Čínská Atlantida východu

Podvodní město Shicheng  bývá návštěvníky často nazýváno Atlantida východu a je nádhernou tajemnou časovou kapslí z doby císařské Číny.

Kamenná architektura pocházející z období dynastií Ming a Qing (které vládly v letech 1368 to 1912) je perfektně zachována 40 m hluboko na dně jezera Qiandao v provincii Zhejiang, 400 km daleko od Šanghaje.


Na rozdíl od mytické Atlantidy však bylo město Shicheng v roce 1959 úmyslně zaplaveno při budování přehrady Xin’an a přilehlých vodních elektráren. Přitom bylo nutné přestěhovat téměř 300 tisíc lidí, z nichž někteří měli předky, kteří žili v tomto městě po staletí.


Město bylo „znovu objeveno“ v roce 2001, kdy čínská vláda zorganizovala expedici, která se měla podívat na to, co zbylo z dávného města.

 

Další zájem a následný průzkum se zvedl v roce 2011, kdy Čína zveřejnila dosud nikdy nepublikované snímky a ilustrace odhadující, jak mohlo město o rozloze pouze asi půl čtverečního kilometru vypadat v době svého rozkvětu.


Expedice a podvodní fotografie odhalily, že město mělo pět vstupních bran, což je rozdíl oproti tradičním čtyřem: dvě směřovaly na západ a jedna na každou další světovou stranu.


Široké ulice města mají 265 klenutých průchodů s dochovanými kamennými draky, lvy, fénixi a historickými nápisy, z nichž některé pochází až z roku 1777. Hradby města patrně pocházejí z 16. století. 


Přestože je pod vodou, zůstalo město Shicheng  dobře zachováno. Voda ho ve skutečnosti chrání a konzervuje před erozí způsobenou větrem, deštěm a slunečními paprsky.

 

V současnosti se mohou zkušení potápěči dostat do blízkosti ruin s několika provozovateli potápění, kteří nabízejí pravidelné potápění od dubna do listopadu.

 

Protože ruiny ještě nejsou zcela zmapovány, považuje se potápění za „průzkumné“ a mohou ho absolvovat pouze lidé se zkušenostmi s potápěním na volném moři, s nočním potápěním a se vztlakem. 

 

Autor: Martina Dvořáková
 

comments powered by Disqus


Podobné články