Bylinky na žilní problémy
Problémy se žílami trápí velkou část naší populace. Více jimi trpí ženy, ale nevyhýbají se ani mužům. Přispívá k nim zaměstnání, kde se převážnou část pracovní doby stojí, horko, přechozené záněty, ale i nesprávná životospráva.
Žíly se přílišným teplem roztahují
a nedokáží z končetin vypumpovat nadměrné množství tekutin, usazenin a toxinů. To v konečném důsledku může vést až k zánětlivému procesu v žilním systému dolních končetin. Vedle medikamentózní léčbě si problémy se žilami můžeme zmírňovat i alternativními metodami.
Bylinná směs na posílení žil
Čaj posiluje pevnost a pružnost cév.
Potřebujeme: 50 g natě pohanky, po 30 g květu černého bezu a natě fialky rolní, po 20 g natě řepíku a květu měsíčku.
Jak na to: Polévkovou lžíci směsi zalijeme 1 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme denně 4 šálky.
Pohankový čaj
Pohanka obsahuje velmi mnoho rutinu, který stabilizuje a napíná vnitřní stěny cév. Při křečových žilách se obecně doporučuje zařadit pohanku do jídelníčku co nejčastěji.
Jak na to: Dvě polévkové lžíce pohankové natě zalijeme litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pijeme během dne po šálcích. K dosažení terapeutického účinku je třeba dlouhodobé užívání s krátkými přestávkami.
Mast k potírání
Mast z popence brečtanovitého se osvědčila pro lokální aplikaci postižených míst. Má protizánětlivé účinky a pozitivně ovlivňuje hojení a regeneraci ran.
Potřebujeme: Hrst popence brečtanolistého, 250g nesoleného sádla nebo 0,25 l jedlého oleje.
Jak na to: Bylinu nasekáme nadrobno a vmícháme do masti. Necháme 1-2 dny stát. Pak mírně ohřejeme a scedíme. Sádlo nebo olej dáme do uzavíratelné nádoby a uložíme v chladu. Pravidelně nebo dle potřeby jemně vtíráme na oblast s křečovými žilami. Mast lze použít i na zlatou žílu.
Bylinné obklady
Potřebujeme: lněné plátno, bavlněnou a vlněnou látku, studenou vodu, ocet nebo bylinný odvar
Jak na to: Plátno namočíme do studené vody, octa nebo studeného bylinného odvaru, vymačkáme a napevno přiložíme kolem bérce. Obalíme suchou bavlněnou a vlněnou látkou. Na snížení teploty a stahující účinek zábal necháme působit 5 minut a 2-3 krát ho vyměníme. Pokud chceme dosáhnout zklidňující a protizánětlivý účinek, prodloužíme dobu působení na 20 minut. Do zábalu můžeme použít také:• studený odvar z květů arniky (2 g na 100ml vody) - má protizánětlivé účinky • studený odvar z heřmánku; hodí se při svědění, ekzematózních změnách na noze, které jsou předzvěstí bércových vředů.
Zelný list
Má protizánětlivé a utišující účinky. Připravujeme je nejlépe na noc a necháme působit do rána.
Potřebujeme: tři listy z bílého zelí nebo kapusty, obinadlo
Jak na to: Listy zbavíme středního žebra a vyválíme. Poklademe na postižené místo a pevně obvážeme. Když listy začínají hnědnout, vyměníme je.
Obklad z pískavice
Potřebujeme: 10 g prášku ze semen řecké pískavice, ocet
Jak na to: Z prášku a trochy vody uvaříme kaši. Po vychladnutí do ní nakapeme několik kapek octa, který zvyšuje účinnost. Kaší natřeme bolestivé a těžké nohy, obvážeme je jemnou gázou a položíme do zvýšené polohy. Necháme působit asi 20-30 minut.
Obklady z kapusty
Jak na to: Čerstvé umyté kapustové listy projedeme několikrát válečkem, přiložíme je na nohy a obvážeme jemnou gázou. Nohy položíme do zvýšené polohy a necháme působit 30 minut.
Koupel na bolavé nohy
Potřebujeme: 1 díl komonice lékařské, 1 díl vratiče obecného a 1 díl květů černého bezu
Jak na to: Polévkovou lžíci směsi zalijeme 1/4 litrem vroucí vody, necháme 10 minut odstát a potom přidáme polévkovou lžíci karlovarské soli. Ve vlažném odvaru nohy koupeme 2-3x do týdne.
Pohanková kúra
Při problémech s křečovými žilami je třeba podpořit tonizaci žilních stěn, čehož dosáhneme kúrou z pohanky bohaté na rutin.
Jak na to: Každý den až do odeznění problémů s žilami si připravme jednu dávku - přibližně 2 dl pohanky. Připravuje se podobně jako rýže - můžeme ji uvařit, dusit, podávat na sladko nebo na slano s tvarohem, brynzou, jako příloha ke zelenině či zavářka do polévek apod. V odvaru z uvařené pohanky si pravidelně koupeme končetiny.
Kúra při otékání končetin
Pokud nám nohy navíc i otékají, musíme podpořit lymfatický systém a ledviny.
Potřebujeme: Glauberovu sůl, 900 ml grapefruitové šťávy, 200 ml pomerančové šťávy, 200 ml šťávy z citronu a 2 litry vody (dávka na 1 den), nejlépe předtím zmrazenou.
Jak na to: Ráno rozpustíme polévkovou lžíci Glauberovy soli ve 100 ml připravené vody a roztok pomalu vypijeme. Pak se na čtvrt hodinu ponoříme do 38 stupňové koupele. Po ní se zabalíme do froté osušky a přijkryjme se dekou. Měli bychom se začít potit, což je velmi důležité. Každých 30 minut vypijeme 100 ml připravené šťávy. V teple zůstaneme, dokud probíhá potní proces. Kúru opakujme 3 dny po sobě.