Co se v jeslích dítě naučí?
Mnoho rodičů zvažuje, zda dát své malé dítě do jeslí. Nejčastější důvody, které je k tomu vedou, jsou špatná finanční situace v rodině, případně dobrá pracovní příležitost a jiné.
Každopádně, rozhodnutí nebývá lehké, protože jesle mohou mít podle odborníků různé negativní dopady na malé dítě.
Přesto, pokud vaše děťátko do jeslí půjde, je pravděpodobné, že se tam opravdu hodně naučí a udělá mnoho pokroků. Mnoho rodičů, kteří mají dítě v jeslích, mají radost například z toho, že se jejich ratolest odnaučila nosit plenky.
Mezi další pokroky patří rozvíjení slovní zásoby, děti se učí tancovat, zpívat, recitovat krátké básničky či říkanky, samy se oblékat, najíst se a jiné úkony. V jeslích se tedy děti naučí větší samostatnost než doma u mámy. To však nemusí platit pro všechny děti obecně. Některé se naučí více, jiné méně.
Některé jesličky mohou mít i určitá zaměření - například na cizí jazyky, hudbu a podobně. Děti se zde nenásilným způsobem a hravou formou učí osvojit si cizí jazyk, získat vztah k hudbě atd..
Kromě těchto dovedností, kterým se děti v jeslích přiučí, je nutno zmínit i to, že si zvyknou na kolektiv a naučí se vycházet s jinými dětmi. Seznámí se také s určitými pravidly a jejich dodržováním. To vše je velké plus při pozdějším začlenění do mateřské školky a následně do školy.
Ať už jsou názory na jesle různé a často velmi protichůdné, nedá se jednoznačně říci, zda jsou pro každé dítě přínosem nebo ne. Je třeba brát ohled na každé dítě zvlášť, protože každé je jiné. Určitě jsou však dětské jesle v dnešní době zpravidla na vyšší úrovni než kdysi (většinou se dnes jedná o soukromé jesle a přístup k dětem je individuálnější, přičemž se využijí nejnovější poznatky z oblasti psychologie dětí a podobně).