Střecha z plastové krytiny, slámy, břidlice nebo dřeva?
Na tuzemském trhu je velký výběr krytin. Každá z nich má své klady, ale zejména pravidla, které je třeba dodržovat při realizaci stavby, aby dlouhá léta splňovala svou funkci a nedocházelo k zatékání, hnilobám a jiným materiálním škodám.
Důležitou součástí střechy jsou také klempířské práce
jako svody, okapy, úžlabí, oplechování komína a prostupů vzduchotechniky. Zanedbané nebo neprofesionálně udělané klempířské práce mohou mít katastrofální důsledky. Pro každou krytinu se používají různé rozteče latí, případně plné bednění, což závisí na jejím sklonu a typu. Při rekonstrukcích krovů a výměnách střešní krytiny je prvořadé dbát na statiku, proto se doporučuje poradit se s odborníkem. Při zateplování podkroví je důležité dodržet požadavky na odvětrání, původní krytinu doplnit o odvětrávací prvky, parozábranu a zkontrolovat kvalitu podstřešní fólie.
Plastové krytiny
Imitují dřevěný šindel, břidlici nebo keramickou tašku. U nás nejsou rozšířené, jde však o věrné napodobeniny, přičemž rozdíl je poznat jen zblízka. Má však jiné vlastnosti. Plastový šindel se klade na latě. Vyrábí se z recyklovaného plastu kabelových izolací a obsahuje drobné zbytky kovu a gumy. Šablony břidlic se kladou na plné dřevěné bednění nebo OSB desky. Tato krytina má vysokou mechanickou odolnost, nezarůstá mechem, odolává krupobití a má nízkou hmotnost. Nevyžaduje žádnou údržbu a je pochůzná. Materiálem je polyethylen. Plastová taška vyrobená z křemičitého písku a drceného PET plastu je na trhu novinkou. Vyznačuje se nízkou hmotností a umožňuje odlehčení krovů a úsporu dřeva. Je vhodná pro rekonstrukce starších střech a na stavby v horských oblastech. Hladký povrch zabraňuje hromadění sněhu. Materiál nenasakuje. Velkou výhodou je také možnost recyklace nevyužitého odpadu.
Slaměná střecha
Dnes se již téměř nepoužívá. Její nevýhodou byla náročnost údržby a hořlavost. Kdysi byla známkou chudoby, ale dnes její realizace vyjde poměrně draho. Slaměná střecha je stoprocentní přírodní a recyklovatelný materiál.
Dřevěný šindel
Je možné ho vidět na starých domech, kostelech, ale i na plotech či nových dřevěnicích. Jednoznačně patří k nejkrásnějším krytinám. Je vhodný na rekonstrukce venkovských chalup, jakož i na stavbu stylové dřevěnice nebo srubu. Pro nás je typický valašský šindel, který má průřez ve tvaru písmene V. Jeho standardní délka je 50 cm, šířka přibližně 10 cm. Na úžlabí, zaoblené rohy či vikýře se používají kratší délky nebo šindel kónického tvaru. Vyrábí se pilou nebo štípáním, přičemž štípání nepoškozuje dřevní vlákna. Takto vyrobený šindel má delší životnost, což se však odrazí na ceně, protože jde o ruční práci.Vlivem větru, slunce a deště dřevo přirozeně mění barvu a časem i strukturu. Pro dlouhou životnost střechy je nutná impregnace šindelů, volba trvanlivé dřeviny, a zejména její pravidelná údržba (pravidelné kontroly a výměna poškozených šindelů). Při správné údržbě může mít taková střecha životnost až 80 let. Důležitý je i výběr hřebíků na přichytávání šindelů ke střešním latím. Třeba mít na paměti jednak korozi a jednak nevhodnost kombinace některých materiálů s vybranou dřevinou nebo s použitou impregnací.
Dřevěná střecha je velmi pěkná,
jen se třeba o ni starat, jinak se z ní nemusíme těšit ani jedno desetiletí.
Břidlice
Má životnost až 100 let, vyrábí se ve formátu čtverců 30 × 30 cm a obdélníků různých rozměrů v tloušťkách 4 až 8 mm. Krytina je snadno opracovatelná osekáváním, vhodná na pokrývání členitých střech. Vyrábí se zpracováním metamorfovaných horniny, která se snadno dělí na tenké desky. Vzhled horniny je variabilní v závislosti na místě původu. Barva bývá šedá až šedočerná, zpravidla má jemný perleťový až hedvábný lesk. Klade se na dřevěné bednění.
Travnatá střecha
Má bohatou tradici ve Skandinávii a dnes je v oblibě v souvislosti s plochými střechami. Dá se však použít i na střechách s větším sklonem. Střecha pokrytá trávou, případně vysazena drobnými stromky, vyžaduje precizní práci, důkladně řešené odvodnění i hydroizolaci. Taková střecha dodá domu jedinečný charakter a dokonale jej začlení do krajiny.
Světlopropustné plastové krytiny
Používají se na různé přístřešky, terasy a pergoly. Tyto krytiny jsou průhledné, s dobrým průstupem světla.
Pokud se rozhodujeme pro některou krytinu,
měli bychom se dívat nejen do peněženky, ale i na okolní domy, abychom nevhodným způsobem nenarušili architekturu okolí nebo v horším případě celého domu. V dnešních časech je trh ze stavebními materiály opravdu pestrý a ve specializovaných prodejnách je z čeho si vybírat.