Charakteristika jednotlivých vrstev střešní zahrady

Předtím než vegetační střechu skutečně zrealizujete, musíte si stanovit cíl, který má zeleň splňovat. Tloušťka vegetačního souvrství zelené střechy, ale i skladba jejích jednotlivých vrstev totiž závisí na typu vegetace.

zelená střecha, rostliny, pěstování zeleně

Jakými rostlinami se intenzivní střešní zahrada osazuje?

Logicky je nutné volit druhy, které snesou přímé a celodenní slunce. Uplatní se zde trvalky, trávy, keře, a dokonce i stromy, zajímavá je také bylinková výsadba, která pěkně vypadá a nádherně provoní okolní vzduch. Při tvorbě intenzivních střešních zahrad je důležité použít kvalitní specializované střešní substráty, které dlouhodobě zajistí optimální výživovou hodnotu a dostatečnou propustnost nadbytečné vody. Vhodné jsou i střešní substráty na bázi lávy, drcené cihly a přídavných komponentů. V architektonicky náročnějších střešních zahradách třeba počítat i s instalací závlahového systému.

Charakteristika jednotlivých vrstev a jejich uspořádání

Obecně můžeme vrstvy střešní zahrady rozdělit na tyto skupiny:
• izolace stavební konstrukce střechy (dodává se při stavbě objektu),
• ochranná vrstva (proti prorůstání kořenů),
• drenážní vrstva,
• hydro akumulační vrstva,
• filtrační vrstva,
• substrát,
• vegetační vrstva.

Extenzivní střešní zahrada nevyžaduje pravidelnou péči

Jelikož při tomto typu zazelenění střechy stačí malá vrstva substrátu, je možné ji realizovat i na starších objektech, bez speciální stavební přípravy.

Ochranná vrstva

Ochranná vrstva chrání izolaci střešní konstrukce před mechanickým poškozením drenážní vrstvou. Tato vrstva zároveň zabraňuje prorůstání kořenů.

Drenážní vrstva

Úkolem drenážní vrstvy je spolehlivý odtok přebytečné vody, která může být buď dešťová nebo i závlahová. Její tloušťka, výběr materiálu jsou závislé na různých faktorech - ať už hmotnostních nebo klimatických podmínek prostředí. Může být minerálního původu (keramzit, láva, pemza, struska, štěrk, štěrkopísek), případně jde o průmyslově vyráběné rohože z různých materiálů. Při použití čistých minerálních substrátů (bez půdy) lze drenážní vrstvu nahradit plastovou rohoží vytvářející plastovou tvarovku schopnou zadržovat vodu a zároveň ji vzlínat do substrátu. Tyto plastové tvarovky jsou vyrobeny většinou z recyklovaných odpadních materiálů. Pokud se použijí, drenážní vrstvu lze vypustit, a tak výrazně snížit celkovou hmotnost střešní zahrady. Při vyšších tloušťkách substrátů intenzivních zahrad lze odtok vody ze střechy urychlit sítí drenážních trubek v substrátu.

Hydro akumulační vrstva

Je v přímém styku s filtrační vrstvou a zajišťuje akumulaci vody. Hydro akumulační vrstva nemusí být součástí všech střešních systémů. V oblastech s pravidelnými srážkami nemá tato vrstva prakticky žádný význam. Hydro akumulační vrstva může tvořit samostatnou vrstvu nebo je součástí jiné vrstvy, nejčastěji drenážní. Intenzivní střešní zahrada. Založení trávníku na střeše potřebuje minimální vrstvu substrátu 25 cm a s tím je třeba počítat už v návrhu stavby.

Filtrační vrstva

Funkcí filtrační vrstvy je chránit drenážní nebo hydro akumulační vrstvu před zanášením jemnými částečkami z půdy či substrátu, které sjíždí protékající voda. Zabraňuje i prorůstání kořenů do drenážní, respektive hydro akumulační vrstvy.

Substrát

Použití substrátu závisí na intenzívnosti střechy a její maximálního povoleného zatížení na čtvereční metr. Vegetační vrstva je závislá od použití technologie střešní zahrady, klimatických podmínek a stupně intenzívnosti střešních zahrad. Pokud zvolíte intenzivní trávník, stromy a keře, je třeba počítat s jejich zavlažováním v suchých měsících. Při extenzivních zahradách jsou nejvhodnější rozchodníky, případně trávy nebo jiné suchomilné trvalky. Při intenzivních zahradách lze použít i keře a stromy. Všechny technické detaily střešní zahrady třeba řešit systémovými prvky, včetně okrajů, ukončení vegetační části se substrátem, odtoků a kontrolních šachet, jakož i napojení na jiné konstrukce. Improvizace zde není vítána.

Odborné rady

• Nikde na střeše se zelení nesmí být místo, kde by neodtékala voda. To znamená, že střecha musí být připravena tak, aby byla dokonale odvodněna - musí mít přiměřený spád, musí mít vyřešené vpustě - ať už vnitřní, atikové, nebo vnější svody. Nad střešním vtokem třeba umístit kontrolní šachtu s poklopem. Jejím úkolem je zajistit kontrolu ohraničeného prostoru nad odtokem vody. V závislosti od výšky ozelenění se volí výška kontrolní šachty. Ze zkušeností doporučujeme, aby se tyto konstrukční detaily řešily systémovými prvky, ne svépomocí a aby se firma, která bude realizovat hydro izolace, nesnažila vytvořit kolem vpusti nějaké mřížky či síťky, které by měly zachycovat nečistoty a vyplavené části vrstev substrátu. To nefunguje. Třeba zde použít kontrolní šachty - systémové prvky, které se napojí na připravené vpusti. Pokud je odvod vody ze střechy řešený okrajovými střešními odtoky, lze využít lemovací lišty, které zachytí substrát - to jsou také systémové prvky ověřené v praxi.

• Důležité je, aby se na vytvoření fungující střešní zahrady využily systémové prvky, které splňují požadavky mezinárodních předpisů.

• Jak drenážní vrstvu extenzivních zahrad se doporučuje využít drenážní a hydro akumulační desky, které mají velkou kapacitu k zadržení vody potřebné pro rostliny a vytvářejí i vzduchovou mezeru nad i pod sebou. Takto se vytvoří ideální podmínky pro provzdušnění kořínků rostlin, a tím i na jejich zdravý růst - bez zahnívání. U nás se jako drenážní a hydro akumulační vrstva častěji využívali kupolkové (tzv. nopové) fólie, a to zejména pro dobrou cenu, ale pro zdravý růst vegetace se ne vždy osvědčily.

• Pokud se rozhodnete za intenzivní střešní zahradu, už vysazení trávníku vyžaduje alespoň 20 cm substrátu, proto s tím třeba počítat už v projektu stavby.

• Při intenzivní výsadbě s tloušťkou substrátu kolem 80 cm a více přebírá funkci drenážní vrstvy samotný substrát, ve kterém se vytvoří speciální podmínky

• Pozor na mechanické poškození hydron izolačních vrstev během výstavby a před vytvořením ochranných a vegetačních vrstev! Po zkušenostech s realizací mnoha střešních zahrad doporučujeme nepustit po ukončení hydro izolačních prací na střechu žádného stavaře ani tam neodkládat stavební materiál . Na ochranu hydro izolačních vrstev mohou sloužit speciální drenážní slisované polystyrénové panely, jejichž součástí je už i filtrační vrstva, takže jednoduchým položením lze vytvořit drenážní, filtrační a ochrannou vrstvu.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Bezúdržbová zahrada? Nesmysl, který správný zahradník nemůže ani vyslovit!

Mít krásnou zahradu, to je poněkud relativní pojem. Každý z nás má na krásu jiný pohled. A ten, kdo to chce dopilovat...
více…

Jak správně zasadit ovocné stromy, aby nestrádaly?

Koupě stromků se řídí přesnými pravidly, která je třeba dodržovat. Ale svá pravidla má i to, jak zakoupené stromky...
více…

Bazén na zahradu vybírejte nejen podle materiálu, ale i podle typu zahrady

Už vás nebaví koupat se v přeplněných veřejných koupalištích a pokukujete po sice menším, ale vlastním bazénu?...
více…

Jak pěstovat hortenzie v nádobách?

Hortenzie (Hydrangea) jsou původně veliké, krásně kvetoucí keře. Pokud ale nemáte zahradu, neznamená to, že na...
více…

Javor polní na živý plot i chutný jarní salát

Javor polní patří mezi vysoké listnaté stromy nebo také keře. Má nádherně vykrojené listy, které jsou působivou...
více…

Sněženky hlásí příchod jara, ale jejich trhání je pod pokutou!

Sněženky, nádherné a přesto velmi jemné kytičky, které nám spolehlivě hlásí, že přichází jaro. Dříve je...
více…

Barvení vajec patří k Velikonocům, ale byt se dá velikonočně vyzdobit i jinak

Nebaví vás barvení vajíček? Obzvláště, když vajíčka jsou drahá a malí koledníci stejně raději sáhnou po těch...
více…

Africká fialka - zdravá, krásná a nenáročná rostlina do bytu

Africká fialka (Saintpaulia) je nenáročná pokojová rostlina. Pochází z afrického kontinentu. Od jejího objevení...
více…

Pěstování salátů na balkoně nebo za oknem

Nemusíte vlastnit zahradu, abyste si mohli pochutnat na křehkém salátu, který vadne na pultech obchodů přímo kosmickou...
více…

Tajemství nadčasových zahrad: souznění s přírodou

Charakter zahrady vedle zeleně určují rovněž nejrůznější plochy a chodníčky. Ty bychom měli sladit nejen se stylem...
více…