Pěstování vitaminů na balkóně a na parapetu
Věděli jste, že okamžitě po sklizni začne ovoce a zelenina ztrácet vitaminy? Tak proč kupovat produkty, kde to nejdůležitější chybí! Ale je zde varianta, jak je mít v čerstvém stavu a bez zbytečné chemie. A nemusíte mít přitom ani zahrádku. Jak na to?
Závěsný květináč, pytel či kontejner
Začátečníci to mohou zkusit s mátou a meduňkou. To jsou prakticky nezničitelné plevele, kterým se výborně daří i v květináčích. Z ovoce určitě zvládnete péči o jahody - zkuste vysadit pár sazeniček stále plodících jahod do závěsného koše. Ze zeleniny lze doporučit rajčata, ta nikdy nezklamou. Ale i pěstování brambor v pytli je nenáročné a zábavné. Některé rostliny jsou si navzájem výrazně prospěšné. Například bazalka podporuje růst rajčat, aksamitníky z nich zase odpuzují mšice. Celer odpudí mšice z paprik. Jelikož přísun živin je v nádobách omezen, je dobré přihnojovat organickými hnojivy. Ideální je kravský hnůj. Rozpustíte ho ve vodě a ve formě zálivky aplikujte přímo ke kořenům. Dají se koupit i organická hnojiva na bázi mořských řas nebo kompost.
Základem je dobrá půda
Abyste kromě relaxu a radosti z pěstování na balkoně či na terase získali i zdraví prospěšnou úrodu, největší pozornost musíte věnovat půdě. Do balkónových truhlíků a květináčů se doporučuje organický substrát, do kterého nebyla přidána žádná umělá startovací hnojiva. Dá se běžně koupit v zahrádkářských centrech. Použít lze i zemina na bázi kokosového vlákna, se kterou se dobře pracuje díky její konzistenci. Truhlíky a květináče si pořiďte v různých velikostech. Dobře vám poslouží i recyklované nádoby jako proutěné košíky, staré hrnce či plastové kbelíky. Pokud jste trošku zruční, na internetu najdete návody na výrobu dřevěných kontejnerů. Aby vám déle vydržely, vyplatí se je natřít ekologickým nátěrem na dřevo. A nemyslete si, že balkonová zahrádka je jen taková "jakože". S bylinkami, ale klidně i s rajčaty či s fazolkami dokážete být během sezóny zcela soběstační.
Co se vyplatí osít na balkoně
Salát listový, petržel naťová kudrnatá, špenát, polníček, celer řapíkatý i listový, mangold, pažitka, cibule zimní, ředkvička, baby červená řepa,.... Na větší slunečný balkon se hodí keříčkové fazole či jejich tyčová odrůda, rajčata, zejména třešňové a keříčková odrůdy, paprika a chilli papričky. Z košťálovin se vyplatí pouze kedluben. Na listové saláty či ředkvičky postačí menší nádoba, rajčata, papriky či mangold potřebují větší prostor. Ideální jsou samozavlažovací květináče.
Jdeme na to
Balkónovou zahrádku zvládnete, i když jste začátečník. Nejnáročnější je vše si dobře promyslet a rozvrhnout tak, aby se vám to vešlo do prostoru, který máte k dispozici. Pak musíte nakoupit substrát, lopatku, nádoby, nádobou, případně i policový regál, semínka či sazeničky a po této "kritické" etapě už stačí jen pravidelně vše zalévat a sbírat úrodu. I parvidelná sklizeň povzbuzuje rostliny k dalšímu růstu.