Zapomeňte na drastické diety, posluchejte svoje tělo a budete štíhlí
V současnosti existuje mnoho typů diet, které slibují štíhlou linii a lepší životní styl. Při intuitivním stravování jde o vytvoření zdravého vztahu s jídlem, myslí a celým tělem.
Co je to intuitivní stravování?
Jedná se o přístup, který zahrnuje pozorování a reagování na podněty vycházející z vašeho těla. Prvním důležitým krokem je krmit své tělo dostatečným množstvím energie a sacharidů, díky čemuž se zabrání nutkání přejídání se. Nebojujte s jídlem, tj dejte si bezpodmínečné povolení k jídlu. Pokud si řeknete, že byste nějaké jídlo neměli jíst, může to ve vás vyvolat ještě větší nutkání a touhu dát si to jídlo.
1. Věřte svému tělu
Podle jedné americké asociace se asi 40 až 50% žen snaží bojovat se svou váhou a s poruchami příjmu potravy, ale až 95% z nich získá zpět všechna shozená kila do pěti let. Lidé si uvědomují, že dieta nefunguje, ale netuší, že je pro jejich tělo ještě mnohem škodlivější. Jíst intuitivně, znamená věřit ve své tělo, které dá jasně najevo, kdy sníst více a kdy méně. Pokud se to člověk naučí, bude si moci udržet zdravý životní styl během celého života a pravidelná kontrola hmotnosti bude jakýmsi vedlejším dodatkem.
2. Nepravidelné a nerovnoměrné stravování
Mnoho lidí, zejména ti dospívající, si nedokáže udržet pravidelnou a rovnoměrnou stravu bez občasného nutkavého přejídání, restriktivních diet či bez jiných výkyvů ve stravě. Intuitivní stravování snižuje riziko komplikací, poruch příjmu potravy, deprese či obezity. Zapamatujte si proto, že vaše tělo i mysl budou lépe fungovat, pokud budete jíst v pravidelných intervalech.
3. Respektujte svůj plný žaludek
Rozlišujte mezi třemi stavy: hlad, nasycení a přecpání se. Existují lidé, kteří neznají pocit nasycení se, buď jsou hladoví nebo nedokážou odhadnout, kdy mají dost a svůj žaludek přímo přecpou. Jedním z klíčových znaků intuitivního stravování se je právě dosáhnout pocit nasycenosti. Člověk musí poslouchat své tělo a naučit se odhadnout to správné množství a správný čas.
4. Nezapomeňte se hýbat
Být aktivní je součástí zdravého životního stylu i částí intuitivního stravování se. Fyzická aktivita, kterou vykonáváte s radostí a bez nucení, může zlepšit vaše zdraví i náladu a dodat vám velkou dávku energie. Být aktivní, neznamená chodit každý den do fitness a cvičit na strojích, výbornou volbou je i tanec, procházka se psem, úklid celého domu a podobně.
5. Obklopte se zdravými a nízkokalorickými potravinami
Určitě se stalo mnohým z vás, že jste si řekli: "Teď už začínám jíst zdravě!" A za týden na to jste seděli v podniku s pizzou na talíři. Je těžké vydržet a nepodlehnout, pokud se ocitnete v prostředí, kde jsou vůně nezdravého, ale zato lahodného jídla. Je však nutné odolat a obklopit se zásobami ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, mléka, ryb a dalších potravin bohatých na bílkoviny.
6. Vyhněte se jedení ze stresu či deprese
Jedení z emočních důvodů je u mnoha lidí běžné, ale způsobuje velké škody. Jíst s cílem potlačit nudu, zvládnout stres nebo zahnat negativní náladu může být velkým rizikem vzniku obezity, cukrovky 2. typu nebo vzniku vysokého krevního tlaku. Každý člověk si dokáže uvědomit v jakém psychickém rozpoložení se nachází, a proto pokud víte, že ten zákusek v ruce držíte jen kvůli tomu, abyste potlačili pociťovanou úzkost, odložte ho.