Obdělávání půdy v zahradě
Na obdělávání půdy, ale i na jiné činnosti v zahrádce, potřebujeme mechanizační prostředky, které nám usnadní práci. Výhodné je mít například kultivátor, malotraktor s přídavnými zařízeními, hodí se i drtič odpadu či mulčovač.
Mulčování
Mulčování je sekání neudržovaných ploch přerostlých starými, suchými nekosenými rostlinami. Mulčovač rozdrtí porost na menší kusy. Pokud po mulčování necháme vysokou trávu na místě, dodáme trávníku živiny potřebné pro růst. Některé z mulčovačů jsou vybaveny náhonem kol. Snadnější otáčení zajišťuje volnoběh. Řídítka by měla být ergonomicky nastavitelná.
Orba
Na orání půdy potřebujeme těžší stroj s velkými koly s uzávěrkou diferenciálu. Výhodný je mechanismus s nastavitelnými řídítky. Rychlost stroje přizpůsobujeme vždy chůzi oráče. U některých modelů strojů na orbu lze natočit řidítka tak, aby se oráč mohl pohybovat mimo oranou půdu. Na obdělávání půdy v zahrádce však potřebujeme také základní ruční nářadí (motyku, rýč, vidle, různá vědra, kolečko a podobně).
Kultivátor - pomocník zahrádkářů
Kultivátor je určen zejména pro zahrádkáře, vinaře, chalupáře. Jeho používáním eliminujeme těžkou fyzickou práci při okopávání. Slouží na plošné obdělávání půdy, případně plečkování. Díky široké škále příslušenství ho můžeme přeměnit právě na ten stroj, který právě potřebujeme. Při výběru kultivátoru nás zajímá, zda je vhodný pro obdělávání půdy v zahrádkách, ve vinicích či v ovocných sadech. Stroj využijeme na jaře na zpracování půdy před sázením rostlin, během vegetačního období, ale i po sklizni na úpravu pozemku před zimou.
Kultivátor se skládá z motoru, převodovky, kypřících nožů a radličky. Motor může mít elektrický nebo benzínový - dvoudobý nebo čtyřdobý v různých výkonnostních třídách. Čtyřtaktní motory jsou určeny na tzv. hobby nebo profi třídu. Kultivátory, které mají dvoutaktní a čtyřtaktní motory s tlakovým mazáním, jsou vhodné pro obrábění ploch na rovině i na svahu se sklonem nad 7 stupňů. Čtyřtaktní se vstřikovacím mazáním se používají na rovině a na svahu do 7 stupňů. Elektrické a malé benzinové kultivátory jsou převážně jednoúčelové stroje. Jejich obsluha je jednoduchá, protože se snadno ovládají. Využijeme je zejména v malé květinové, okrasné nebo užitkové zahrádce. Mají malý výkon motoru a malý pracovní záběr, proto je nemůžeme používat na obrábění těžkých a kamenitých půd.
Speciální benzínový kultivátor - plečka - je určena pouze k meziřádkovému plečkování v zeleninové, květinové nebo zemědělské výsadbě, a to na větší plochy. Půdu zpracovává do hloubky 4 cm, proto slouží pouze k narušení povrchové skořápky.
Pomocí spojky kultivátoru se výkon motoru přenáší na kypřicí nože a v konečném důsledku do půdy. Spojka je buď s přímým převodem a vidličkou, respektive s řemenovým převodem, nebo je kuželová, případně odstředivá. Převodovka může být v různých konstrukčních variantách: řetězová (obal skříně je plechový), závitová (tzv. šneková) s hliníkovým nebo litinovým obalem nebo závitová s rychlostmi, která má litinový obal.
Kultivátor s hliníkovým obalem
Do pískových a lehkých půd bez kamenů o rozloze 3 až 6 arů se používá kultivátor s hliníkovým obalem skříně a řetězovým a řemenovým převodem. Je vhodný na jemné rozdělání půdy před setím, na rozpracování zahradního odpadu, hnojiva či rašeliny i na narušení kořenů plevele. Používají ho zejména malopěstovatelé a většinou se vyrábí jako jednoúčelový stroj, který se nedá použít na jinou práci. Motor má výkon 3,5 až 5,5 HP, šířka záběru kultivátoru je od 35 do 80 cm. Pro tento stroj se rozhodneme tehdy, pokud potřebujeme obdělávat malou květinovou nebo zeleninovou zahradu.
Kultivátor s litinový obalem
Na obrábění středně těžké a těžké půdy bez kamenů o rozloze 3 až 20 arů potřebujeme kultivátor s litinovým obalem skříně, závitovým (šnekovým) převodem a řemenovým zesíleným převodem se zpátečkou. Tyto kultivátory používáme na plošné kypření, ale i na meziřádkové okopávání. Tento víceúčelový stroj můžeme s přidáním příslušného adaptéru použít i na jiné práce - například na sázení brambor, orbu, vyorávání brambor, sečení, atd. Šířka záběru kultivátoru je od 60 do 100 cm. Jeho konstrukce je přizpůsobena náročnějším podmínkám, proto je určen spíše pro velkopěstitele - na zeleninovou či květinovou výsadbu, do menších sadů a vinic - nebo pro náročnější malopěstitele.
Při použití kypřícího nože ve tvaru L je kultivátor s litinovým obalem skříně vhodný pro lehké nebo středně těžké zeminy. S kopinatými kypřicím noži můžeme rozmělnit i těžkou a kamenitou půdu. Jedinečnou výhodou tohoto kultivátoru je chod dopředu i dozadu, což využijeme zejména v sadě nebo vinohradu. Motor může mít benzínový nebo dieselový ve třídě profi s výkonem 4,7 až 6,5 HP.
Kypřicí nože
Můžeme použít dva základní typy kypřících nožů:
L-kypřící nože jsou ohnuty do úhlu 90 stupňů a mají tvar písmene L; používáme je na lehké, středně těžké a těžké půdy,
kopinaté nože ve tvaru spirály (ohnutí 90 stupňů, přičemž nůž je ohnutý dozadu) jsou vhodné do těžkých a kamenitých půd.
Radličky
Slouží k nastavení hloubky kypřících nožů. Kultivátor může pracovat v hloubce od 4 do 18 cm. Pokud chceme jít hlouběji, radličky nastavíme co nejníže, a naopak, pokud chceme povrch půdy pouze rozrýt, nastavíme radličky co nejvýše. Velmi důležitým prvkem kultivátoru jsou boční ochranné a vodicí kryty, které vedou stroj v zemi a zároveň chrání plody, stromy či rostliny.
Malotraktory
Jsou to nejvýkonnější stroje na obdělávání půdy. Mohou být jednonápravové nebo dvounápravové s výkonem od 5 do 50 HP a s možností použití radličkového kypřiče či aktivně tažených kultivátorů. Malotraktor je konstrukčně pevný, a proto je vhodný do jakýchkoli podmínek. Kypřič slouží k obrobení velkých ploch pomocí radliček a urovnávacího válce, které jsou umístěny na rámu do tvaru obdélníku. Aktivní kultivátor připojíme na malotraktor prostřednictvím kardanového hřídele. Dopředu je hnán silou malotraktoru, přičemž obdělává půdu, což je obrovská výhoda oproti kultivátorům bez pohonu kol - v jejich případě na pohon slouží jen samotné nože kultivátoru. S uvedeným typem kultivátoru se obrábějí plochy nad 50 arů.
Doporučujeme
Uvedené stroje je nutné zásadně kupovat v prodejně specializované na zahradní techniku. Při výběru se díváme i do budoucna, jaké druhy prací bychom chtěli časem vykonávat. Z vhodného kultivátoru lze sestavit malotraktor vhodný pro všechny potřebné práce.
Zpracování zahradního odpadu
V každé zahradě naroste během vegetačního období velké množství organické hmoty, kterou přímo nezužitkují. Tato organická hmota by se měla vrátit v optimálně upraveném stavu do půdy.
Kompost si můžeme udělat i sami. Měl by být 2 - až 3-dílný, základna by neměla být užší než 1,5 m a širší než 2 m, výška 1 až 1,5 m, délka může být neomezená. Při malých rozměrech kompost rychle prosychá, při velkých rozměrech by uprostřed kompost hmota nehumifikovala, ale konzervovala by se.
Kompost zakládáme tak, že jednotlivé komponenty vrstvíme v tomto pořadí: 25 až 30 cm organické hmoty, 5 cm vrstvy zeminy, vakcína (zbytky starého kompostu, chlévský hnůj, fekálie a podobně), na to opět zemina a organická hmota. Pokud přidáváme do kompostu vápenaté látky nebo minerální hnojiva, nasypávame je mezi dvě vrstvy zeminy.
Kompostéry si můžeme i koupit. Například v rychlokompostérech se organická hmota, často i relativně obtížně rozložitelná, promění na použitelný kompost za 4 až 6 měsíců. Děje se to díky technologii biokompostů - pomocí urychlovačů (bakteriální a proteinové preparáty), dále formou termokompostů, kde se využívá sluneční tepelná energie, teplá voda a jiné energetické zdroje.