Ovoce a zelenina nemusí vadnou a plesnivět, když je budete správně skladovat
Nákupy zeleniny a ovoce občas přeženeme, dostaneme od známých část jejich úrody nebo si sami natrháme na vlastní zahrádce nadbytek plodů. A nyní nastává dilema, co s nimi. Čerstvé plody rychle uvadají, napadá je plíseň a tak často dobře míněný nákup či dar, putuje do popelnice. A přitom často by stačila “první pomoc” či správné skladování, které trvanlivost některých plodů dokáže pěkně prodloužit.
Promyšlené skladování vs. kompost a odpadkový koš
Problém s nadbytkem ovoce a zeleniny nemají pouze šťastní majitelé zahrad, ale i lidé, kteří upřednostňují jednorázové nakupování množství potravin před častými návštěvami obchodu. Naneštěstí se tak často stává, že koncem týdne se nám v ovocných mísách a ledničkách kupí potraviny, které jsme nestihli spotřebovat a které již nevypadají vábivě. V lepším případě skončí v kompostu, v horším v odpadkovém koši. S trochou snahy a chuti učit se však můžeme ovoci a zelenině dopřát delší životnost a dlouhodobě skvělou chuť.
Bobuloviny se rády koupou
Čerstvých jahod, malin nebo borůvek se každý rok nemůžeme dočkat. Bohužel dozrávají houfně, a tak se jich po každodenní konzumaci časem přejíme. Pokud je však obereme a nesníme, do několika hodin "vadnou", ztrácejí chuť a co je horší - plesniví. Řešením tohoto problému je koupel v teplé vodě. Pokud máte děrované plastové nebo kovové sítko či mísu, vložte ho i s ovocem do nádoby s horkou vodou a jemně jím pohybujte, aby se bobule opláchly ze všech stran. Horká voda zabíjí plísně a prodlužuje trvanlivost bobulového ovoce. Zahřejte vodu na asi 50 ° C a ponořte do ní ovoce asi na 30 sekund. Pokud do vody přidáte i trochu bílého octu, zbavíte ho alespoň části pesticidů, které kupované ovoce obvykle obsahuje.
Rajčata nepatří do lednice
Kulatá rajská jablíčka máme doma prakticky po celý rok - v zimě tvrdá a bez chuti - v létě voňavá, šťavnatá a sladká. Pokud rajčata pěstujete nebo nakupujete ve větších množstvích na trhu, možná jste se už přesvědčili, že pobyt v chladničce jim nesluší: ztrácejí chuť i vůni a mění se jejich konzistence. Namísto toho je raději poklademe do mísy vyložené papírovým ubrouskem stopkou nahoru. Neskladujte je blízko zdrojů tepla ani na slunci. Pokud je uložíte v pokojové teplotě nebo na zem do o něco chladnější komory, měli by vám vydržet alespoň týden.
Listová zelenina a bylinky
Listy vadnou - to je obecná vědomost, která konzumentům zelených smoothies znepříjemňuje život. Jak je udržet při síle co nejdéle? Jejich životnost prodloužíte tak, že je zabalíte do papírových ubrousků, které nasáknou přebytečnou vlhkost. Takto zabalenou listovou zeleninu vložte do plastového sáčku a následně do chladničky. Další možností je vložit bylinky nebo listovou zeleninu do vázy nebo do zavařovací sklenice s vodou. Nezvadnou a vydrží tak déle i bez pobytu v chladničce. Navíc působí jako příjemná dekorace zdravé kuchyně. Pokud máte bylinek příliš mnoho a nedokážete je spotřebovat, zkuste je vysušit. Domácí sušené oregano, rozmarýn nebo mátu oceníte hlavně na podzim a v zimě, kdy se spektrum dostupných bylin na trhu značně snižuje.
Nebojte se hnědé banánové slupky
Ovoce se má konzumovat ve zralém stavu. Pokud si však pořídíme dvě kila zralých banánů najednou, je možné, že se nám začnou kazit dříve, než je dokážeme zkonzumovat. V takovém případě můžeme několik z nich vložit na čas do chladničky. Přestože banánová slupka se do pár hodin zbarví dohněda, plod, který se nachází pod ní, zůstane v neporušeném stavu. Nízké teploty v chladničce "probouzejí" enzym (polyfenolových oxidázu), který polymerizuje fenoly v banánové slupce, následkem čehož banánová slupka ztmavne. Chladné teploty však banánu brání v dozrávání, takže pod slupkou se zachová původní stav ideálně vyzrálého plodu.
Melouny
Červené a žluté melouny se staly snad nejkonzumovanějším ovocem našeho léta. Dostaneme je všude. Pokud si najednou koupíte jeden či dva melouny, vězte, že před otevřením je můžete na chladném místě skladovat až 10 dní. Pokud je máte uloženy v chladničce, před konzumací je nechte vyhřát na pokojovou teplotu, abyste se neochudili o jejich skvělou chuť.
Citron, limetka a avokádo
Kamarád každého salátu a skvělá ingredience raw krémů se neskladujte nejsnáze, protože pokud jej vložíme do lednice, zčerná a ztratí chuť. Pokud avokádo rozkrojíte a nejste schopni zkonzumovat ho celé, potřete ho pár kapkami citronové nebo limetkové šťávy a skladujte ho ve vzduchotěsné nádobě.
Broskve a nektarinky
Další jižanské chutě léta obyčejně domů nosíme ještě tvrdé a křupavé. Pokud chcete, aby dozrály, nedávejte je do chladničky. Po několika dnech byste z nich totiž vytáhli stále tvrdé ovoce bez chuti. Nechte je dozrát a zkonzumujte, nebo po dozrání krátce skladujte v lednici.
Mrkev nezměkne
Pokud mrkev necháme venku, vadne, na vlhku zase rychle plesniví. Ideální podmínky pro skladování mrkve jsou v chladničce. Odřízněte z ní nať a vložte ji do plastového sáčku. Vydrží vám tak až dva týdny.
Mrazení
Pokud jste při nákupu neodhadli množství, nebo je vaše zahrada mimořádně plodná, zamražte si plody do sáčků nebo malých, ideálně skleněných nádobek. Ovoce si můžete zamrazit rovnou podle dávek, které potřebujete na smoothie a ze zeleniny si můžete připravit směs na kvalitní zeleninový vývar. Pokud se vám zdá, že mražené ovoce zabírá v mrazničce příliš místa, můžete ho rozmixovat a připravit si dřeň. Tu lze využít jako ingredienci do smoothies nebo jako samostatnou letní pochoutku. Pravá chuť jahod či malin navíc přijde vhod i zimě, kdy nám je ovoce mnohem vzácnější než v létě.