zplodiny vznikající při látkové výměně mezi buňkami, zachycují se v lymfatických uzlinách, kde se vytvářejí bílé krvinky / lymfocyty / následně pohlcující tyto cizorodé látky. Lymfatické kapiláry začínají slepě v mezibuněčné tkáni, spojují se do větších cévek a lymfatických cév. Na rozdíl od krevních cév mají ve stěně otvůrky, kterými dokáží pojmout z tkáně i větší části a posouvají je dál. Nejmohutnější nazýváme lymfatické kmeny, které odvádějí lymfu z částí těla a napojují se do krevních žil. Hrudní mízovody se formují v dutině břišní, v oblasti druhého břišním obratle, pokračuje podél hrudní páteři a pod levou klíční kostí se vlévají do krve, v místě spoje levé krční a podklíční žíly. Sbírá lymfu z nohou, hýždí, břicha, levé části hrudníku, ruce a levé strany krku a hlavy. Z pravé části krku, hlavy, ruce a pravé strany hrudníku odvádí lymfu jen 1 cm dlouhý pravý lymfatický kmen, který vyúsťuje do pravé krční a podklíční žíly. V břišní dutině s nachází největší lymfatická uzlina - cystercina chyli, dlouhá asi 6 cm, kterou vyprazdňujeme nejlépe hlubokým dýcháním, případně jemným přitlačením břicha
slovo má starořecký původ - nympha a označuje čistou pramenitou vodu, v mytologii dokonce vílu vod a pramenů, patří mezi tělní tekutiny. I barva lymfy je čirá, mění se podle toho, ze které části těla pochází. Z oblasti břicha a střev je mléčné zakalená, způsobuje to množství posbíraných tuků. Její složení je podobné jako krevní plazma, obsahuje vodu, draselné i sodné soli, bílé krvinky, cukry, tuky, bílkoviny. Denně proteče organismem 2-3 litry lymfy, z toho 60-80 procent v podkoží. Protože většinou tok lymfy směřuje proti zemské gravitaci nemá žádnou pumpu, jakou je srdce při krevním oběhu, chod lymfy je zajištěn pouze činností kosterního svalstva, dýchacími pohyby a záchvěvy tepen, peristaltikou střev a samotné lymfatické cévy mají hladkou svalovinu, která se jemně stahuje. Na pročištění organismu to však při dnešním způsobu života nestačí a v těle se hromadí odpadní látky. V takovém případě může pomoci i lymfodrenáž - jemná masáž lymfatického systému, spojená s terapií. Před samotnou masáží je nutné jít na toaletu, dle potřeby během masáže vypít 2-3 deci minerální vody, protože spolu s toxiny se z těla vyplaví i minerály, které je třeba nahradit. Později během dne je důležité pít hodně tekutin, vhodné je i saunování, aby se metabolity dostaly snadněji a rychleji z těla ven.
při pooperačních stavech s jizvami, celulitidě, poúrazových otocích, obezitě, pocitu těžkých nohou, svalové únavě po zátěži, chronických edémech žilního původu, dně, otocích při artritidě, po operacích varixů, po dlouhodobém nošení sádry, před i po sportovním výkonu, u některých typů bolesti hlavy, dlouhodobé únavě a také je vhodným doplňkem při formování postavy. Je velmi vhodná při detoxikačních kúrách, ve spojení s vhodnou stravou, pitným režimem s bylinnými čaji, cvičením a případně i saunováním. Vhodná je například domácí bylinková sauna, kde použijeme směs bylin na pročištění organismu.
při těžkých zánětech, virových onemocněních, neléčených maligních onemocněních, otocích způsobených onemocněním jater a ledvin, při selhávání srdce, poruchách látkové výměny, ani při horečce. Pokud máte pochybnosti, zda pro vás bezpečná, poraďte se předtím se svým lékařem.
která zbaví pokožku odpadních látek, vyhlazuje vrásky a zmírňuje otoky pod očima.
Celulitida je speciální případ chronického lymfedému, kdy se v buňkách hromadí odpadní toxické látky, zvětšují se tukové podkožní buňky, spojují se do hroznovitých střapců, tlačí na cévy i na horní vrstvy kůže. vzniká horší prokrvení, které zase brání zásobování buněk výživnými látkami a zpomaluje se vylučování lymfatickými cestami. Celulitida je ovlivněna geneticky, hormonální antikoncepcí nebo hormonální substituční terapií, kouřením, příliš tučnou stravou, nadbytkem estrogenů a nedostatkem androgenů. Nelze ovlivnit redukční dietou jako obezita. Postihuje jen končetiny a rozeznáváme 4 stupně onemocnění, přičemž třetí a čtvrtý se už nedá zcela vrátit do původního stavu. Postihuje zejména ženy, a to kvůli vertikálním přepážkám ve struktuře tukové tkáně. Při anticelulitidním programu spojeném s lymfodrenáží je důležité dodržovat celý program, kde se odlymfuje břicho, hýždě, nohy, používají se perfúzní krémy /z éterických olejů je nejvhodnější jalovec nebo grep či mandarinka/ ve spojení například s nosným pupalkovým olejem. Při sprchování i krémování postupujeme vždy od kolena směrem nahoru, nikdy ne dolů. Nosíme kompresní, nebo alespoň lykrové o číslo menší punčochy, a cvičíme pravidelně zpevňovací cviky. Samozřejmě nezapomeneme na pitný režim s čistou vodou i s vhodnými bylinami.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu