Nitroděložní tělísko se označuje zkratkou IUD a patří mezi nejrozšířenější formy antikoncepce, i když stejně jako v případě jiných druhů ženské ochrany, i v tomto jsou na jeho používání rozdílné názory. Tělíska se vyrábějí většinou z měkkého plastu a mají nejčastěji tvar písmene T, ale i Y nebo O, který se přizpůsobuje tvaru dutiny děložní. Podle látek, které obsahují a uvolňují je rozdělujeme na nemedikované a medikované. Mohou obsahovat hormony, měď, zinek. Fungují tak, že zabraňují spermiím přejít do vyšších partií dělohy, kde by byly schopny oplodnit vajíčko a také je narušen i transport vajíčka. Látky, které tělísko postupně uvolňuje, tento účinek ještě posilují. Nemedikované tělísko může zůstat v děloze několik let (až do menopauzy), medikované, tedy s obsahem hormonů se zavádí na 3 až 5 let.
Nitroděložní tělísko je speciálně vhodné pro ženy, které minimálně jedenkrát rodily a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Není ho možné zavést tehdy, pokud je žena těhotná, pokud má přednádorové a nádorové změny na děložním čípku nebo přímo v děloze, a také v případě vrozených vývojových vad pohlavních orgánů.
Jelikož jde o nitroděložní tělísko, je logické, že nám ho musí gynekolog vložit do dělohy. Nejde o náročný zákrok, i když se mnohé ženy toho obávají. Tělísko odborník zavádí během menstruace, protože tehdy je kanál děložního čípku mírně rozšířený a zavedení tělíska je jednodušší a také méně bolestivé. Váš gynekolog by vám měl před zavedením tělíska měl udělat komplexní gynekologické vyšetření včetně cytologie a kultivace z pochvy.
Bolestivost může trvat i týden po vložení nitroděložního tělíska a mohou se vyskytnout křeče a bolesti zad. Nepohodlí na začátku pomohou zmírnit léky proti bolesti, později přejde samo. Dočasně můžete mít horší menstruaci, špinění mezi dvěma menstruacemi nebo nepravidelný cyklus během prvních měsíců. Měděná tělíska mohou způsobit intenzivnější menstruační křeče a krvácení.
I když tento druh antikoncepce je spojován s nejmenšími vážnými riziky, může dojít k nežádoucím účinkům. Patří k nim silné a prodloužené menstruační krvácení, zánětlivé komplikace, vypuzení tělíska, bolesti v podbřišku, poranění dělohy během zavádění tělíska. Některé ženy špatně reagují na samotnou přítomnost cizího tělesa v organismu. V těchto přídech je třeba se orientovat na jiný druh antikoncepce.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu našeinfo.cz zakázáno.
Fotografie jsou pouze ilustrativní - zdroj fotografií sxc.hu