna, lokty, kolena i chodidla. Při baňkování meridiánů jsou nejdůležitější dráhy nacházející se na zádech, je to řídící dráha a vnější i vnitřní dráha močového měchýře, na rameni a krku dráha tenkého, tlustého střeva a trojitého ohřívače.
Baňkovat se nesmí pacienti
s hemofilií, křehkými cévami, těhotné ženy, ženy se silnou menstruací, pacienti s leukémií a nádorovými onemocněními, vysokou horečkou, velmi vysokým tlakem, epilepsií a podobně. Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, poraďte se předtím s vaším lékařem.