Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a nastává zpětný tok (reflux). V praxi to znamená, že natrávený obsah žaludku a žaludečních kyselin přes nedovíravý svěrač vtéká zpět do jícnu. Dá se proti němu bojovat změnou životního stylu - správnou stravou ve správný čas, ztrátou hmotnosti, pozicí těla během spánku, abstinencí a nekouřením.

pálení žáhy, reflux, zdraví, nemoci, zdravá strava

Strava

Pro většinu lidí je změna stravy v boji proti pálení žáhy nezbytná. Nejdůležitější je vyhnout se jídlu, které přispívá k jeho zhoršení - protože hlavním důvodem vzniku refluxu je špatně fungující svěrač jícnu, proto je dobré, vyhnout se potravinám, zabraňujícím jeho řádnému uzavírání. Patří sem například kofein, čokoláda, alkohol, mentol, cibule či česnek. Problémové jsou zejména kofein a čokoláda, neboť právě tyto potraviny produkci žaludečních kyselin ještě zvyšují, což je při tomto stavu samozřejmě nežádoucí. Dále se vyhněte stravě, která obsahuje mnoho kyselin sama o sobě - ​​slazeným syceným nápojům, ledovým čajům, dále čemukoliv, co obsahuje citrónovou šťávu, rajčatům, octu či vínu, zejména bílému. Tyto potraviny mohou během přechodu hrdlem a jícnem na cestě do žaludku okamžitě způsobovat podráždění nebo dokonce záněty. Přesto je však každý pacient individuální a odborníci nedoporučují, aby bylo vyloučení zmíněných potravin a nápojů ze stravy obecně platným pravidlem. Měli byste se proto poradit s lékařem, aby vám objasnil, co dělat konkrétně při vašich symptomech. Pokud se však skutečně nechcete vzdát některého jídla, je tu ještě jedno řešení - zneutralizovat ho. Dobrým příkladem jsou bobulové plody, jako jahody, borůvky, maliny nebo ostružiny, které sice obsahují kyselinu, ale jsou i velmi zdravé. Zneutralizovat si je můžete například výborným smoothie, kde je smícháte s mandlovým mlékem a banánem.

Ztráta hmotnosti

Obezita je známým rizikovým faktorem pro vznik GERD (onemocnění z gastroezofagálního refluxu), proto je ztráta hmotnosti, logicky, efektivním způsobem, jak proti němu bojovat. Způsob, jak ztráta hmotnosti pomůže při léčbě příznaků refluxu je, že se zredukuje tlak, vyvíjený na žaludek obézní osoby. Když je tento tlak příliš vysoký, může poškodit svaly jícnového svěrače a způsobit jeho nadměrné otevírání. Ztráta hmotnosti tedy redukuje tlak na žaludek a zároveň a také míru vystavení jícnu žaludeční kyselině. Přitom platí, že čím více zhubnete, tím je redukce GERD symptomů účinnější.

Žádné noční jedení

Jedení v noci krátce před spaním zvyšuje pravděpodobnost návratu kyseliny a natrávené potravy ze žaludku zpět do jícnu. Konzumace potravy či pití nápojů totiž zaplňuje žaludek a zvyšuje žaludeční tlak, což může přetížit svěrač jícnu. Tím pádem se opět otevře a nastává zpětný tok kyseliny a zbytkového obsahu žaludku. Doporučuje se proto vyhnout jedení dvě až tři hodiny před spaním.

Přestaňte kouřit

Kouření způsobuje GERD nebo zhoršuje jeho existující stav několika způsoby. V první řadě se při něm uvolňuje svěrač jícnu, což opět spouští stejný proces - zpětný tok kyseliny a natrávené potravy ze žaludku. Kouření také snižuje množství hydrogenuhličitanů ve slinách. Tím se snižuje také jejich přirozená obranná funkce, tedy neutralizace žaludečních kyselin v ústech a krku, ale také v jícnu. Pokud přestanete kouřit, uděláte až dva správné kroky k prevenci nebo odstranění GERD - posílíte svaly jícnového svěrače a obnovíte vznik hydrogenuhličitanů ve slinách.

Výše položená hlava při spánku

Tento krok jde ruku v ruce s vyhýbáním se jedení těsně před spaním. Zvýšením polohy vaší hlavy během spánku můžete zredukovat symptomy GERD, zejména, pokud se objevují právě v noci. Princip je jednoduchý - gravitace zabrání obsahu žaludku zůstat tam, kde je a nevtéká skrz svěrač jícnu do hrdla. Zkuste proto použít více podušek nebo pod polštář podložte nějaký předmět, aby byla vaše hlava vzhledem ke zbytku těla výš.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Artróza - nejčastější onemocnění kloubů

Artróza (osteoartróza) je degenerativní nezánětlivé kloubní onemocnění. Tato nemoc je nejčastějším onemocněním,...
více…

Porucha pozornosti a agresivita u dospělých může znamenat ADHD, kterou je třeba léčit

Poruchy pozornosti, aktivity (tím se myslí hyperaktivita, tzn. zvýšená aktivita) a impulzivity jsou známé i pod...
více…

Jak správně smrkat a rychle se zbavit rýmy?

S příchodem chladného počasí je nutné posilovat náš imunitní systém, abychom předešli nepříjemnému...
více…

První pomoc pro muže, kteří nemohou

Nejen ženy, ale i muže postihuje v intimním životě vyhaslost. Problém může být ve zdravotním stavu, ale také to...
více…

Zlatý klíč ke zdraví - zabránit překyselení těla vhodným stravováním

Překyselení organismu vede k závažným, až život ohrožujícím nemocem. Správně bychom měli přijímat více...
více…

Angína, její léčba a vhodná prevence

Angína, správně tonsilitis, je zánět mandlí. Nemoc má bolestivý průběh a léčba probíhá za pomoci antibiotik....
více…

Dráždivý tračník může uklidnit změna stravy, ale také omezení stresu

Dráždivý tračník je diagnóza, která určitě nikoho nepotěší. Jedná se o bolesti břicha, bez zjevné příčiny....
více…

Zdravé tuky - cesta ke zdraví a štíhlé postavě

Nedostatek tuků bere energii. V těle se nemohou dostatečně tvořit hormony, chybí ochrana pro orgány a nefungují v tuku...
více…

Bolest hlavy, migréna a chronická migréna

Bolest hlavy dokáže pěkně potrápit. Ale ještě to je úplné nic proti migréně. Migréna umí s člověkem pěkně...
více…

Bolest a její léčba u dětí

Jaká je tolerance dětí k bolesti a proč je důležité děti od bolesti chránit? Současný odborný názor dětských...
více…