Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých římských lázní i přesto, že nepatří k ryze vodním procedurám. Dokonale "zmanipulované" teplo přináší organismu blahodárné účinky. Podle rozložení cyklů může sauna působit jako uvolňující, ale i jako těžký trénink v posilovně.

Blahodárné působení

Pravidelné a správné saunování zlepšuje odolnost organismu. Výskyt onemocnění horních dýchacích cest se u návštěvníků sauny vyskytuje až 10-krát méně než u těch lidí, kteří saunu nenavštěvují. Masivní vylučování škodlivin z těla při pocení a silné okysličení organismu po absolvování saunování mají komplexní preventivní účinek a příznivě působí i na pokožku. Sauna nezbaví člověka jakékoli nemoci, ale pravidelným saunováním organismus získá vyšší obranyschopnost. Blahodárné účinky na zdraví však nelze očekávat po jednorázové návštěvě sauny.

 

Fáze pocení

Délka pobytu v sauně je individuální a pohybuje se kolem 10 minut, ale neměla by překročit 15 minut na jednu návštěvu. Nejde o žádný závod v tom, kdo v sauně vydrží déle – v sauně by měl zůstat jen tak dlouho, dokud se cítí příjemně. Pasivní pobyt v sauně lze doplnit masáží či třením pokožky, aby se podpořila cirkulace krve a po koupeli lépe obnovila pokožka. Děti, které na teplo reagují nejvýrazněji, začátečníci, ale i příležitostní návštěvníci by měli začínat s teplotami na spodní hranici a s kratšími fázemi pobytu v sauně. Na horních lavičkách je teplota vyšší. Stoupající teplo nejvíce zatěžuje hlavu, proto je lepší ležet se zdviženýma nohama. Při nižším stupni přehřátí (70 °C) se doporučuje delší, 15ti-minutový pobyt, při teplotách kolem 90 °C stačí 10ti-minutový pobyt.

 

Sucho nebo vlhko?

Pocení je účinné zejména v suché sauně (relativní vlhkost vzduchu kolem 10 %). Pokud se na rozpálené kameny vylévá voda, prudce stoupá vlhkost vzduchu v kabině, člověk pociťuje náhlý příliv tepla a snižuje pocení. Zvýšená vlhkost prohlubuje únavu. Pokud chcete v sauně relaxovat, měli byste se vysoké vlhkosti v sauně vyhýbat. Avšak ani ostrá, velmi suchá sauna neprospívá zdraví, protože poškozuje sliznice dýchacích cest. Regenerační saunování se doporučuje dávkovat jedenkrát do týdne, nejlépe před volným dnem. Saunování není vhodné bezprostředně před náročným tréninkem nebo po něm. Vlhká sauna doplňuje klasickou proceduru saunování (relativní vlhkost vzduchu 25 – 35 %). Tzv. parní rázy v sauně vznikají mokřením horkých kamenů v pícce. Na zalévání se používá zásadně dřevěný kbelík s dřevěnou naběračkou.

Klima parní sauny, která je známá také pod názvem turecká lázeň, vzniká pomocí speciální pece se zvlhčovačem, která reguluje konstantní poměr teploty a vlhkosti v prostoru sauny (teplota 45 – 65 °C, relativní vlhkost vzduchu 40 – 60 %). Vzhledem k vysoké vlhkosti se od běžné sauny kabiny liší i konstrukčně. Na vnitřní obložení stěn i stropu se většinou používá keramický obklad, akrylové desky nebo plasty odolávající teplu, po nichž může stékat zkondenzovaná vlhkost. Stěny, strop i podlahy se musí snadno čistit a dezinfikovat.

 

Rychlé zchlazení

Po přehřátí těla by měla následovat fáze rychlého zchlazení pod sprchou (max. 5 minut), v jezírku, bazénu, kádi s vodou, která má teplotu 8 - 12 °C (max. 2 minuty), nebo v zimě na sněhu či v prohlubni ledu. Když opět pocítíme potřebu tepla, fázi chlazení je třeba ukončit. Chlad přiměje cévy, aby se stáhly, a vrátí krevní oběh do stabilního stavu. Účinek sauny se mění podle počtu opakovaných výměn horka a chladu. Podle počtu výměn rozlišujeme tyto typy saunování: 1-krát - iritační (dráždivé), 2-krát - tonické (povzbuzující), 3-krát - relaxační (uvolňující), 4-krát - inhibiční (útlumová), 5-krát - exhaustive ( vyčerpávající). Šest opakování již představuje rizikový stupeň, který se vymyká správným zásadám saunování. Obnovení "zchlazeného" krevního oběhu se urychlí pomocí teplé lázně nohou v sedě. Koupel nohou trvá 3 - 5 minut. Příjemný pocit tepla na celém těle se dostaví velmi rychle.

 

Odpočinek

Závěrečné ochlazení by mělo zabránit pocení poté, co se saunujíci oblékne. Jeho součástí je i odpočinek na lůžku, kdy tělo ještě profituje ze shromážděného tepla a pochody v organismu se vracejí na normální hodnoty. Ze sauny by měl člověk odcházet s příjemným pocitem euforie, podobným jako po dobrém sportovním výkonu, trochu hladový a žíznivý. Vhodné občerstvení by mělo doplnit ztracené tekutiny a minerály, v žádném případě se však po saunování nedoporučuje podávat alkohol, protože ruší účinek sauny. Saunování je dobré zakončit lehkou pohybovou aktivitou na čerstvém vzduchu (např. volný běh, chůze). Sauna není kúra na hubnutí. Úbytek na váze je způsoben ztrátou vody pocením a rychle se vrátí do normálu.

 

Kdy začít?

Správná odpověď zní: hned. Sauna padne vhod za sychravého počasí, ale dá se praktikovat během celého roku. Není vhodná pro lidi s rizikem srdeční příhody, vysokým krevním tlakem, s onemocněním štítné žlázy nebo ledvin, pro diabetiky ani pro těhotné ženy. Do sauny nepatří ani akutní zánětlivé onemocnění a některé kožní projevy. Pokud nemáte jistotu, poraďte se s lékařem. Sauna se nedoporučuje ani po požití alkoholu a namáhavém fyzickém výkonu. Člověk by do sauny neměl vstupovat s plným žaludkem, ale ani zcela hladový.

 

Umístění sauny

Saunu lze postavit kdekoli: v samostatném domku v zahradě, v koupelně rodinného domu, ale také v panelovém domě. Specializované firmy nabízejí různé velikostní kategorie a prostorové typy parních kabin s příslušenstvím, příp. dokáží kabinu vyrobit i podle individuálního přání zákazníka. Samostatně stojící domky a sauny situované u východu do ohrazené zahrady jsou velmi výhodné zejména v zimě, protože umožňují bezproblémové ochlazování v exteriéru.

 

Materiál v sauně

Základním materiálem pro stavbu sauny jsou typy takových dřevin, ze kterých se neuvolňuje pryskyřice a třísky. Pokud vám záleží i na atraktivním vzhledu, vybírejte rostliny s malým množstvím suků. Na vnitřní obklady se používá severský smrk, kanadská jedle, hemlock (jedlovec kanadský), olše, osika a někdy dokonce cedrové dřevo. Na lavičky se používá řidší dřevo, které se méně zahřívá, např. topol nebo exotické dřevo abachi (trojobalec tvrdodřevový). Méně vhodné jsou tvrdá dřeva jako dub. Borovice a modřín se nepoužívají pro vysoký obsah pryskyřice; překližky, laťovky, dřevotřísky a lakované povrchy zas pro výpary lepidel. Dřeviny ze severských oblastí se vyznačují vysokou hustotou, protože díky drsnějším podmínkám rostou pomaleji. Dřevo na stavbu sauny musí mít minimální vlhkost a jeho povrch musí být opracovaný jemným broušením, aby byl dokonale hladký.

 

Vytápění

Chodby a pomocné prostory v objektu se saunou stačí vytápět na 18 °C, saunu a sprchy na 22 °C, lounge na 26 °C. Mimo provoz sauny lze v prostorách udržovat pomocí automatické regulace vytápění teplotu nižší o 5 - 7 °C od uvedených hodnot. Výpočet tepelných ztrát stěnami samotné sauny provádí projektant. Na základě výpočtu určí skladbu stěn a druh vhodné tepelné izolace. Dobré je použít minerální vaty, pěnový polystyren se nedoporučuje.

Topná saunová kamna se vyrábějí z nerezu a mají dvojité opláštění, které chrání před popálením. Elektrická pícka může být konstrukčně řešena pro suchou i vlhkou saunu a může být vybavena i zvlhčovačem. Zvlhčovač obsahuje zásobník vody s objemem do 15 l. Pícka nahřívá lávové kameny, které lze polévat vodou. Na sledování teploty a vlhkosti v sauně jsou regulátory, na kterých se nastavuje režim saunování. Samozřejmostí je temperování kabiny na zvolené teplotě. Regulace automaticky omezuje nejvyšší teplotu při vyšší vlhkosti i opačně. Součástí regulátoru bývají i hodiny na kontrolu délky pobytu v sauně.

Pokud se k vytápění kabiny používá tuhé palivo, je třeba dbát na to, aby se zplodiny z hoření nedostaly do sauny a aby vzduch potřebný k hoření nebyl ze sauny. Kouř je odváděn přes výměník tepla, přívod vzduchu do výměníku je nucený. V původní finské sauně se vůně dřeva a kouře při zahřívání vháněly do sauny a vytvářely typickou vůni kouřové sauny (tzv. savusauna). Dnes tento typ sauny opět přichází do módy.

 

Osvětlení

Osvětlení sauny se umísťuje na vnější straně dveří, aby pronikalo okénkem ve dveřích. Spínač nesmí být v dosahu saunujících se osob. Elektrické instalace v sauně se navrhují podle předpisů platných pro vlhký provoz. V kabině mohou být zabudovány i barevné lampy nebo nízkotlaké trubice s možností volby barvy. Barevné ladění interiéru zlepšuje pocitovou stránku saunování a stimuluje příjemnou náladu.

 

Větrání

Přebytečnou vlhkost je možno ze sauny odvést větráním. Cirkulací by se měl vzduch v sauně vyměnit za hodinu asi 6-krát. Sauna má mít alespoň dva otvory, které se umisťují nejméně 300 mm od podlahy, jeden pod kamny a druhý diagonálně.

 

Voda

Teplota vody ve sprše by neměla překročit hranici 45 °C. Ochlazovací bazén v sauně má mít min. 0,5 m2 na jedno místo v sauně a minimální celkovou plochu 6 m2. Hloubka bazénu pro dospělé činí 1,5 m, pro děti 0,5 m. S provozem bazénu v sauně souvisí i náklady na vodu v bazénu. Pokud je třeba vodu z bazénu po každém dni používání sauny vypustit, je třeba zvážit, zda se vyplatí bazén provozovat.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jaké je základní rozdělení typů saun?

Skladba sauny První základní součástí je předehřívárna, také nazývaná saunová kabina. Druhou základní...
více…

Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby...
více…

Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas...
více…

Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu...
více…

Recepty na přírodní pročištění mízních cév a uzlin

Zvětšené mízní uzliny, časté virózy a bakteriální nákazy mohou signalizovat špatnou funkci lymfatického...
více…

Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v...
více…

Jaké dřevo se hodí na saunu?

Severský smrk Je nejvíce používanou dřevinou pro zhotovení sauny. Jeho kvalita je dána díky nízkému obsahu...
více…