Vytápění nízkoenergetického domu
Topení v nízkoenergetických domech? Ano, nízkoenergetické nebo pasivní domy se také vytápějí, ale potřebují podstatně méně energie a v jiném rozdělení. Podle stupně účinnosti nebo typu se nízkoenergetické domy v našich podmínkách vytápějí přibližně 130 dní v roce, přičemž spotřebiče nemusí mít velký výkon.
Domy s lehkou tepelnou izolací
V domě s lehkou tepelnou izolací, ve kterém je použita pouze tepelně izolační konstrukce, zůstává veškeré teplo, které v domě vyrobíme, v prostoru. Pokud bychom zde zatopili v lehkých krbových kamnech či lehce obezděné krbové vložce, v domě bude nesnesitelné horko, protože zůstane uvnitř. Nezbylo by nic jiného, než vyvětrat. Proto se zde doporučují kamna s těžkou nebo velmi těžkou konstrukcí, která se pomalu prohřejí a teplo budou vydávat postupně. Nízkoenergetické domy nemají vnitřní průvan (vnitřní cirkulaci vzduchu), případně jen minimální. To znamená, že teplo vyrobené ve spotřebiči se pomocí proudění nebude skoro vůbec šířit nebo bude jen slabě cirkulovat po domě. Ve starších domech průvan z netěsných oken či dveří někdy pomáhal topení. Průvan "roznášel" po domě vyrobené teplo z kamen. Dodatečným zateplením a utěsněním se tato vlastnost ztratí. V těsné blízkosti kamen bude teplo a v odlehlejších koutech zima. I se zateplením starších budov často musíme měnit původní spotřebiče.
Kategorie nízkoenergetických domů (NED)
- NED se spotřebou do 50 kWh / m 2 ročně.
- NED se spotřebou do 30 kWh / m 2 ročně.
- Pasivní dům se spotřebou do 15 kWh / m 2 ročně.
Typ vestavěných kamen
Při zvažování typu kamen do lehkého úsporného domu je třeba myslet i na pomocné vzduchové kanály. Lze zvažovat i otvory pod stropy a u podlahy. Zkušenosti s těmito systémy však zatím nejsou dostatečně ověřeny v praxi. V uvedeném typu domu se doporučuje upřednostnit těžká kamna nebo akumulační obezdívku krbové vložky. V okolí kamen se snažíme umístit další konstrukce, které by mohly teplo akumulovat a následně vydat ven - zabráníme tak nepříjemnému přehřátí prostoru. I pasivní dům je třeba částečně temperovat či vytápět. Při dlouhotrvajících mrazech nebo nepoužívání domu konstrukce přece jen vychladne. Potřebujeme jen minimální výkon spotřebiče, někdy se pohybuje od 2 kW. Vybrat takový spotřebič je náročné. Pokud bychom chtěli například hodinu topit, bylo by třeba spálit pouze 0,5 kg dřeva. To však nedovolí konstrukce komína a spotřebiče. Kamna na kusové dřevo s extrémně malým výkonem pro energeticky úsporné až pasivní domy nejsou zatím dostatečně ověřené v praxi. Používáme proto klasickou akumulaci. Dávka paliva sice shoří rychle, ale těžká kamna prudký nárůst teploty přibrzdí a zpomalí jeho výdej. V tomto případě lze uvažovat o finských či ruských krbových kamnech. Je však nezbytné zvážit jejich opodstatněnost v našich klimatických podmínkách.
Přívod vzduchu
Protože nízkoenergetické domy se dnes stavějí i jako vzduchotěsné, každý spotřebič potřebuje samostatný přívod vzduchu, i ten s nejmenším výkonem. Kromě kamen mohou vzduch z domu odsávat i jiná zařízení. Pokud je zabudované například odsávání koupelny, digestoř v kuchyni či centrální vysavač, může se stát, že právě jediný spotřebič na tuhá paliva se stane přivaděčem vzduchu do celého domu. Známý je i úraz popálením, když v domě byly spuštěny odsavače a při pokusu domácího přiložit do kamen podtlak nasál kouř a plameny mu šlehly do obličeje.
Spotřeba dřeva
Pokud by pasivní dům měl 100 m 2 vytápěné plochy, spotřebuje na topení 1 500 kWh. Topná sezóna trvá u nás asi 4 měsíce. Měsíčně by spotřeboval 375 kWh (tj. 1500: 4), denně asi 12,5 kWh. To předpokládá spotřebu přibližně 3 - 4 kg dřeva na den. Pokud v tomto případě použijeme velmi těžká kamna na kusové dřevo, topíme v ní pouze každý druhý nebo třetí den. Teplo musí přerozdělit akumulační schopnost kamen. Do nízkoenergetických domů se přednostně doporučují těžká a velmi těžká krbová kamna, která se snažíme situovat do centrální polohy, aby se teplo šířilo v prostoru rovnoměrně.