Kouzlo srubové sauny

Navštívili jste již severské země? Vašim očím jistě neunikly samostatné sauny postavené v zahradě, zakomponované svou architekturou do krásného prostředí kouzelné přírody Notoricky známé jsou sauny, které si s oblibou nacházejí místo přímo v interiéru rodinných domů. Přinášejí užitek tělu i mysli.

Dovedete si však představit saunu postavenou uprostřed zasněžené zahrady poblíž bazénku či jezírka na plavání? Ozdravující pára v zahradě. Jediným rozdílem mezi nimi je snad jen situování mimo rodinného domu. Není to však jen takový nepodstatný rozdíl, pokud si uvědomíte, že můžete z okénka sauny vnímat krásnou zahradu, případně výhled na blízké zasněžené hory a pole.

Relax je dokonalý

Přiblížíte se tak k předkům z různých oblastí světa, kteří si tento úkon vychutnávali přímo v přírodě. Nicméně musíme konstatovat i výrazný rozdíl v ceně. Za pocit krásna se platí i v saunování. Pokud oslovíte specializovanou firmu s dlouholetou tradicí, zhmotněná představa zahradní sauny vás vyjde asi na desetinásobek interiérové. Řeknete si, dřeva je tu dost, udělám si ji sám. Nemusí se vám to vyplatit. Specialisté totiž používají na stavbu saun dřevo ze stromů suchých 60 let. Vysoce hodnotné druhy dřeva, pečlivě zpracovaná konstrukce, o preciznosti vypracovaných detailů nemluvě, jsou věrohodnou zárukou kvality.

Po zadání požadavků je celodřevěná konstrukce srubové sauny vyrobená podle návrhu v továrně v průběhu šesti týdnů. Montáž zabere několik hodin času, ale můžete si být jisti, že ještě v ten samý den se budete kochat z ozdravující páry. Ba dokonce i z perfektně zvládnutých detailů a dlouholeté životnosti. Záruku budete mít od seriózních firem na dobu pěti let. Vám tedy stačí před výstavbou sauny připravit jen základy i se základovou deskou. Risk je zisk? Určitě se nevyhnete pokušení zhotovit si saunu sami. Vždyť to dělali dlouhá staletí před námi obyčejní lidé. Měli však lepší praxi a zkušenosti. Pokud byste přece jen chtěli výstavbu sauny vyzkoušet, musíte být velmi šikovní a dodržovat přísná pravidla při výstavbě.

 

Nejpodstatnější je dřevo

Pokud jej podceníte, do dvou let máte po saunování i po financích. Často totiž nezkušení mistři použijí nejen nesprávný druh a kvalitu dřeva, ale i obyčejné výplně otvorových konstrukcí. Musíte si uvědomit, že v sauně nejsou běžné "klimatické" podmínky. Vzduch dosahuje vysoké teploty a působení páry není zanedbatelnou záležitostí. Co se může stát? Dřevo se zakroutí, popraská nebo vás budou stíhat pukající kusy dřeva. Nepodceňujte ani dveře a okna. Pod vlivem teploty a vlhkosti se vykroutí stejně jako dřevo konstrukce a obkladu a účinek sauny, v níž nedoléhají průlezy, je pak nulový. Doporučujeme, abyste své rozhodnutí konzultovali s odborníkem, který Vám poradí s výpočtem tepelných ztrát v závislosti od potřebného výkonu vytápění.

Podle výpočtu navrhne tloušťku stěn. Nezapomeňte, že srubová sauna je z masivu, žádná tepelná izolace tam není. Na konstrukci takové sauny se používají kmeny například ze smrku. Můžete se rozhodnout mezi použitím dřeva s kruhovým průřezem, tedy klasického stromového kmene nebo upravených hranolů. Na obložení interiéru nebo na výrobu zařízení sauny je vhodné dřevo z topolu, olše, osiky nebo ze smrku, nadstandardně z africké vrby abachi. Určitě se vyhněte borovici a červenému smrku. Nedoporučuje se příliš tvrdé dřevo, například dub. Už vůbec nemyslete na dřevotřísky, laťovky nebo překližky pro výpary z lepidel. Pamatujte, že v sauně se nic nevoskuje ani nelakuje.

 

Dřevo, vzduch a voda

Důležité je odvětrávání. Pod kamny by měl být otvor pro přívod čerstvého vzduchu velký asi 50 cm2, na protilehlé straně pece zase otvor na odsávání vzduchu s plochou asi 100 cm2. Relativní vlhkost vzduchu sauny má dosahovat maximálně 15 %. Vyšší hodnotu nabírá až při pocení odpařováním vody z povrchu těla a vydechováním zvlhčeného vzduchu. Z tohoto důvodu se neleje na kameny více než 0,5 l vody. Nezapomeňte na ochlazující vodu. Bez ní by saunování nemělo smysl. Pokud nechcete zvyšovat náklady, postačí i sprcha. Přesto však budou majitelé bazénu, nebo lépe jezírka na plavání, zvýhodněni. Nezoufejte, v zimě padá sníh.

Nic romantičtějšího si při saunování nemůžete představit. Působení vnějšího prostředí v zimě je nenahraditelné. Pokud si vyberete vytápění tuhými palivy, abyste ušetřili z nějakého důvodu na elektrickém vedení, budete elektriku potřebovat - na osvětlení. Vyznavačům starých tradic možná postačí lucerna, ale těm modernějším poradíme, aby si vyhledali odborníka. Pro saunu je nutná speciální úprava elektrické instalace do vlhkého prostředí. Svítidlo si můžete umístit i nad vnější dveře a nechat světlo pronikat přes skleněnou výplň. Pozor! Vypínač nelze instalovat v dosahu saunujícich osob. Když se budete rozhodovat pro tradici nebo moderní saunování, zvažte si i způsob vytápění - na tuhá paliva, elektrický zdroj nebo plyn?

 

Neodmyslitelné vytápění

Moderní saunování používá různé inovativní technologie saunových kamen, ovládání s velkým osvětleným displejem či regulaci prostřednictvím senzoru na vlhkost a mikroprocesor. Samozřejmě, stále je to klasické saunování, ve kterém jste obklopeni dřevem, kamením a vodou. Můžete se přesto přiklonit k vytápění tuhými palivy a řídit si celý proces podle pocitů. Důležité je zajistit přívod vzduchu k hoření i dýchání. Vzduch potřebný k hoření nesmí být odebírán z prostoru sauny a v žádném případě se sem nesmí dostat ani zplodiny. Ačkoli je nejvíce používané elektrické vytápění, zjistěte si, jaká by byla spotřeba jednotlivých topných zdrojů vzhledem k velikosti prostoru a dosažení potřebné teploty.

 

Pozor! Musíte se Saunovat bezpečně

Pod stropem je sauna vyhřívána na 125 °C. Pec tedy umístěte ve výklenku z nehořlavých materiálů. Platí to hlavně pro pece na tuhé palivo. Elektrické by totiž měly mít dvojité krytí. Vnitřní teplotu sauny byste neměli opomenout, je třeba ji regulovat a nepřekračujte doporučenou hodnotu. Jelikož v sauně působí pára, podlahy musí být protiskluzově upravené. Měla by se tak jako ostatní povrch sauny snadno čistit a dezinfikovat, případně sklonit ve směru ke dveřím. A nezapomínejte, že v sauně působí vysoká teplota - na dveře nepatří žádné kovové či plastové kliky a zámky.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby...
více…

Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas...
více…

Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých...
více…

Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu...
více…

Recepty na přírodní pročištění mízních cév a uzlin

Zvětšené mízní uzliny, časté virózy a bakteriální nákazy mohou signalizovat špatnou funkci lymfatického...
více…

Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v...
více…

Jaké dřevo se hodí na saunu?

Severský smrk Je nejvíce používanou dřevinou pro zhotovení sauny. Jeho kvalita je dána díky nízkému obsahu...
více…