Jak si vybrat správnou autochladničku?
Předtím, než se rozhodnete porozhlédnout se po nějaké autochladničce, je dobré ujasnit si, jak ji plánujete využívat.
Zde je pár otázek, které vám pomohou připravit si hlavní kritéria, která by vaše nová autochladnička měla splňovat:
- Jak často ji použiji? Vyplatí se mi investovat, když ji použiji jednou, dvakrát za rok?
- Jaké napájení mám k dispozici (v autě, v hotelu / penzionu, doma)? (12V, 24V, 230V)
- A kde v autě je umístěn výstup - jak dlouhý kabel by autochladnička měla mít?
- Na jakou teplotu potřebuji ochladit obsah?
- Jaký obsah a rozměry by měla mít? Vejde se mi za přední sedadla, nebo bude muset být v kufru (čili ne po ruce během cesty)? Co v ní chci chladit? Ne všechny pojmou 1,5 litrové láhve, natož 2 litrovou.
- V jakém prostředí ji budu používat?
Druhy autochladniček
Chladící boxy pasivní
Klasické chladící boxy se používají s náplní, kterou je třeba před použitím zmrazit. Důležité je mít přístup k mrazničce, pokud ji chceme použít i tehdy, pokud svou cestu nestartujeme z domu.
Toto řešení je spíše vhodné na piknik, nebo na cestu, kde nepotřebujeme příliš nízkou teplotu chlazení a obsah chladícího boxu nám stačí chladit jen pár hodin (dokud se chladící náplň "neohřeje").
Výhodou je nižší cena a také to, že nemusí být napojeny na elektřinu v autě.
Nevýhodou je krátká doba chlazení a nízká schopnost chlazení (rozdíl mezi vnějším prostředím a vnitřní teplotou v boxu je max.. 10 ° C).
Chladící boxy aktivní
Na rozdíl od pasivních boxů se napojují na elektřinu. Chladí přibližně o 15 ° C pod okolní teplotu.
Termoelektrické chladničky
Termoelektrické chladničky jsou ve srovnání s kompresorovými chladničkami o polovinu levnější. Díky nízké váze, se obzvláště dobře přenášejí. Mají chladicí výkonnost chlazení až do 30 ° C pod okolní teplotu, což znamená, že pokud je venku 35 ° C, teplota uvnitř chladničky bude kolem 5 ° C.
V případě, že cestujete v horkém období do států jižní Evropy, termoelektrické chladničky nemusí být ta nejvhodnější volba. Naopak, ideální jsou v severnějších částech, kde se teploty nepohybují v takových extrémních číslech. Jsou však díky své váze vhodné pro přenášení a tak je ocení zejména řidiči osobních vozidel nebo malých mikrobusů při cestě na dovolenou nebo výlet.
Některé termoelektrické chladničky mají i opačný režim - zahřívání. Jsou schopny ohřát svůj obsah, případně udržovat jeho teplotu až do +65 ° C. Samozřejmě, více funkcí a lepší výbava stojí o něco více.
Kompresorové chladničky
Mají nejvyšší schopnost chlazení. Můžete si být jisti, že potraviny nebo nápoje, které do chladničky odložíte, budou stále v chladu bez ohledu na to, jaká je venkovní teplota. Různé provedení velikostí a tvarů ve spolupráci se stabilní kompresorovou technologií dělá z tohoto druhu chladniček bezkonkurenční řešení pro chlazení potravin a nápojů ve vozidlech. Většina kompresorových chladniček dokáže mrazit až do -18 ° C a díky vestavěným bateriím může být v činnosti až 18 hodin bez zapnutého napájení.
Pokud máte obavy z toho, že jsou neskladné, příliš velké, či těžké, klidně je hoďte za hlavu (ty obavy, samozřejmě ☺). V dnešní době existují i přenosné kompresorové chladničky s velkým objemem, excelentním chlazením a mražením i v nesnesitelných vedrech.