Jaké jsou typy saun?

Suchá sauna - švédský typ

Způsob saunování, který se rozšířil začátkem 70. let ze Švédska zejména v Německu a Velké Británii. Princip spočívá v suché sauně s minimální vlhkostí a teplotou 100 až 110 ° C. V současné době jeho obliba upadá především kvůli vysoké zátěži organismu, horšímu pocení a obtížností dýchání horkého vzduchu. Suchá sauna švédského typu se skládá z izolovaných stěn obložených dřevem. Na vnitřní obklad se používá jen správně vysušené a kvalitní dřevo, například Severský Smrk, Červený Cedr, Bezuzlová Borovice, Hemlock, z dřevin běžně dostupných v Česku je vhodná Lipa, Jasan, Olše nebo Osika. Na lavice a vnitřní vybavení sauny se obvykle používá dřevo africké vrby Abachi, které je měkké a porézní, díky čemuž na dotyk nepálí, ale přitom se snadno udržuje čisté. Z českého je poměrně dobrá lípa, v případě nouze lze použít dřevo topolové, které se však špatně opracovává a při použití v sauně rychle zešedne. Všechny materiály použité v sauně musí být přírodní, na izolaci se používá minerální nebo skelná vata, dřevo se nesmí nijak povrchově chemicky upravovat. V případě často používaných saun se používá včelí vosk nebo parafínový olej na snížení nasákavosti lavic a vnitřního vybavení.

 

Vlhká sauna - finský typ

Jde o klasický finský typ sauny, tedy mírně teplou a vlhkou saunu, která je i současným trendem. Při tomto typu saunování je důležité, aby teplota v sauně nepřekročila 75 - 80 ° C, současně je však udržována vysoká relativní vlhkost vzduchu, až cca 80%. Speciálně řešené větrání a cirkulace vzduchu přitom zajišťují stejnou teplotu a vlhkost v celé saunové místnosti od podlahy po strop. Čím je vzduch vlhčí, tím se teplota vzduchu může lépe transportovat na pokožku (čím vlhčí je vzduch, tím vyšší je jeho tepelná vodivost). Díky tomu je subjektivně vnímaná teplota sauny zahřáté na 75 stupňů, při 60% vlhkosti asi taková jako u suché sauny zahřáté na 100 stupňů, ale bez nepříjemných vedlejších účinků suché sauny (vysoká zátěž oběhového systému, komplikovanější dýchání ...). Obecně platí, že nižší teplota v sauně se dá kompenzovat vyšší vlhkostí. Konstrukce i použité materiály jsou stejné jako u suché sauny. Vyžaduje se pec s dostatečně velkým kontejnerem na kameny (leje se na ně voda, a tak se vyrábí pára), nebo pec kombinovaná s parním generátorem, na ní je pak možné přesně nastavit teplotu a relativní vlhkost, kterou pak pec v sauně automaticky udržuje.

 

Parní sauna

Výhodou parní sauny, kde teplota dosahuje maximálně 60 ° C při až 100% vlhkosti, je její nižší zátěž organismu, proto si ji mohou dovolit (po konzultaci s lékařem) i lidé, mající zdravotní problémy, kvůli kterým nemohou jít do klasické sauny. Druhý rozdíl mezi vlhkou a parní saunou je samozřejmě v technologii výroby a v ceně. Parní sauna se skládá ze sklolaminátových panelů (sedadla, stěny, střešní kupole), izolované dveře z bezpečnostního skla, parního generátoru a další technologie (automatické čištění generátoru, automatická dezinfekce saunové místnosti, dávkovač esence, úprava vody ...). Jako parní saunu je možné použít i speciální izolovanou (ze všech stran včetně podlahy a stropu) místnost obloženou keramickými kachlíky, je to však náročnější řešení kvůli komplikované izolaci a také kvůli tomu, že je třeba volit výkonnější parogenerátory s ohledem na vyšší tepelnou vodivost kachličkových stěn. Parní sauny s kachličkovými stěnami však vypadají opravdu velmi exkluzivně, i když jejich cena této exkluzivitě odpovídá.

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak na správné saunování?

Slovo sauna již u nás nezní cize ani neobvykle. Co vlastně znamená? Je to finský výraz, který původně znamenal díru...
více…

Jak postavit saunu?

V zásadě máme dvě možnosti: buď si obstaráme saunu s dodávkou na klíč včetně montáže, nebo se pustíme do stavby...
více…

Do sauny s dětmi?

Teplo sauny nás nejvíce láká během nepříjemných a studených podzimních či zimních dnů. Všichni bychom si občas...
více…

Jak na saunu a saunování?

Už staří Římané měli ve velké oblibě horké koupele a trávili v nich mnoho času. Saunování je obdobou starobylých...
více…

Která sauna je lepší, klasická nebo infrasauna?

Co je lepší? Klasická nebo infrasauna? Každá má své pro. V každém případě nám rozproudí krev v žilách a...
více…

Domácí sauna - zdraví a relaxace v pohodlí domova

Název sauna pochází z finštiny a znamená malou místnost, kde se dá ohřát. A také sauna ve Finsku patří mezi...
více…

Od kdy doporučují lékaři saunování malých dětí?

Saunování, neboli pobyt v sauně vyhledávají vyznavači zdravého životního stylu a otužování na celém světě. Saunu...
více…

Recepty na přírodní pročištění mízních cév a uzlin

Zvětšené mízní uzliny, časté virózy a bakteriální nákazy mohou signalizovat špatnou funkci lymfatického...
více…

Sauna aneb teplo, které léčí

Sauna se stala pro mnohé z nás součástí života. Její pozitivní vliv na zdraví znali již naši předkové. My se v...
více…

Jaké dřevo se hodí na saunu?

Severský smrk Je nejvíce používanou dřevinou pro zhotovení sauny. Jeho kvalita je dána díky nízkému obsahu...
více…