Jak pěstovat ředkvičky?

Máte rádi ředkvičky? Vyzkoušejte je pěstovat. Je to větší, šťavnatější a jemnější typ ředkve seté.

Ačkoliv ředkev dnes patří k běžně pěstovaným plodinám, mnohem více než v Evropě je oblíbená v oblasti východní Asie. Nejčastěji se tam pěstují odrůdy typu s dlouhými bílými válcovitými, velmi šťavnatými bulvami a jemnou chutí. Tyto japonské odrůdy postupně začínají pronikat i na náš trh. Obsahují cenné fytoncidní látky, které mají antimikrobiální charakter a jejich hořčičné silice podporují trávení.

Ředkvička je dvouletá rostlina z čeledi brukvovitých. Konzumní část je bulva, která vznikla zdužinatěním hypokotylu. Je větší než ředkvička, tvar bulvy je v závislosti od odrůdy příčně elipsovitý. Barva pokožky může být bílá, žlutá, hnědá, růžová, červená, karmínová, purpurová, fialová a černá. Ředkve typu daikon jsou bílé, přičemž v hlavové části se může vyskytovat zelené nebo antokyanové zabarvení. Odrůdy mají různě dlouhé vegetační období. Podle termínu sklizně je dělíme na rané, středně pozdní až pozdní.

Jak je pěstovat?

Pro pěstování ředkve jsou vhodné středně těžké až lehčí humózní půdy. Na těžkých a kamenitých půdách dochází k deformaci bulev, na lehkých nedostatečně zásobených vodou jsou pálivé a mají sklon k dužinám. Přímé hnojení chlévským hnojem se nedoporučuje.

Ředkev můžete pěstovat jako předplodinu, ale i jako následnou plodinu. Délka vegetačního období je v závislosti od odrůdy od 40 do 100 dnů. Vhodný spon pěstování na rovné půdě je 30 x 20 - 25cm. Můžete ji pěstovat jako následnou plodinu po hrachu, cibuli, případně okurkách. Při mírných zimách může přezimovat na záhoně.

Ochrana a sběr

Během vegetace je třeba porost ošetřovat proti dřepčík zelné, a to především v době vzcházení rostlin. Ředkev mohou poškodit i larvy květilka zelná. Chemické ochraně se můžete vyhnout, pokud přikryjete porost bílou netkanou textilií.

Zimní odrůdy se sklízejí v říjnu, při sklizni nezapomeňte odstranit listy. Při teplotě 0 ° C a 95% vzdušné vlhkosti lze bulvy skladovat až 6 měsíců.

Osvědčené odrůdy

'Japan F1' - poloraná odrůda pro podzimní pěstování, vhodná pro přímou konzumaci i krátkodobé skladování. Dorůstá do délky 35 cm.

'Jaro F1' - vhodná i na jarní setí, protože nevybíhající do květu. Bulvy dorůstají délky 25 až 30cm, vegetační období je 85 dní.

'Astor' – polo pozdní odrůda pro letní až podzimní pěstování, určená k přímé konzumaci, tvoří bulvy tvaru, které dorůstají do délky 34 až 40cm. Délka vegetačního období je 80 - 95 dní.

'Mino Summer Cross F1' - odrůda vhodná na letní a podzimní pěstování, s velmi krátkým vegetačním obdobím, pouze 45 dnů. Bulva dorůstá délky 45cm. 'Unicorn F1' - vyšlechtěna na jarní pěstování, tvoří bulvy dlouhé 40 cm. Odolná je proti vybíhání do květu. Vegetační období trvá 60 dnů.

'Omny F1' - vhodná pro pěstování během celého roku, odolná proti vybíhání do květu, s vegetačním obdobím 60 až 65 dní. Dorůstá do délky 40cm.

Pár rad na závěr

Některé odrůdy mohou dosahovat délky 20 až 40cm, proto je dobré pěstovat jejich v hrůbcích. Jejich výška by měla být 30 - 40cm.

Ředkev vysévejte do dvou řádků, nejvhodnější vzdálenost rostlin v řádku je 10cm. Tento způsob má uplatnění především při pěstování na těžších půdách, aby nedocházelo k deformaci bulev.

Podmínka úspěchu je dobře zkypření půda a dostatek vláhy, aby bulvy byly šťavnaté, protože ve srovnání s pěstováním na rovném záhoně dochází k rychlejšímu prosychání půdy

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Jak si vypěstovat zdravou zeleninu? Zkuste bio záhon

Chcete si vypěstovat zdravou a chutnou zeleninu bez postřiků a chemikálií? Jednou z možností, jak toho dosáhnout,...
více…

Jaké košťáloviny můžeme pěstovat na zahradě?

Květen je optimální období pro jejich setí a výsadbu. Při současných klimatických změnách však musíme při...
více…

Ovocný sad na balkoně či terase - jak na to?

Přestože nejste vlastníci zahrady, malé množství ovocných plodů si při troše námahy můžete vypěstovat i na...
více…

Jak postupovat při tvarování dřevin?

Řez a tvarování dřevin patří mezi nejnáročnější práce v zahradě. Vyžaduje množství zkušeností i...
více…

Jak pěstovat cukety?

Chcete se dát překvapit bohatou úrodou cuket? Základ úspěchu je výběr správné odrůdy. K...
více…

Jak zavlažovat trávník?

Tráva nemůže existovat bez vody. Vodní srážky ne vždy, a hlavně ne pravidelně nezajistí její dostatek. Pokud nedáme...
více…

Jak pěstovat zeleninu na balkoně?

Pěstování zeleniny na balkóně nebo za oknem bytu nám přináší nejen radost z povedeného díla, ale zároveň i...
více…

Obdělávání půdy v zahradě

Na obdělávání půdy, ale i na jiné činnosti v zahrádce, potřebujeme mechanizační prostředky, které nám usnadní...
více…

Zásady pěstování bonsají

Podle zkušených milovníků bonsají, pěstování bonsají není náročné. Přesto mnozí lidé spojují bonsaje s...
více…

Zahrada pro alergiky

V poslední době se rozšiřuje okruh lidí, kteří trpí různými alergiemi. Aby život alergika nebyl každodenním...
více…