Opět se k nám vrací zapomenuté odrůdy jablek
Za staré se označují odrůdy, které ztratily své místo v sadech a ovocných školkách a postupně se vytrácejí i ze zahrad. Takový osud si však určitě nezaslouží. Staré odrůdy jednoduše do našich zahrad stále patří.
Naštěstí v posledním období se do nabídky mnoha ovocnářských školek konečně vracejí. Některé odrůdy bychom právem mohli považovat za staré, stále však zaujímají významné místo v našem či světovém sortimentu. Například naše nejrozšířenější odrůda 'Golden Delicious' byla vyšlechtěna již v roce 1876 a stále tvoří základ světového sortimentu zeleno plodných odrůd jabloní. Naopak například celou řadu těchobuzických "D" odrůd ('Dione', 'Dalila', 'Domino'...), které se do našeho sortimentu dostaly v průběhu let 1988 - 1999, se neuchytily a ze školek se vytratily ještě dříve, než mohlo dojít k jejich rozšíření. Paradox je, že 'Golden Delicious''jako naše nejrozšířenější odrůda se už nenachází ani v listině registrovaných odrůd ČR a zmíněné "D" odrůdy jsou v ní stále.
Staré novinky
Zajímavá skupina jsou odrůdy, které z celosvětového hlediska patří mezi staré, až velmi staré, ale k nám se dostaly až poměrně později. Typický příklad je''Granny Smith ', která byla vyšlechtěna již v roce 1867, ale do našeho sortimentu se oficiálně dostala až v roce 2003, tedy po 136 letech. V žebříčcích popularity si své místo až po letech našly i některé staré odrůdy. Typický příklad je''Fuji ', která je popsána v literatuře z roku 1976, kde zastává místo v kapitole Málo známé odrůdy. Pochází přitom z roku 1958 a její rozšíření tehdy nikdo nepředpokládal. Nakonec ve velkém vstoupila do povědomí zahrádkářů až koncem 90 let a dnes patří k nejkvalitnějším v současném sortimentu. Pod pojmem "staré" si tedy lze představit odrůdy, které mají minimálně 100 a více let a které kdysi celá desetiletí zastávaly významné místo v tehdejším sortimentu. Je velmi dobře, že současnost těmto odrůdám přeje a začínají zažívat jakousi renesanci. V praxi to znamená, že se dnes dá koupit''Jonathan ',' Boscoopske červené ',' Spartan ',' Průsvitné letní''a mnohé další.
Současná nabídka
Jedna z nejoblíbenějších odrůd minulosti byla ''Atropurpurea ', a to i přes její vyšší nároky na půdu a prostředí. Její hlavní deviza byla zejména úžasná chuť plodů. Výhoda je také její vhodnost pro nižší pěstitelské tvary a velmi dobrá odolnost plodů při manipulaci.
Vysokými a pravidelnými úrodami vynikala odrůda ''Kardinál“. Plody jsou velké, atraktivního tvaru i zbarvení a velmi dobře skladovatelné, dokonce až do května. Je vysoce odolná proti mrazům, ne však proti houbovým chorobám.
''Malinové horno krajské'' je nizozemská odrůda rozšiřována již od 18. století. Vyniká vysokou a pravidelnou rodivostí, atraktivní zbarvení plodů, odolností proti mrazům a nenáročností na půdu a prostředí. Její pěstování se doporučuje ve vyšších pěstitelských tvarech, když dosahuje bohaté úrody. Protože však má krátké období konzumní zralosti, uskladnit lze jen malou část úrody.
V některých oblastech Moravy se zase s podobným využitím rozšiřuje ''Valašská reneta'. Voňavé plody jsou určeny k přímé konzumaci i zpracování, poměrně dobře zvládá i skladování a pěstuje se ve vysokých pěstitelských tvarech.
Další typická moravská odrůda, která si zaslouženě znovu nachází své místo v zahradách, je ''Jadernička moravská '. Pěstuje se převážně ve vyšších pěstitelských tvarech, hlavními přednostmi jsou velmi dobrá odolnost proti mrazu, všestranné zpracování plodů a nízké nároky na stanoviště. Nevýhodou je zejména střídavá rodivost a menší plody.
Vzpomínky zpoza moře
Mezi nejznámější anglické odrůdy patří ''Gascoigne šarlatová'' pocházející z roku 1871. Vhodná je pro střední a vyšší pěstitelské tvary, snáší jakékoliv polohy, ale vyžaduje vlhčí úrodnou půdu. Plody jsou velmi atraktivní vybarvením, ale i velikostí a tvarem. Chuť je velmi dobrá, aromatická. Negativem jsou nižší úrody.
Americká odrůda ''Banánová zimní'' byla vyšlechtěna přesně ve stejném roce jako''Golden Delicious“. Vyžaduje lepší jabloňové polohy, v nevhodných lokalitách rodí plody průměrné chuti. Její devizou je vyšší rodivost, vyrovnanost plodů a vhodnost pěstování v jakémkoliv pěstitelském tvaru. Vyžaduje však ochranu.
„Krasokvět žlutý'' je americká odrůda pocházející ze začátku 19. století. Navzdory odolnosti proti mrazu se hodí spíše do jižních vinařských oblastí, ideálně ve vyšších pěstitelských tvarech. Výhodou je dobrá skladovatelnost a atraktivní vzhled plodů. Nevýhodou je střídavá rodivost a slabá odolnost proti chorobám, takže vyžaduje ochranu.
Starých odrůd je však mnohem více. Ačkoli jsou na ně různé názory, do našich zahrad určitě patří. Jejich pěstováním se nejen zasloužíme o udržení genetických zdrojů, ale obohatíme i naši úrodu o zajímavé chutné plody.