Velmi důležitým a určujícím bodem při stavbě rodinného domu je pozemek. Pokud pozemek ještě nemáte, nezapomeňte, že i při minimální šířce domu musíte počítat se sousedícími pozemky a odstupovými vzdálenostmi od sousedních objektů. Proto by měla být minimální šířka pozemku 12 m, v ideálním případě 16 m a více. Při výběru pozemku není důležitá pouze jeho velikost. Důležitá je dostupnost veřejných sítí - elektřiny, vodovodu, kanalizace a plynu. Zohlednit je třeba i náročnost terénu. Představa bydlení pod kopcem může být romantická, pokud však budete muset na pozemek přivést sítě, stavba bude finančně mnohem náročnější. Pohodlně a plnohodnotně bydlet můžete i bez plynu či veřejné kanalizace, bez elektřiny a vody se však v současnosti fungovat nedá.
Pokud již máte pozemek, na řadu se dostává vlastní rodinný dům. Jednou z možností, kterou můžete volit, je katalogový dům. Výhodou katalogového projektu je jeho téměř okamžitá dostupnost a relativně nízká cena. Negativem je, že neposkytuje přímou možnost zohlednit vaše vlastní požadavky. Pokud je budete chtít do projektu zahrnout, jeho cena může značně narůst. V případě úpravy projektu a například doprojektování garáže se současně můžete setkat s více problémy. Mnohé projekční kanceláře k projektům rodinných domů nedodávají situaci osazení stavby a pozemku či projektovou dokumentaci přípojek na inženýrské sítě. Její provedení je třeba zadat jinému projektantovi, čímž se celková cena projektu značně navýší.
Pokud si nedokáže vybrat z nabídky katalogových rodinných domů, obraťte se na odborníky, kteří pro vás vytvoří projekt přesně podle vašich požadavků. Je dobré nechat si od architekta poradit a jednotlivé prvky detailně vysvětlit, protože při projektování myslí na mnohé skutečnosti, o kterých nemusíte mít často ani jen tušení. Kvalitním a kompletním projektem dokážete předejít různým potížím a neplánovaným úpravám, které se přenesou i do celkové ceny stavby. Důležitá je představa co chcete a co očekáváte aby vám dům poskytoval. Tyto vaše požadavky budou projektantem zahrnuty již při studii rodinného domu a při samotném projektu a realizaci se tak vyhnete neplánovaným změnám komplikacím. Při samotném návrhu je důležité vycházet z terénu pozemku, typu rodinného domu (bungalov, patrový, podkrovní, suterén a jiné), dům s garáží nebo bez, z počtu osob v rodinném domě, počet obytných místností, požadované užitné plochy, účel využití nebytových prostor (dílny, sklady, terasy a jiné), samotná dispozice jednotlivých pokojů a obytných místností, typy a provedení kuchyňských spotřebičů, návrhy a materiály sanity v koupelnách nebo jiné speciální požadavky na dům (fitness, bazén, sauna apod.).
aby se na vás neustále nedívali sousedé a abyste na letní terase neměli stín. Dokáže správně využít prostor a postará se o to, aby byla jednotlivá místa v domě rozmístěna funkčně. Při vypracování projektu však kromě vyšší částky za jeho vyhotovení počítejte i s delším časem na dodání projektu. Projekt stavby rodinného domu totiž kromě návrhu architekta sestává také z práce dalších profesí (jako statika, návrh vytápění či elektroinstalace, zdravotechniky, atd..), bez kterých by návrh rodinného domu nebyl funkční, praktický a hlavně bezpečný.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu