Bobkový list - úžasná bylinka do interiéru, balkónu i zahrady
Čerstvé nebo doma usušené bylinky, to je něco jiného, než když otevřete sáček z obchodu. A navíc, koření je docela drahá záležitost. Tak proč si ho nevypěstovat doma? Často pěstujeme na okně mátu nebo meduňku. Ale bobkový list na většině oken nenajdeme. Přitom jeho pěstování není vůbec nic složitého a čerstvý můžeme s úspěchem používat po celý rok.
Vavřín pravý - bobkový list
Vavřín pravý (Laurus nobilis) známý zejména pod označením bobkový list je u nás oblíbeným kořením. Těžko bychom si bez něj představili kyselo, svíčkovou nebo zvěřinu. Pokud je i u vás oblíbeným společníkem při vaření, zkuste si vypěstovat svůj vlastní.
Sazenice bobkového listu
V bohaté nabídce bylinek zcela určitě natrefíte na sazeničku bobkového listu. Její pěstování se nemusíte bát, protože patří k rostlinám, kterým se výborně daří v nádobách. Je to teplomilná rostlina, která se velmi ráda vyhřívá na slunných místech. Dopřejte jí však místo, které je chráněné před větrem, protože nemá ráda průvan. Začátkem podzimu, kdy začínají teploty klesat je vhodné rostlinu přenést do světlé a chladné místnosti, kde přezimuje. Během zimy je vhodné omezit zálivku.
Pěstování v interiéru
Dařit se budebobkovému listu i v interiéru. Na jaře či v létě jej můžete přenést na balkon či terasu. Není náročný na substrát, ale určitě je vhodné dopřát mu drenáž. Bobkový list totiž nemá rád přemokření, proto jej je třeba opatrně zalévat. Ideální je středně vydatná zálivka. Květináč by měl být velký a alespoň 20 cm široký, aby měl dostatek místa na optimální růst.
Tvarování bylinky
Pravidelným střihem bobkový list snadno vytvaruje a zároveň podpoříte i jeho zahuštění.
Voňavé listy po celý rok
Listy mají specifické aroma a nahořklou chuť. Běžně je kupujeme sušené. Čerstvé listy jsou však silnější a spotřebujete jich méně. Můžete je sklízet během celého roku. Pokud se však rozhodnete pro jejich sušení, tak je dobré uložit je na tmavé místo a také je zatížit. Budete tak mít pěkné rovné listy. Skladujte je v uzavřených nádobách na tmavém místě, kde vydrží celý rok.
Bylinka nejen na klouby
Používá se k detoxikaci kloubů a těla od usazenin a solí kyseliny močové. Podporuje trávení a chuť k jídlu. Při revmatických bolestech se bolavá místa mažou bobkovým olejem. Bobkový list má schopnost rozpouštět kamínky a pomáhá při všech nemocech močového měchýře. Pomáhá při trombóze jater a rozpouští zatvrdliny sleziny. Rozhání otoky. Působí jako protijed při zasažení těla jedem. Pomáhá i při bolestech v kostí. Esence a masti se používají k vnějšímu léčení revmatismu. Olej se používá při podvrtnutích a pohmožděninách. Čaj z bobkových listů snižuje cukr v krvi. Hořčiny z bobkového listu zvyšují tvorbu žluči, a tím pomáhají očistit játra, poškozená dlouhodobým užíváním syntetických léků.