Gril raclette a fondue v kuchyni
Slovo raclette pochází z francouzštiny a znamená seškrábnout. Původ jídla raclette, které je stále populárnější i u nás, je třeba hledat ve Švýcarsku - chudí farmáři si rozpouštěli sýr s vysokým obsahem tuku a jedli ho s opečenými bramborami.
Na grilovací desce (teflonové nebo z pečícího kamene (mramor - pierrade) se opéká
maso, brambory, zelenina, ryby, uzeniny. Ty se pak zapékají se sýrem na raclette pánvích umístěných pod grilovací deskou. Každý stolující si připravuje pokrm pro sebe a na vlastní pánvičce, není tedy nutná dlouhá příprava jídla před zasedáním ke společnému stolu. V pánvičce můžete rozpustit sýr, na desce opéci maso či zeleninu a horký sýr poté na maso nalít přímo na talíři. Fantazii se meze nekladou - pokud máte rádi ostřejší pokrmy, vyzkoušejte například tvrdý salám, Chorizzo nebo klobásu - jistě nebudete zklamáni. Speciální sýry na raclette se už dají koupit i u nás, dá se ale použít i sýr typu Blaťácké zlato nebo Mozzarella, jde to i s Nivou, trvá to jen trochu déle. Raclette grilů je na výběr mnoho. Důležité je, aby výrobek, který si vyberete, měl buď zvýšený okraj (teflonové grily), nebo na okraji drážku na odvod přebytečného tuku, který by jinak stékal dolů. Termostat je také výhodou - bez termostatu není možné nechat již upečené potraviny na ploše grilu jen ohřívat - buď by se vysušily, nebo spálily. Výhodnou kamenné desky na grilování je snadnější údržba, výhodou teflonové nižší cena. Grily vybírejte také podle výkonu - čím vyšší výkon, tím kratší čas přípravy. Raclette grilování je určitě dobrý způsob, jak spojit příjemné s užitečným a při zdravé přípravě jídla si užít také spoustu zábavy.
Slovo fondue pochází z francouzštiny a znamená tavit,
ale původní pokrm má svůj původ ve Švýcarsku (sýrové fondue) .V minulosti, kdy se potraviny nedaly dlouho uchovávat, se sýry rychle kazily a ztrácely svou vláčnost a měkkost. Kousky chleba namočené v roztaveném sýru chutnaly farmářům rozhodně lépe než nakrájený ztvrdlý sýr. Ani příjemná společnost širší rodiny při stolování nebyla, zejména během dlouhých zimních večerů, k zahození. Díky tomu se fondue postupem času rozšířilo do celého světa a samozřejmě vzniklo i mnoho nových variant.
Dnes již existuje mnoho receptů na vynikající sýrové fondue
(dva nebo více druhů sýrů, bílé víno, zahušťovadlo - většinou mouka, se rozpustí v nádobě na lahodný krém, do kterého se pak namáčejí kousky chleba či bílého pečiva), čokoládové fondue (základem je rozpuštěná čokoláda, do které na fondue vidličce namáčí kousky ovoce nebo sušenek), masové fondue (v rozpáleném oleji fritujete na fondue vidličkách kousky syrového masa, ryb nebo i kousky zeleniny) nebo čínské fondue - Hot Pot (kousky masa, ryb nebo zeleniny se připravují ve vývaru a pak si je namáčíte v miskách s omáčkami, kterých můžete připravit několik druhů). V kterékoliv elektrické fondue soupravě můžete připravit mnoho variant této pochoutky - výhodou je udržování konstantní teploty - speciálně při sýrovém nebo čokoládovém fondue. Zápach jako u lihových vařičů nevzniká.
Na přípravu čínského fondue je vhodný výrobek, jehož součástí je i poklice na fondue nádobu,
takže můžete masový, zeleninový či rybí vývar připravit přímo v ní. U přístroje na fondue je důležitý i jeho výkon. Fondue s nízkým výkonem se přehřívá pomaleji, například u výrobků s výkonem pod 1 200 W byste u stolu museli dlouho čekat na správnou teplotu. V každém případě, v dnešní uspěchané době je příprava fondue dobrou příležitostí na společné stolování, nenáročné na předchozí přípravu jídla. Navíc, fondue nemusí být nikdy stejné, vyhoví každé chuti a při jeho přípravě se fantazii meze nekladou.