Ovocný sad na balkoně či terase - jak na to?
Přestože nejste vlastníci zahrady, malé množství ovocných plodů si při troše námahy můžete vypěstovat i na balkoně či terase. Zeptali jsme se odbornice, jak se o stromky starat, abychom mohli mít radost z úrody.
Pokud se rozhodneme pěstovat ovocné stromy v nádobě, nebudeme mít problém při koupi stromků? Co najdeme v nabídce prodejen?
V zahradnických centrech a specializovaných prodejnách je dnes široká nabídka ovocných rostlin určených k pěstování v nádobách. Každý rok přibývají další nové odrůdy. Sloupovité stromky se nazývají i baleríny a jsou to nejen jabloně, ale i hrušky, broskve, meruňky, třešně, švestky, ale už i rybíz a angrešt.
O co bychom se v první řadě měli zajímat při nákupu sloupovitých rostlin?
Musíme si dávat pozor na to, na jaké révy jsou stromy naštěpeny a zda jsou to sloupovité výpěstky, nebo štíhlé vřetena. Rozdíl je v tom, že sloupovité výpěstky se nemusí řezat, zastřihují se pouze boční výhonky, jejich sloupovitý růst je geneticky daný. Štíhlé vřetena vyžadují odborný řez.
Co je třeba se stromečkem udělat po příchodu domů?
Doma vybereme celý bal s kořeny z nádoby a na dvě hodiny ho namočíme do vody. Pak ho přesadíme do většího květináče, který by měl mít otvor na odtok přebytečné vody a misku. Na dosypání použijeme běžný zahradnický substrát.
Kolik let můžeme stromeček pěstovat takovýmto způsobem?
Stromky po prokořenění přesadíme vždy do větší nádoby. Je to asi tak po jedné až dvou sezónách. Čas pěstování v nádobě se nedá přesně určit, ale měly by vydržet jako ovocné stromky pěstované ve volné půdě.
Jsou odrůdy jabloní a ostatních ovocných druhů samosprašné nebo cizosprašné?
Jabloně a hrušně jsou cizosprašné, ostatní druhy jsou většinou samosprašné, ale bohatší úrody a hezčí plody určitě dosáhneme s opylovačů, to znamená, že bychom na balkoně měli mít alespoň dvě odrůdy.
Za jak dlouho se dočkáme prvních plodů?
Protože v nádobách se prodávají většinou víceleté stromky, z úrody se můžeme těšit již hned v prvním roce po vysazení. Musíme však udělat přejímku plodů, aby se stromek nevysilovat.
V čem spočívá základní péče o stromky v nádobách? Je nezbytný řez a přejímka plodů?
Jak jsme již zmínili, sloupovité výpěstky nepotřebují řez, v nádobách pěstované stromky jsou však náročnější na pravidelnou zálivku a přihnojování, protože v květináči je méně zeminy. Aby nedocházelo k střídavé rodivosti a aby se stromky nevysilovaly, je důležité dělat přejímku plodů tak, že na každé větvi ponecháváme jen jeden plod. Provádíme ji obvykle začátkem června.
Jsou sloupovité druhy určené speciálně do nádob nebo se dají pěstovat i ve volné půdě v zahradě?
Tyto výpěstky můžeme pěstovat i ve volné půdě, kde rostou trochu silněji, ale vyžadují menší péči. Sloupovité a štíhlé stromky jsou vhodné hlavně do malých zahrad a na terasy a balkony, kde si na malé ploše dokážeme vypěstovat široký sortiment ovoce. Většina z nich je už i odolná i proti nemocem, takže odpadá ošetřování chemickými přípravky, což je jedna z hlavních výhod těchto stromků.