Jak vybírat plynový gril

Plynový gril přináší do vaření venku rychlost a pohodlí. Pouhým zmačknutím knoflíku takto může grilující osoba připravit hamburgery za méně jak 10 minut.

A celý dav může nakrmit za 30 minut, což je doba, po kterou trvá než se gril na dřevěné uhlí zahřeje. Rychlost vaření je právě tím, proč mnozí volí plynový gril, přestože musí oželet tu kouřovou chuť, která dělá z grilovaných potravin takovou lahůdku. K dostání jsou stovky plynových grilů s nepřehledným množstvím prvků. Všechny však mají stejný princip fungování.

Návod:

  1. Zvažte, jak velkou plochu budete na grilování potřebovat. Pokud grilujete venku o víkendech pro rodinu a pár přátel, prostor na grilování o velikosti 50x80 cm bude více než dostačující, což není na velký gril. Pokud pořádáte grilovací párty často a potřebujete nasytit deset a více lidí nebo pokud chcete na grilu připravovat celý oběd, bude se Vám hodit velký plynový gril se dvěma vnějšími hořáky a dvěma postraními hořáky.
  2. Zkontrolujte konstrukci grilu. Litina je prakticky nezničitelná, ale reziví a musí se často natírat olejem. Nerezová ocel se leskne na slunci, což je hezké na pohled, zato však vyžaduje pravidelné leštění, aby si svůj lesk udržela. Kompromisem je ocelový gril s černou glazurou, který vypadá elegantně a není na něm vidět špína.
  3. Podívejte se na hodnotu BTU (British Thermal Unit) na hořáku. To je měrná jednotka tepla, které gril může vyprodukovat, a zároveň faktor určující jak rychle se gril zahřeje. Dobrým způsobem jak vypočítat, jestli gril má dostatečný výkon, je zjistit rozlohu varné plochy v cm2 a vynásobit ji 100, čímž získáte BTU potřebnou pro rovnoměrné vaření. Například gril s rozlohou varné plochy 1000 cm2 by měl být vybaven hořáky schopnými vyprodukovat 100 000 BTU.
  4. Určete typ hořáku. Moderní plynové grily jsou vybavené buď nerezovými hořáky, infračervenými hořáky nebo kombinací obojího. Infračervené hořáky jsou vybavené vrstvami oceli nad plynovými plameny, aby z nich teplo sálalo. Výsledkem je extra rychlé vaření, asi o polovinu kratší než u běžného hořáku, tato rychlost však přijde dráž než pouze nerezové hořáky.
  5. Vyberte si zvláštní prvky, které budete potřebovat. To může být záležitostí rozpočtu, i když perfektní plynový gril je k dostání v řadě různých cen. Užitečnými prvky jsou minimálně jeden boční hořák na pánev, na které budete udržovat omáčku teplou, stejně tak jako vnější polička na pomůcky, tácky s jídlem, ochucovadla, koření a přísady. Velké grily mívají ve spodní části uzavíratelné oddělení.  
  6. Rozhodněte se, jestli chcete rošt ocelový, litinový nebo s porcelánovou glazurou. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Nerezová ocel se zahřívá rychle a rovnoměrně, může se k ní však přichytávat jídlo. Litina drží teplo a vydrží věky, zato se musí často natírat olejem, aby nerezivěla. Porcelán skýtá nepřilnavý povrch, musí se s ním však zacházet opatrně, abyste ho nenakřapli nebo nepoškrábali.
  7. Zvolte si systém zapalování. Elektronické zapalování potřebuje k chodu baterii. Piezo zapalovače využívají princip křesacího kamínku, který zapálí oheň, podobně jako zapalovací svíčka motoru. Obojí bývá obvykle první součástí grilu, která se opotřebuje, takže vždy mějte při ruce dlouhý plynový zapalovač.

Tipy a upozornění:

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Plynové grily a grily na dřevěné uhlí

Lidé kteří grilují, se dohadují o tom, která metoda grilování je lepší, zda využití plynového grilu nebo grilu...
více…

Nevýhody elektrických grilů

Elektrické grily jsou k dostání v různých značkách a stylech a umožní Vám připravovat maso a jiné potraviny bez...
více…

Návod k propanovému grilu

Nic se nevyrovná chuti jídla připraveného na grilu. Existují různé typy grilů, avšak s grilem na propan se...
více…

Návod k elektrickému grilu

Elektrický gril se zahřívá zhruba stejně tak rychle jako propanový gril. Na rozdíl od něj však v něm nikdy nedojde...
více…

Mám do plynového grilu používat vyhřívací brikety ?

Mnoho lidí rádo používá plynový gril, protože se s ním snadno pracuje a je výkonný. Nepříjemnosti...
více…

Jak změnit plynový gril na gril na dřevěné uhlí

Plynový gril vytváří žár, na kterém je možné připravovat jídlo. Pokud si ale přejete, aby Vaše maso, drůbež...
více…

Jak zapálit gril na dřevěné uhlí

Zapálit dřevěné uhlí v grilu je velmi snadné, ale z nějakého důvodu to mnoho lidí vyvádí z míry. Bohužel i...
více…

Jak zapálit dřevěné uhlí bez zapalovací kapaliny

Grilování na dřevěném uhlí dává jídlu jedinečnou vůni. Zapalovací kapalina usnadňuje zapálení dřevěného...
více…

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí

Udržovat gril na dřevěné uhlí v dobrém stavu je snadné. Co budete potřebovat: hadry, drátěnku a...
více…

Jak vařit na vnitřním elektrickém grilu

Grilovat můžete nejen když je venku krásné počasí. Při nevlídném počasí získáte z vnitřního elektrického...
více…