Při pití čerstvých šťáv je proces trávení zredukován na minimum - pouze na několik minut a tělo tak dostane rychle potřebné množství vitálních látek. V šťávách jsou enzymy a vitamíny přímo rozpuštěné a tělo je může rychle přijmout, proto jsou zeleninové a ovocné šťávy ideální na svačinky. Je to vlastně posilovací drink, který nás ihned postaví na nohy, osvěží a umožňuje nám provádět i náročné výkony. Navíc ti, kteří neradi jedí syrovou zeleninu nebo ovoce, popíjením šťávy mohou udělat první krok ke zdravějšímu způsobu své výživy. U zeleniny, kterou většina z nás konzumuje pouze tepelně upravenou, můžeme připočítat ještě další aspekt. Enzymy a mnohé vitamíny jsou citlivé na teplo. Při vaření nad 46 stupňů Celsia se ničí, naproti tomu v syrových šťávách zůstávají v původním stavu. Už půl litru šťávy, kterou si rozdělíme v průběhu dne, nám přinese pocit uvolnění a dobrou pohodu. Ovocné a zeleninové šťávy jsou bezpochyby zdraví velmi prospěšné. Pochopili to už téměř všude, jen u nás je jejich spotřeba hluboko pod úrovní spotřeby v Evropské unii. Mnozí neznají skutečné rozdíly mezi jednotlivými džusy. Na některých, možná i na ty, které kupujete právě vy, je označení 100% šťáva vyrobená z koncentrátu. Mezi ní a šťávou z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny je však výrazný rozdíl. Jaký je rozdíl mezi šťávami?
Při výrobě koncentrátu je ovoce nebo zelenina do 24 hodin od sklizně v zemi původu vylisovaná a šťáva zkoncentrovaná - odpaří se část vody, která tvoří jeho přirozenou součást. Takto koncentrovaná šťáva je zmrazená a následně je dopravena do země určení, kde se zpětným přidáním pitné vody naředí na původní koncentraci. Šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny se připravují máčením čerstvého ovoce a zeleniny z vybraných odrůd. Ihned po odšťavňování a šetrné pasterizaci se balí a dostávají se do chladicích zařízení prodejen.
Při výrobě šťávy z koncentrátu se odstraňuje přirozená voda - ta, která je obsažena v dužině plodu a přirozeně se nachází v ovoci a zelenině. Tato voda je nahrazena pitnou vodou, a proto to už nikdy nebude ta pravá naturální voda z ovoce a zeleniny. Naopak při výrobě šťáv z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny zůstává přirozená voda zachována.
V šťáva z koncentrátu se zachovává nižší procento vitaminů a minerálních látek oproti šťávám z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny. Proč je to tak? Koncentrát totiž vzniká určitými přesně stanovenými procesy odpařování. Během několika tepelných zásazích včetně klasické pasterizace se množství užitečných látek ztrácí. V tabulce na konci se dočtete, jaké vitamíny a minerály obsahují šťávy z jednotlivých druhů ovoce a zeleniny a jak působí.
Šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny na rozdíl od 100% šťáv z koncentrátu obsahují i vlákninu. Šťávy vyrobené z koncentrátu mají delší trvanlivost, na pultech prodejen se mohou prodávat i rok. Z toho vyplývá, že z takto připravených šťáv se musí odfiltrovat látky, které jsou mikrobiologicky nestabilní. Patří mezi ně vláknina, která je však pro lidský organismus velmi prospěšná. Šťávy z koncentrátu procházejí čířícími a enzymatickými procesy, dokud šťávy nejsou čiré. Šťávy z čerstvě lisovaného ovoce a zeleniny jsou zakalené a obsahují více nutričních složek, zejména vlákninu.
Žádná jiná šťáva nebude zdravější než ta, kterou si připravíte doma. Je třeba ji však vypít hned po odšťavňování. Chvíli ji můžete uskladnit i v chladničce, její biologická hodnota však klesá.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu