Boj o centimetry
Máte malou kuchyň? Opravdu? A není malá jen proto, že od ní chcete víc, než vám může dát? V malých prostorách je důležité důmyslné využití každého centimetru, ale ne násilím. Pokud máte čtyřčlennou rodinu a kuchyni velkou jen několik čtverečních metrů, proč tam chcete stůj co stůj umístit jídelní stůl?Ukradněte si pro něj raději trochu obýváku a kuchyni si vytvořte doslova pracovní, maximálně s malým snídaňovým stolkem nebo barovým pultem. Když se na malou kuchyň budete dívat jako na problém, tak jím i bude. Ale když to vezmete jako výzvu na souboj, určitě zvítězíte. V bytech, které se nacházejí v panelových bytových domech, se kuchyně opravdu nemohou pyšnit velkým prostorem. Jsou malé, to je fakt. Na druhé straně i majitelé takových kuchyní přispívají k tomu, aby vypadaly ještě menší. Snaží se tam naskládat všechno, co za svůj život nastřádali, a poliček přibývá a přibývá. Vzpomínky jsou pěkná věc, ale pokud nám brání nebo komplikují využívat základní funkci kuchyně, třeba se nad tím zamyslet.
Kuchyň by měla být především funkční a měla by poskytovat dostatek prostoru a pohodlí při práci
Estetická stránka je v tomto prostoru až na druhém místě. Může v zásadě vycházet z funkce, což byl základní princip jednoho krásného období v architektuře, do kterého se současní designéři a architekti velmi rádi vracejí. Takže při vytváření nové kuchyně má největší význam uspořádání a velikost spodních a vrchních skříněk a návaznost jednotlivých spotřebičů. Naopak, z estetického hlediska je důležité to, co je ve výšce očí. Proto pokud si právě plánujete novou kuchyni, začněte určitě spodními skříňkami až potom pokračujte horními. To platí obecně pro kuchyně bez rozdílu velikosti prostoru. V malých prostorách je navíc ke všemu blíž, takže jakékoliv nedostatky, například materiálu nebo zpracování detailů, vám budou svítit jako malé lucerničky.
Zkuste to s papírem a tužkou
Máte pocit, že v malé kuchyni se nedá vařit pro celou rodinu? Dá se. Základem úspěchu je miniprostor důkladně dispozičně a funkčně naplánovat. Zařizování malého prostoru je kompromisem mezi tím, co jste si vysnili, a tím, co opravdu potřebujete. Někteří lidé mají zbytečně velké oči při chaotickém nakupování kuchyňské sestavy a spotřebičů, které i tak nevyužijí, ale momentálně jsou v módě. Potřebujete si jasně definovat, bez čeho se v kuchyni neobejdete a co potřebujete pro pohodlné vaření. Pokud vám to už bude jasné, dejte svým dětem bojový úkol, se kterým vám určitě rádi pomohou. Napište jim seznam věcí, které chcete umístit do kuchyně i s jejich rozměry, kupte jim nové barvičky a čtverečkovaný papír a odstartujte hru. Ať vám přesně nakreslí a vystřihnou půdorys každé skříňky a spotřebiče, které v kuchyni potřebujete (praktické je měřítko 1: 20, přičemž 1 cm na papíře znamená 20 cm ve skutečnosti). Pak si udělejte plánovací večer a ukládejte, přemisťujte a posunujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Při kreslení půdorysu místnosti nezapomeňte na okna a dveře (nakreslete je otevřené a plochu, na níž nesmí nic překážet při jejich otevírání, si zřetelně vyznačte). Zapomenout byste neměli ani na to, že mnoho kuchyňských zařízení třeba připojit na přívod vody, plynu či elektřiny.
Pomůcka - plošné rozměry zařizovacích předmětů a spotřebičů
Minimální šířka pracovní desky by měla být 60 cm; standardní rozměry spodních skříněk kuchyňské linky jsou 30 × 60 cm, 45 × 60 cm, 60 × 60 cm, 80 × 60 cm, 90 × 60 cm, 120 × 60 cm; standardní rozměry horních skříněk jsou 30 × 35 cm, 45 × 35 cm, 60 × 35 cm, 80 × 35 cm, 90 × 35 cm, 120 × 35 cm;
sporák se čtyřmi varnými deskami se vejde na plochu o rozměrech 60 × 60 cm, na umístění sporáku se dvěma varnými plotýnkami potřebujete 30 až 40 × 60 cm;
samostatná trouba potřebuje půdorysnou plochu 60 × 60 cm, nemusí však stát na zemi, dá se umístit do výšky očí, nad spodní skříňky; chladnička - nejběžnější typ - potřebuje plochu 60 × 60 cm (na trhu jsou i chladničky, které se dají umístit pod pracovní desku, což může být praktickým řešením pro malé kuchyně); jeden člověk potřebuje u stolu prostor široký minimálně 50 cm, prostor na stole by měl být přibližně 50 × 40 cm pro každého; sedací plocha židle by měla mít průměr alespoň 30 cm, na odsunutí židle od stolu je potřeba minimálně 50 - 60 cm (to závisí také na typu židle).
Triky a kouzla
Poznávacími prvky dobře navržené kuchyňské sestavy je maximální množství úložných prostorů, které pomohou získat co největší plochu. Nenechávejte ani centimetr hluchý, například horní skříňky potáhněte až ke stropu a na odkládání využijte i sokl pod spodními skříňkami, kde mohou být zásuvky nebo výsuvný schůdek, kam můžete uložit plechy na pečení či pomůcky na úklid. Spoustu úložného prostoru poskytují i rohové skříňky.
Malým kuchyním se přizpůsobili i výrobci kuchyní a nabízejí nejednu praktickou pomůcku
Například výsuvná pracovní deska, která neuvěřitelně pomůže při přípravě velkého nedělního oběda nebo jen jako příruční snídaňový stolek, nebo zásuvky na umístění malých spotřebičů, které by jinak překážely na pracovní desce. V nabídkách jsou speciální kuchyňské programy určené pro malé kuchyně, kde se designéři potrápili za vás se všemi možnými detaily tak, aby i malá místnost byla plně funkčně využita, ale zároveň pěkná.
Pořádek musí být
Pokud jste si perfektně promysleli uspořádání nové kuchyně a máte pocit, že konečně jste našli dokonalé řešení pro svou mini kuchyni, vrhněte se do plánování vnitřního vybavení skříněk a zásuvek. Protože ten pocit z dobře vyřešené kuchyně vám rychle vyprchá, pokud při vaření nebudete moci nic najít v hromadě kuchyňských pomůcek a předmětů naházených v zásuvce. Znáte to, když právě potřebujete konkrétní hrnec, který je schválně zcela vespod pyramidy hrnců ledabyle naskládaných ve skříňce. Nebo chcete otevřít konzervu a víte, že otvírák je v konkrétní zásuvce, vždyť jste ho tam včera dali, jenže najednou jako kdyby se vypařil, ne a ne ho najít. I vás přejde chuť vařit. Pro přehledné uspořádání slouží speciální vnitřní programy, vyrobené z plastu, dřeva nebo kovu. V souboji o dokonale vyřešeným malým prostorem je řád vítaným pomocníkem. Vybavte proto skříňky a zásuvky boxy na příbory a kuchyňské nářadí či držáky na talíře nebo hrnce. Každý výrobce nabízí opravdu bohatý vnitřní program. Konečná cena se vám může zdát vyšší, než jste čekali, ale pořádek a přehled ve stovce kuchyňských předmětů a pomůcek a získaný prostor za to určitě stojí.
Na míru, sektor nebo modul?
Jakou sestavu zvolit do kuchyně v paneláku? Častá otázka, která nemá jednoznačnou odpověď. Klasické sektorové kuchyně jsou zajímavé většinou svou cenou a jednoduchostí sestavení. Designově nejsou ničím výjimečným, ale usnadňují a urychlují budoucímu uživateli sestavit si kuchyň dle vlastních potřeb. Jejich nevýhodou je, že jednotlivé skříňky mají fixní normovaný rozměr a právě vy můžete mít kuchyni s trochu rozmanitějšími rozměry, což je v panelácích krutou realitou, a prostě se vám nepodaří poskládat linku přesně do dané plochy. Zůstanou zbytečně hluchá místa, které se pak tak nějak zakrývají, aby je nebylo vidět. Kuchyňský modul představuje ucelenou sestavu připravenou výrobcem. Všechny pracovní a úložné zóny jsou předem ergonomicky navrženy a uspořádány. Takovou sestavu stačí postavit ke stěně nebo do prostoru jako daný celek a připojit ke stávajícím rozvodům. Z toho vyplývá, že jsou určeny spíše pro velkorysejší kuchyně, které si mohou dovolit několik volných centimetrů jako luxusní estetický doplněk. Ale pokud se vynasnažíme, najdete i kuchyňské moduly určené speciálně pro malé kuchyně, které obsahují dřez, menší sporák, pracovní místo a úložný prostor. Z hlediska využití prostoru se jeví nejvhodnější kuchyňská sestava navržena a vyrobena na míru, přesně podle konkrétního prostoru. Tak se dá opravdu využít každý volný centimetr a své místo zde mají i atypické řešení a neotřelé nápady. I estetická stránka takové kuchyně vám dává volné ruce.
Několik rad, jak ušetřit prostor
namísto klasických dvířek na skříňkách dejte přednost posuvným nebo roletkám; zaplňte prostor klidně až po strop, využijte vertikální rozměr kuchyně; nešetřete na vnitřním vybavení skříněk a zásuvek; vyplňte i místa, která se běžně nevyužívají, například sokl; čím více předmětů bude v kuchyni na očích, tím menší se vám bude zdát; malým prostorům sluší světlé barvy a skleněné plochy.