Jak správně odmrazit lednici
V současnosti prodávané lednice mají automatické odmrazování, takže se o tuto záležitost nemusí majitel chladničky vůbec starat. Lednic starších více jak 12 let, je v domácnostech stále ještě dost, odmrazování se musí provádět ručně. V opačném případě se přetěžuje chladící systém stroje. Zvyšuje se spotřeba proudu a chladícímu obvodu se zkracuje životnost. Samozřejmě ani zmenšení prostoru uvnitř spotřebiče kvůli nárůstu ledové vrstvy nepřispívá ke zlepšení užitné hodnoty chladničky nebo mrazáku.
Ruční odmrazování by se mělo provést minimálně dvakrát ročně, nebo pokud síla ledu přesáhne v lednici 0,5 mm tloušťky a více. Následný postup by měl pomoci těm, kdo s touto činností nemají žádné zkušenosti, nebo mají novou bezúdržbovou lednici doma, ale na chatu si pořídili starší chladničku z druhé ruky a podobně. Samozřejmě postup se dá použít i pro odmrazování starších mrazáků. Většina z nich se bez ručního odstraňování ledové krusty prozatím neobejde.
Postup při odmrazování ledničky:
- Odpojte spotřebič od napájecí sítě. Vyjměte veškeré potraviny uložené vevnitř a umístěte je do chladu. Odstraňte police, zásuvky a další věci, které by bránily v čištění stěn spotřebiče.
- Pokud lednička nemá odtokový systém na zachycování odtékající vody, umístěte k jejímu zachycení na vhodné místo například starší silnou deku, ručník, nebo jinou textilii. Pokud máte možnost spotřebič odmrazovat venku, například na dvoře, odmrazujte ho tam. Voda, která zateče pod spotřebič v bytě, může obsahovat organické látky, které později nemusí po vyschnutí příliš libě vonět. Odmrazováním ve venkovním prostoru se zbavíte starosti s odtékající vodou.
- Když chcete tání ledu urychlit, umístěte do lednice hrnec s horkou vodou a zavřete dveře, aby teplo neunikalo ven. Nikdy nepotírejte vnitřek odmrazované ledničky nebo mrazáku horkou vodou! Hladký vnitřní povrch lednice by následkem tepelného šoku mohl popraskat a časem se i oloupat.
- Pokud nepoužijete postup z bodu 3, nechte u lednice volně otevřené dveře. Zachycujte odtátou vodu, silnější vrstvu ledu odstraňte nenásilně plastovou škrabkou. Velké kusy námrazy po uvolnění vyjměte rukou. Používejte ochranné rukavice, jako ochranu před omrzlinami.
- Po odmrazení omyjte vnitřek ledničky nebo mrazáku dezinfekčním roztokem, který smícháte z jednoho dílu vody a jednoho dílu jedlé sody. Potom stejnou činnost proveďte ještě jednou, ale již jen s čistou vodou, aby se odstranily zbytky dezinfekčního roztoku. Přebytečnou vlhkost na stěnách spotřebiče odsajte houbou nebo absorpční textilií. Stejnou dezinfekční činnost proveďte s poličkami a zásuvnými boxy patřící k vybavení lednice.
- Po celkovém odmrazení spotřebiče a jeho vyčistění vložte zpět veškeré příslušenství patřící k lednici nebo mrazáku. Připojte spotřebič k elektrické síti, nastavte požadovanou teplotu chlazení a mražení. Počkejte minimálně 30 minut, dokud stroj nebude připraven pro vložení potravin. Je-li spotřebič vybaven signalizací informující o správném chodu chladícího procesu, postupujte v souladu s tím. Když ne, řiďte se pokyny v manuálu.
- Vložte zpět potraviny vyjmuté před rozmrazováním a průběžně během dne kontrolujte, zda chlazení funguje správně.
Tipy pro vás
- Před odmrazováním si nechte zmrazit v lednici chladící sáčky do přenosných ledniček. Vyjmuté zchlazené potraviny vložte do těchto lednic spolu s chladícími vložkami. Suroviny si tak i v době mimo lednici udrží svoji teplotu a neztratí nic ze své kvality. Pokud nemáte toto přenosné chladící zařízení, stačí nouzově použít pevnou papírovou krabici a jako izolaci použijte kusy polystyrénu, nebo alespoň staré noviny.
- Pokud se chystáte k urychlení odmrazovacího procesu použít horkou vodu (viz bod 3), zkontrolujte si v manuálu spotřebiče pokyny výrobce. Někdy je v textu návodu uváděno, že tento postup u příslušného modelu může způsobit problém při naběhnutí stroje na plný provoz v souvislosti se změněným tlakem ve výparníku. V takovém případě nechte odmrazovací proces proběhnout pomalým odtáváním dle bodu 4.