Koenzym Q10 chrání nejen srdce, svaly a imunitní systém
Proč doplňovat koenzym Q10 při onemocněních srdce? Koenzym Q10 (ubichinon) je tělu vlastní látka, která se nachází v každé buňce. Je důležitou součástí energetického metabolismu. Přeměňuje energii ze sacharidů a mastných kyselin na přenašeče, které řídí další procesy organismu na úrovni buněk, růstu, tvorby energie.
Funkce koenzymu Q10
Je součástí oxidačních procesů a jako antioxidant bojuje proti volným radikálům. Chrání srdce a kosterní svalstvo. V malých množstvích se přirozeně vyskytuje v mase z orgánů jako játra, ledviny, srdce, ale také v hovězím mase, sardinkách, makrelách, sojovém oleji a arašídech.
Energie pro vaše srdce
Mezi nejčastější onemocnění srdce patří angina pectoris (ischemická choroba srdeční), srdeční arytmie, endokarditida, fibrilace síní, chronické srdeční selhávání, hypertenze a různé jiné vrozené srdeční vady a chlopenní vady. Srdce je tvořeno svalovými buňkami, v nichž se vytvářejí elektrické vzruchy. Vzruchy jsou potřebné pro správnou a pravidelnou kontrakci celého srdečního svalu, a tedy pro dostatečné vypuzení krve do těla. Na tento proces se spotřebuje velké množství energie.
Pozitivní účinek koenzymu Q1o
- U pacientů se srdečním selháním. Výsledky ukázaly, že přidání koenzymu Q10 do léčby významně snížilo počet hospitalizací z důvodu zhoršení srdečního selhání a výskyt závažných komplikací u pacientů s chronickým srdečním selháním.
- Při svalových bolestech (myopatickém bolestech), které jsou nežádoucím účinkem léčby zvýšeného cholesterolu.
- U lidí s rakovinou (myelomu, lymfomy, rakovina prsu, tlustého střeva, ledvin, hlavy a krku) se zjistily nízké hladiny koenzymu Q10. Studie ukázaly pozitivní vliv na imunitní systém takto nemocných a užitečnost při sekundární léčbě rakoviny.
- Ve srovnání s placebem lépe funguje jako profylaxe migrény. U pacientů se snížil počet dnů s bolestí hlavy a dnů s nevolností.
- Při terapii hypertenze koenzym Q10 může snížit systolický tlak (vrchní hodnota na přístroji) krve o 17 mmHg a diastolický (spodní hodnota na přístroji) o 10 mmHg, bez výrazných nežádoucích účinků. Normální krevní tlak se pohybuje kolem 120/80 mmHg (systolický / diastolický).
- Využití koenzymu Q10 může být také při alergií, astmatu, nervových onemocněních, počáteční fázi Parkinsonovy choroby, paradentóze, únavě a vyčerpanosti.
Dávkování
Optimální dávka koenzymu Q10 se liší podle onemocnění. Na prevenci stačí dávka 20 - 60 mg / den. Při onemocněních srdce se dávka pohybuje od 100 - 200 mg / den a je nutná konzultace s lékařem. Srdečním onemocněním je důležité předcházet a ty již vzniklé sledovat pravidelnými preventivními prohlídkami (EKG, kontrola cholesterolu, krevního tlaku, váhy, cukru v krvi). Pomůže omezit kouření, vyhýbat se zakouřeným prostorám a zajistit si dostatek pohybu