Léčba rýmy u malých dětí

Rýma - pro dospělého celkem běžné infekční onemocnění, které způsobují viry, ale pro velmi malé děti je to velmi stresující záležitost, kterou může provázet zvýšená, ale pozor u kojenců i snížená teplota. Léčit se nedá, pouze lze zmírnit příznaky a dítěti průběh usnadnit.

děti, dětské nemoci, rýma, léčba rýmy u dětí

Specifika rýmy novorozenců a kojenců

Novorozenec je málo odolný vůči nachlazení. Pro novorozence i obyčejná rýma může být velmi vážné, dokonce život ohrožující onemocnění, protože při nemožnosti dýchat nosem se mu může i zastavit dýchání. Je proto dobré chránit malé dítě před návštěvníky s příznaky nachlazení. Největším problémem pro kojence jsou mnohem užší horní cesty dýchací v porovnání s dospělým člověkem, což mu velmi ztěžuje dýchání. Navíc sliznice novorozence je náchylnější na otoky. Kojenci pro speciální anatomii hrtanu neumějí dýchat ústy minimálně do tří měsíců věku. Jako účinnou pomoc k usnadnění dýchání kojence můžeme doporučit čištění hlenů k tomu určenou odsávačkou (používá se tehdy, když dítě nemůže pro zahlenění nosu dýchat) a vytírání nosíku minerálkou nebo nosními kapkami s nízkou koncentrací, určených speciálně kojencům a malým dětem.

Matrace dítěte v postýlce podložte tak,

aby dítě spalo na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou. Do dvou let věku mu nedávejte pod hlavu polštář. Lepšímu dýchání pomůže zvlhčení prostředí domácnosti zvlhčovačem vzduchu nebo mokrými plenkami (solí navlhčenými) prověšenými přes radiátor, příp. na bočnicích postýlky. Dávejte pozor, kolik mléka a tekutin dítě vypije. Ztížené dýchání a nemožnost pomoci si nadechnout se ústy během sání spolu s ostatními příznaky mohou způsobit nechutenství nebo neschopnost dostatečně se napít a dítě by se mohlo dehydratovat. Příznaky dehydratace jsou suché plenky (méně než 4 mokré plenky denně), apatie, spavost, suchá pokožka. Pokud máte podezření, že dítě má tyto příznaky, navštivte svého dětského lékaře. Dehydratace je u kojenců mimořádně nebezpečná. Nabízejte dítěti více tekutin (např. lžičkou převařenou vodu), zvláště když má i horečku.

Rýma batolat a starších dětí

Prvními příznaky bývá zvýšená teplota, někdy zvracení. Po dvou - třech dnech tyto počáteční příznaky pominou a dítě se "jen" nebude cítit dobře. Dítě starší než jeden rok bychom měli naučit správně smrkat - zacpat si jednu dírku prstem a druhou vyprázdnit do kapesníku. Pro tyto děti je také vhodné vytírání nosíku minerálkou nebo nosními kapkami či spreji s nízkou koncentrací, určených pro jejich věk. Tak, jako u kojence pomůže zvlhčení prostředí domácnosti a spánek s vyvýšenou horní polovinou těla. Malý trik: Učte dítě, dokud je zdravé, foukat nosem např. do peříčka, papírku apod. Pak nebudete mít problém přesvědčit ho vysmrkat se během rýmy.

Kdy s dítětem k lékaři

S kojencem pro jistotu ihned po objevení rýmy, se starším dítětem tehdy, když se objeví v hlenu hnis - hlen zhoustne, zbarví se zeleně nebo žlutozeleně, když máte podezření na přidružené komplikace. Tehdy už nepomůže domácí léčba a lékař může předepsat antibiotika, resp. ho poslat k odborníkovi - otorinolaryngologovi.

Komplikace dětské rýmy

Problémem malých dětí je rychlé rozšíření zánětu do dolních cest dýchacích a velká možnost dalších komplikací. Proto je u něj rýma nebezpečnější než u dospělého člověka. Oslabený organismus dítěte je náchylnější k sekundární infekci jako je zánět středního ucha, bronchitida, zápal plic. Příznaky bývají pokračující teplota, silný kašel, bolesti v krku, bolesti ucha, hustý zelenožlutý výtok z nosu, absence zdravotního stavu po prvních třech dnech nachlazení. Proto je mimořádně důležité, aby dítě mělo čistý nos, aby mu hleny nehromadily a nestékaly do nosohltanu.

Jak správně používat odsávačku

Odsávačku musíte děťátku zavést hlouběji do nosu (cca 2 cm), souběžně s dolní stěnou nosu, ne směrem nahoru, jak si to mnohé maminky myslí. Nesmíte ji však zavést příliš hluboko - do hrtanu, protože tehdy hrozí riziko poranění a dítě dráždí ke kašli. Zavádějte ji opatrně a dávejte pozor, aby se vám děťátko nehýbalo, mohli byste jej poranit. Doporučujeme vám sednout si nad dítě a zlehka mu koleny přidržet ručičky, aby se nebránilo a vy abyste měli obě ruce volné. Působí to trochu drasticky, ale je to účinné a vzhledem k dítěti i bezpečné.

Co jste možná nevěděli

Lidový výraz "nachlazení" nevystihuje správně původ této choroby. Rýma skutečně nevznikne na základě toho, že dítě bylo nepřiměřeně oblečené, že mělo studené či vlhké nohy, že sedělo v průvanu nebo bylo dlouho na chladném vzduchu. Je to virové onemocnění a člověk může onemocnět jen tak, že se od někoho virem nakazí. Ale pravdou je i to, že když organismus bojuje s viry, každé další oslabení organismu (např. I to podchlazení) může virům pomoci v napadení organismu.

Pokud trpí vaše dítě často rýmou,

může mít sníženou imunitu. Poraďte se s vaším pediatrem o možnostech podpoření imunity organismu, nejlépe přírodními preparáty. Pomáhá otužování děťátka, zakončování koupele vlažnou až studenou vodou. S tímto otužováním je vhodné začít v letních měsících a v zimě nepřestat. V rámci prevence je důležitý pravidelný pobyt na čerstvém vzduchu, i v chladnějším počasí, pro městské děti několikatýdenní pobyt na horách, u moře nebo na venkově.
 

 

comments powered by Disqus


Podobné články


Syndrom dráždivého tračníku - příčiny, prevence a léčba

Syndrom dráždivého trakčníku je porucha, která postihuje až patnáct procent naší populace. Jedná se o zvýšenou...
více…

Pivo je vhodný nápoj po chemoterapeutické léčbě

Pivo je sice alkoholický nápoj, ale v rozumné míře je to i nápoj plný vitaminů, které mohou pomáhat nejen jako...
více…

Chráníte své děti úzkostlivě před špínou a bakteriemi? Zadržte!

Chráníte své děti dostečně proti všude číhajícím bakteriím? Čistíte jim doma vzduch? Dezinfikujete inkriminované...
více…

Jak rozhýbat ztuhlé klouby, když trpíte artritidou?

Pacienti, kteří trpí artritidou s námi asi budou souhlasit, že nejhorší pro ně jsou rána. Ztuhlé klouby a kosti...
více…

Alergie na potraviny je velmi nebezpečná, ale může ji způsobovat i psychika

Mnoho se mluví o pylové alergii. Dokonce máme ve sdělovacích prostředcích pylová zpravodajství,...
více…

Porucha erekce může signalizovat i velmi vážné onemocnění!

Porucha erekce neboli erektilní dysfunkce je diagnóza, která stále častěji trápí i mladší ročníky. Co se skrývá...
více…

Okusování nehtů u dětí je nebezpečné a je třeba mu věnovat pozornost

Okusování nehtů, označované také jako onychofagie, je nebezpečný zlozvyk. Za okusováním nehtů se může skrývat...
více…

Syndrom chronické únavy se obtížně stanovuje i léčí, pomoci mohou bylinky, úprava stravy a životního stylu

Jste absolutně “vyšťavení” a nejraději byste každý víkend prospali? Syndrom chronické únavy postihuje lidi bez...
více…

Zánět sedacího nervu - ischias

Zánět sedacího nervu představuje onemocnění, které se vyznačuje intenzivní a nesnesitelnou bolestí vystřelující z...
více…

Pálení žáhy - příznaky, příčina a prevence

Gastroezofagální reflux (GER) je špatná funkce dolního jícnového svěrače, který se příliš často otevírá a...
více…