Francouzská vína
Francii lze rozdělit na deset vinařských oblastí, která produkují vína širokého spektra barev, vůní a chutí díky unikátní rozmanitosti typů půdy, mikroklimatu a odrůd.
Oblast Bordeaux v jihozápadní části země se vyznačuje nejskvostnějšími červenými víny. Najdeme zde i nejdražší víno na světě. Produkuje ho zámeček Petrus v Pomerole. Vinice nacházející se na písčito-jílovité půdě, která se nachází na kamenném podloží uprostřed štěrkového území, představuje totiž geologickou anomálii.
Červená vína z oblasti Bordeaux své slávě vděčí vydařené kupáži tří modrých odrůd a to Cabernet Sauvignon, Merlot a Cabernet Franc. Bílá vína se v této oblasti vyrábí méně. V Burgundsku také převažují červená vína.
Tradici a renomé získali této oblasti obchodníci s vínem. Se Champagne, umístěnými východně od Paříže, se automaticky spojuje šampaňské, které je ušlechtilým a nenapodobitelným produktem vyznačujícím se takovou kvalitou a jemností, jakou nedosáhlo žádné šumivé víno. Osobitou oblastí je Alsasko. Své jméno a vynikající pověst si region vybudoval prostřednictvím čistých odrůdových vín. Údolí Loiry produkuje zajímavá vína, ale ne přední.
Oblast je druhým největším výrobcem šumivých vín. Regionu středofrancouzských vinic dominuje Sauvignon Blanc. V údolí řeky Rhôny, v jihovýchodní části Francie, se produkují plná, pálivá a hodnotná červená vína. V blízkosti Alp se nachází oblast Jury a Savojsko, jimž sice dominují lehká, svěží a suchá bílá vína, ale je možné se zde setkat i s nenáročnými růžovými a červenými víny. Místní specialitou je slámové víno a žluté víno.
Oblast jihozápadní Francie skládá z malých a izolovaných regionů produkujících mimořádně zajímavá vína. Další z vinařských oblastí je oblast Languedoc-Roussillon, která se nachází v jižní části území. Místní vína procházejí vinařskou modernou. Provence charakterizují růžová vína. Prosazují se domácí odrůdy. Vína pocházející z Korsiky se v současnosti vyznačují jinou kvalitou než v minulosti.