Jak postavit saunu?
V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby sauny sami a koupíme si jen saunová kamna, případně některé stavební prvky.
Pod saunové "stavebnice" se doporučuje použít běžnou podlahu s dlažbou; v místě půdorysu sauny je sokl vysoký asi 5 až 10 cm. Sklon jeho horní hrany by měl směřovat do měkkého prostoru, což je nejdůležitější část sauny, kde se organismus přehřívá a nastává pocení. Tento sklon zajišťuje, aby voda při mytí měkkého prostoru nezatékala do dřevěné konstrukce stěn. Zabrání se tak přehřívání u spodní části sauny. Sklon hrany však není nutný. Izolace stěn bývá různá. Pokud stěny sauny tvoří panely, mezi vnitřní a vnější část izolace se vkládá minerální vlna a hliníková fólie nebo minerální plsť. Fólie se musí na sloupcích překrývat asi o 5 cm. Nejdůležitější je izolace stropu, která musí mít dvojnásobnou tloušťku, přibližně 14 až 16 cm. Nevhodnou izolací je pěnový polystyren, molitan, polyuretan nebo izolační pěny a izolace obsahující asfalt. Při vyšších teplotách by se totiž mohly uvolňovat škodlivé látky.
Vhodné dřevo
Při výběru dřeva pro sauny a na jejich vnitřní vybavení je třeba zvolit takové druhy, které nevysychají ani se nenasakují. Proto nejsou vhodné borovice a jiné dřeviny obsahující pryskyřici. Při vysokých teplotách, které bývají hlavně u stropu sauny, hrozí, že ze stropu začne kapat smola. Výsledkem by mohly být popáleniny až třetího stupně. Rovněž je nevhodné dřevo ošetřené impregnací nebo nátěrem. V teple se chemické látky uvolňují a mohly by podráždit pokožku nebo dokonce poleptat dýchací cesty či pokožku.
Naopak skandinávská borovice nebo smrk, které rostou pomalu v tvrdých podmínkách, jsou ideální. Navíc krásně voní. Někteří naši výrobci používají na obklad a stropy topolové dřevo, které neobsahuje pryskyřici a dobře přijímá vodu. Stejné dřevo lze použít i na výrobu lavic a roštů. Finští výrobci ho však nemají rádi, tvrdí, že v teple nevoní.
Důležitá je také pevnost dřeva. Proto je v oblibě právě dřevo ze skandinávského smrku, a to ze stromů starých i 120 až 150 let, které má dostatečnou pevnost. Pevné dřevo brání tzv. protlačení materiálu. Na vnitřní zařízení - lavice a rošty - lze použít abachové dřevo, pocházející z tropické Afriky. Tento materiál nevede ani nepohlcuje teplo.
Pohodlí v sauně
Odborníci doporučují pro jednu osobu v sauně minimálně 1,4 krychlového metru, přičemž alespoň jeden "vodorovný" rozměr by měl mít přibližně dva metry. Člověk si tak může v sauně dopřát odpočinek vleže na příčno. V sauně není všude stejně teplo - u nohou bývá teplota asi 47 °C, kolem boků a pasu asi 65 °C, ale hlava bývá v místech, kde teplota dosahuje až kolem 100 °C. (Záleží samozřejmě na tom, na jakou teplotu chceme saunu vytápět. Ve Finsku dosahuje teplota v sauně maximálně 85 °C, proto v ní lidé zásadně sedí.) Protože naše termoregulační centrum je v zátylku, můžeme mít pocit dostatečného přehřátí - a odejít se ochladit . Jenže přehřátí se v takovém případě týká pouze hlavy. Proto možnost ulehnout v sauně je velmi důležitá, protože vleže je rozdíl v přehřátí hlavy a nohou maximálně 3 °C.
Sauna může mít i tvar trojúhelníku, pouze musíme dbát na to, aby v koutě naproti kamnům fungoval přirozený odvod vzduchu.
Kamna
Vytápění v sauně lze zajistit elektrickými kamny, na které se dávají lávové kameny nebo kameny z finské žuly, které se polévají vodou. Vhodná jsou kamna ovládána pomocí vnějších panelů nebo elektronickým řídícím kontrolním panelem, který hlídá předem nastavené hodnoty, a tak výrazně snižuje spotřebu energie. Při malých saunách, kde se používají topná zařízení s výkonem do 3,6 kW (maximálně 4,5 kW), stačí na zapojení obyčejná zásuvka o napětí 220 V (ale spojena napevno, jinak by nemusela vydržet a mohla by "vyhořet"), výkonnější kamna potřebují až 380 V.
Velmi důležitá je i vlhkost vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 15ti až 30ti procent. Vyšší vlhkost nemusí snést každý. Na trhu jsou proto vlhkoměry nebo termostaty, které regulují poměr vlhkosti a teploty. Když je vlhkost vyšší, mnohem hůř se budeme potit. Protože tělo se pocením brání vysokým teplotám, organismus by se mohl přehřát.
V sauně lze topit i dřevem či dokonce rašelinou, nebo briketami, ale v tom případě musí být kamna připojena k cihlovému, kamennému nebo kovovému komínu. Instalace a dodržení všech bezpečnostních podmínek jsou samozřejmě mnohem náročnější než u elektrických kamen.
Osvětlení
Světlo by mělo být zpravidla bílé, tlumené. V posledních letech se začala aplikovat barevná terapie. Pomocí čtyř barev - červené, zelené, modré a žluté - lze zvýšit relaxační účinky. Zelené světlo je optimistické, uklidňující, červené je pro dynamické a veselé osoby, které si nepřipouštějí problémy, modrá vyhovuje romantikům a žlutá je barvou slunce - a slunce je život. Barvy lze využívat postupně nebo si může zvolit svou oblíbenou. Intenzita osvětlení potní místnosti by neměla překročit 40 luxů.