Velmi zjednodušeně lze říci, že primárně za přibíráním tuku na těle stojí sacharidy a ne tuky. To jen mýty obviňují za tukovou pneumatiku tuk ze stravy. Pravdou je, že bez mononenasycených, polynenasycených a omega-3 mastných kyselin naše tělo začne doslova rezavět. Více správných tuků ve stravě se odrazí pozitivně i na postavě. Právě tyto tuky získáváme ze správně vyvážené stravy. Zdravé tuky by měly tvořit až 25 - 35% naší stravy. Zapomeňte proto na nízkotučné teorie. V zájmu vlastního zdraví.
Jsou doslova tučné, ale proto dobré. Tuky z ryb jako losos, tuňák, pstruh či makrela výrazně prodlužují život. Patří k základům takzvané středomořské, nejzdravější stravy na světě. Ryby dokážou uvést hladinu dobrého a špatného cholesterolu do vyváženého stavu, což velmi dobře ovlivňuje srdce. Ryba dvakrát týdně je stravovací základ.
Jeho prospěch známe všichni, ale už málo kdo ví, že lžíce olivového oleje denně dokáže do čtyř týdnů snížit cholesterol bez léků. Až 80% kvalitního olivového oleje tvoří mononenasycené kyseliny, primárně omega-9 mastná kyselina. Kromě správného fungování kardiovaskulárního systému je i účinnou prevencí aterosklerózy. Lžíce denně není tak mnoho uvážíme-li, že se dá použít na chléb místo ztuženého tuku, na sýr, na salát, kdekoliv.
Mandle, arašídy, lískové oříšky, vlašské ořechy, je jedno jaké menu si naskládáte, hlavně aby byly nesolené a nejlépe i nepražené. Hrst ořechů je na dopolední či odpolední svačinku mnohem lepší volba než různé "zdravé" tyčinky plné cukrů. Zasytí, dodají energii, snižují cholesterol, jsou plné zdravých tuků i dalších živin. Přesnídávka v podobě ořechů již do několika týdnů přináší výrazné ozdravující i zeštíhlující účinky.
Snad v každé kulinářské relaci se na vaření, pečení a smažení používá olivový olej. Je to však jen mánie, která není zdraví prospěšná. Pokud nemáte olivový olej speciálně na tepelnou úpravu, panenský za sporákem nikdy nepoužívejte. Rychle se přepaluje, ničí se pozitiva, přibývají negativa. Ukazuje se, že na tepelnou úpravu je nejlepší řepkový olej. Lepší než máslo či margaríny. Je jednou ze zdravých alternativ v teplé kuchyni.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu