Okna na chalupě a údržba
Na chalupě si chceme naplno vychutnávat zejména pohodu a odpočinek. Na její stavbu nebo rekonstrukci bychom proto měli vybírat takové výrobky a materiály, které nejen vhodně dotvářejí osobní představu o rekreačním domku z estetického hlediska, ale jsou i funkční. Okna nejsou výjimkou.
To, že chatu využíváme především na sezónní pobyt,
ještě neznamená, že si nezaslouží důkladný výběr kvalitních stavebních materiálů. Při rekonstrukci či stavby víkendového domu třeba především respektovat architekturu okolního prostředí. Snahou by mělo být dosažení harmonického sladění jednotlivých prvků fasády s okolním prostředím. Okenní i dveřní výplně by měly podtrhnout příjemný vzhled fasády.
Funkční hledisko
V první řadě je důležité, aby okno na chalupě splňovalo nejen uživatelské nároky, ale i současné tepelně izolační požadavky. Přesto, že rám tvoří jen menší část okna, je třeba zvážit výběr vhodného profilu, zejména u plastových oken. V první řadě je třeba dbát na dostatečné tepelně izolační vlastnosti oken. Dřevěná i plastová okna mohou dosáhnout srovnatelné tepelně technické parametry. U plastových oken je zajistí vyšší počet komor. Optimální jsou 5 - až 6-šestikomorové rámy z kvalitních profilů, které se vyznačují dobrou tvarovou stabilitou. Osmikomorová okna výrazně zvětšují stavební hloubku, přičemž tepelně izolační vlastnosti okna se zvýší jen minimálně.
Důležitější je proto zvažovat nejen výběr kvalitního rámového profilu
s požadovanými tepelně technickými parametry, ale i vhodnou skladbu skel. Tepelně technické vlastnosti okna zlepšuje vnitřní složení skel, a to zvětšením prostoru mezi skly a jeho vyplněním argonem (používá se běžně) nebo kryptonem, které mají lepší tepelně izolační vlastnosti než vzduch. Současným standardem nejen pro rodinné domy, ale i chaty a chalupy je zasklení dvojsklem s Ug = 1,1 W / m 2. K. Toto zasklení se doporučuje kombinovat s 5 - až 6-komorovým plastovým profilem se stavební hloubkou minimálně 70 mm. Pokud sklo osazujeme do dřevěného rámu, tloušťka vlysu okna musí být alespoň 68 mm, v případě náročnějších klimatických podmínek by měla být 78 mm.
Klid je to, co na chalupě hledáme,
proto musí okna splňovat také požadavky na akustickou izolaci. Zvukově izolační vlastnosti oken ovlivňují zejména tloušťka a počet skel, osazení oken v rámu, těsnicí prvky a netěsnosti v konstrukci.
Estetické hledisko
Přirozený vzhled dřevěného okna i variabilnost řešení díky široké nabídce barevných odstínů nátěrů stále oslovuje mnohé chalupáře. O trvanlivost barvy se však i přes technologický pokrok je třeba pečovat. Stále širší je v současnosti však i nabídka barev, odstínů i povrchových úprav plastových rámů.Na chatách se uplatňují zejména rámy s dřevěnými dekory. Povrchová úprava profilu okna má i další význam - zvyšuje odolnost okna proti mechanickému poškození.
Správné osazení okna
Pokud měníte nebo umísťujete okna na chalupě, je třeba vždy dbát na výběr spolehlivé realizační společnosti. Funkčnost okenního rámu významně ovlivňuje jeho správné osazení v obvodové stěně. Zabezpečuje jeho dostatečné tepelně technické a akustické parametry. Tepelné mosty, kterými uniká značné množství energie, lze účinně odstranit sladěním tepelně technických parametrů okenní výplně s tepelně technickými parametry obvodového zdiva. Důležité je zejména pevné ukotvení okna v otvoru a zvládnutí detailu kotvení okna do ostění a utěsnění parotěsnou fólií z interiéru a difuzní fólií z exteriéru. V místě kotvení okna do ostění vzniká tepelný most.Třeba ho eliminovat dodatečným zateplením ostění izolační vrstvou silnou 30 až 40 mm.Progresivní výrobci tento krok předpokládají a nabízejí dostatečně vysoké profily na dosažení harmonického vzhledu. Správná instalace má svůj význam také z hlediska údržby okna. Pouze kvalitně osazené okno účinně brání průniku vlhkosti, mikroorganismů či jiných nečistot do konstrukce okna. Neznamená to však, že můžete podcenit údržbu. Na jakémkoliv typu okna třeba jednou ročně promazat všechny pohyblivé části kování kapkou oleje, vyčistit odvodňovací kanálky, zkontrolovat funkčnost kování a případně jej nechat odborně opravit.
Náročnost údržby povrchu rámů je největším rozdílem mezi dřevěnými a plastovými okny
Dřevěné rámy časem vyžadují důkladnou povrchovou úpravu a pravidelnou údržbu. V závislosti od působení klimatických podmínek by se měl po třech až pěti letech na okno nanést renovační nátěr (závisí od technologie výrobce; na trhu jsou i dřevěná okna, které vydrží bez úprav i 10 či 15 let). Výhodou je, že pokud dojde k poškození, lze dřevěné rámy jednoduše opravit. Plastová okna jsou méně náchylnější na působení vnějších povětrnostních vlivů. Rámy stačí dle potřeby omýt roztokem běžného prostředku na mytí, ale lepší je používat přípravky vyvinuté speciálně k čištění rámů takovýchto oken. Plastová okna se nesmí čistit abrazivními prostředky, drátěnkami, organickými rozpouštědly či žíravinou.