Jak vypěstovat větší a chutnější úrodu jahod?
Čerstvé plody mají v létě své kouzlo, proto máte pro ně vyhrazeno místo určitě i vy. Odteď si můžete vypěstovat ještě větší a chutnější úrodu než dosud a co je nejlepší, vynaložíte méně práce, věnujete jim méně času, či dokonce ani nemusíte mít zahradu.
Proč tolik dobrých zpráv najednou?
Klasické pěstování již není v kurzu, jsou zde nové postupy a nové způsoby, jak pěstovat jahody efektivněji. A nejen jeden dobrý nápad či dva skvělé tipy, ale rovnou tři zaručené a fungující návody přímo od odborníků! Nejde však jen o změnu ve způsobu pěstování. Nové postupy umožňují zejména nové odrůdy, které odborníci v poslední době vyšlechtili. Změna v sortimentu tedy spočívá v tom, že dosavadní výběr, jehož nosnou odrůdou byla 'Senga Sengana', nahrazují novinky jako 'Elsanta', 'Honeoye', 'Korona', 'Selva' či 'Everest'. Důvodem je vyšší úrodnost, lepší chuť plodů a jejich velikost, ale i jejich pevnost, trvanlivost, ale zejména odolnost proti plísňovým onemocněním. Jelikož nové odrůdy mají i jiné požadavky na pěstování, vývoj celkem pochopitelně zasáhl i do způsobů pěstování.
1. Sazenice pěstování
Nejrozšířenějším způsobem je stále záhonové pěstování. Jeho výhodou jsou vysoké úrody a nenáročnost při výsadbě i ošetřování a s tím spojené nižší finanční náklady. Na způsobech výsadby se nezměnilo prakticky nic. Převládá jedno-, dvoj-či víceřádková pásová výsadba, stále se využívají i klasické zelené sazenice, ačkoli stále více se vysazují kontejnerové či frigo sazenice. Oproti minulosti stouply požadavky na kvalitu sklizeného ovoce, díky čemuž se stále více upouští od klasických záhonů na volné půdě a zvyšuje se pěstování na černých netkaných textiliích.
Důvody, pro které se upouští od klasických záhonů:
lepší hospodaření s vláhou,
jednodušší odstraňování kříženců,
zamezení růstu plevelů,
vzrůst čistšího ovoce,
omezení výskytu plísňových onemocnění,
výše úrody,
dřívější rodivost.
Obdobou tohoto způsobu pěstování je nastýlání porostu před začátkem zrání plodů slámou, senem, kůrou. Oproti netkané textilii je však efekt nižší, nastýlka nedokáže zajistit tolik pozitiv než textilie. Ideální varianta je kombinace obou způsobů, čili pěstování na černé netkané textilii spojené s nastýláním vhodným materiálem ve zmiňovaném termínu. V případě větších výsadeb doporučujeme již při výsadbě myslet i na potřebu zavlažování a do dvou řadových jahod nainstalovat i hadice kapkové závlahy. Umísťují se většinou pod textilii. Velký důraz je třeba klást na to, aby byly kapkovače na hadici co nejhustější a zajistily tak optimální přísun vody všem sazenicím.
2. Etážové pěstování
Tento způsob je stále oblíbený. Jeho výhodou je vyšší hustota rostlin na jednotku plochy, takže i na malé ploše lze vypěstovat poměrně slušnou úrodu. Kdysi se pro daný účel pracně vyráběly nejrůznější mini stavby, fantazii se meze nekladly. Oblíbené bylo také pěstování v sudech, díky kterému se úroda dala dopěstovat na necelém metru čtverečním. Plody nepřicházely do styku s půdou, což zajišťovalo jejich čistotu a dobrý zdravotní stav. Přitom příprava je poměrně jednoduchá - do starého sudu uděláme otvory střídavě tak, aby byla v rovině každá druhá řada děr. Jelikož sazenice nerostou tak vitálně jako v případě pěstování na záhoně, můžeme zvolit užší spon, 40 x 30 cm, v případě slabší a středně silně rostoucích odrůd trojúhelníkový spon 30 x 30 cm. Do středu umístíme perforovanou plastovou troubu na závlahu a doplňkové hnojení a sud vyplníme zahradní zeminou. Po usednutí zeminy do otvorů vysadíme sazenice jahod. V současnosti je situace jednodušší, neboť zájemci o etážový způsob pěstování si mohou ve specializovaných prodejnách vybrat z poměrně širokého sortimentu hotových prefabrikátů. Ty jsou navíc často i estetické, takže vedle užitkovosti mohou splňovat také okrasnou funkci na terase či v zahradě. Nevýhodou je vyšší finanční náročnost spojená s pořízením si hotového výrobku. Při výsadbě sudových nádob nesmíme zapomenout na podložení každé sazenice kouskem plastu, který zajistí, že usazovací zemina nestiskne sazenici pod úroveň otvoru, což by mělo za následek její mechanické poškození a následný úhyn.
3. Pěstování v nádobách
Tento způsob uplatňují zejména zahrádkáři, kteří nemají zahradu, ale přesto si chtějí nějaké čerstvé ovoce dopěstovat sami. Týká se to tedy hlavně zahrádkářů bydlících v panelových bytech či rodinných domech bez ovocné zahrady. Jelikož pěstování v nádobách není náročné na prostor, lze si tímto způsobem vypěstovat jahody na balkóně či terase. Pro tento účel se využívají různé nádoby - koryta, květináče, kontejnery, menší etážové nádoby, které je však třeba přizpůsobit potřebám jahod, v prvé řadě proto, aby každá rostlina měla dostatek prostoru a substrátu na růst a vývin. Nároky na vodu se dají vyřešit vybudováním stabilní automatické závlahy, což je při současných možnostech poměrně jednoduché. Nezapomeneme ani na fakt, že takovýmto způsobem pěstované jahody nemají možnost přístupu k přirozeným živinám v půdě, proto je nutné jim je zabezpečit jinou formou - výběrem vhodného substrátu při zakládání výsadbě a pravidelným doplňkovým hnojením. Nezanedbatelné při tomto způsobu pěstování je finanční hledisko, neboť množství sklizené úrody většinou nedokáže svou hodnotou pokrýt vstupní náklady. Správný zahrádkář však ví, že není nad doma vypěstovanou úrodu, jejíž kvalita je dostatečnou kompenzací.